הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 143

החל מאוגוסט 2018

מיכה, רווק בשנות ה-40 המאוחרות לחייו, הוא גבר ביישן, מסוגר ושאינו מרבה במילים. לאחר מות אמו רוזליה, החל מיכה לבקר בביתה של זושה הקשישה שהייתה חברתה של אמו עוד מימי מלחמת העולם השנייה. בביקוריו בביתה, זושה מספרת לו על קורותיה של אמו בצעירותה ומיכה לומד להכיר את אמו הרבה יותר ממה שהכירה כשהייתה בחיים. באותם ביקורים הוא גם מכיר את שכנתה הצעירה של זושה – דורה, מהגרת מקולומביה ואם חד הורית שבנה הצעיר חולה וזקוק בדחיפות להשתלת כליה. במקביל לגילויים אודות קורותיה של אמו, מיכה מגלה לראשונה מהי אהבת אמת ומביע רצון עז לשנות את חייו ולהפר את הבדידות שאליה כבר התרגל. מה יגלה מיכה על אמו? איך יתפתח הקשר בינו לבין דורה? את התשובות תמצאו בספר.

20/10/2019

כריתה / לבנה מושון

 295 עמודים

עריכה: עפרה גלברט-אבני

הוצאת דני ספרים

שנת הוצאה: 2019

 

73364227_924347634603742_6457367107720970240_n

 

זהו סיפורו של מיכה, רווק בשנות ה-40 המאוחרות לחייו, גבר ביישן, מסוגר שאינו מרבה במילים. מלבד אופיו המאופק, מיכה גם סובל מהפרעות אכילה, הוא אוכל על מנת למלא חוסרים ולהתמודד עם בעיות רגשיות. לאחרונה איבד את אמו, רוזליה שעמה התגורר, וכעת הוא גר בגפו בבית שהיה שייך להוריו.

מאז שהיה קטן, מיכה השתדל לרצות את הוריו ולפעול כבקשתם, אך לא תמיד צלח בכך.

לאחר מות אמו. מיכה הגיע לביתה של זושה, קשישה חביבה שהייתה חברה של אמו והכירה אותה עוד מתקופת מלחמת העולם השנייה. בביקוריו אצל זושה, הקשישה מספרת לו על קורותיה של אמו בצעירותה והוא מגלה פרטים על אודותיה שהוא לא ידע, פרטים שבמבט לאחור שופכות אור על אופן התנהלותה של האם שלעיתים כשל להבינה.

אך הסיפורים על אמו לא היו הסיבה היחידה לכך שמיכה אהב לבקר בביתה של זושה. הסיבה הנוספת שהיא למעשה העיקרית עבורו הייתה דורה, השכנה הקולומביאנית של זושה, אם חד הורית לילד צעיר וחולה הזקוק להשתלת כליה.

מיכה, שעד כה לא הצליח לפתוח את ליבו בפני אף אחת, גילה לראשונה את רגשות האהבה, החמלה, האכפתיות, הרצון להעניק והמחויבות כלפי האחר. מיכה חש לראשונה שיש לו בשביל מה ומי לחיות, הוא הגיע למסקנה שסוף סוף אחרי חיפושים רבים ואי ודאות, הוא מצא את ייעודו ומקומו בעולם.

מה יגלה מיכה על אמו שמעולם לא ידע? ואיך יתפתח הקשר בינו לבין דורה הקולומביאנית שכבשה את ליבו ושינתה את חייו?

את כל התשובות תמצאו בעלילתו הנהדרת של הספר “כריתה”!

הספר כתוב היטב, הוא מאוד קריא וזורם ונהניתי מהקריאה בו. כשהוצג קולם של הוריו של מיכה, נכתבו מידי פעם מילים ביידיש ובפולנית שהפכו את הכתוב למאוד אותנטי. גם כשהוצג קולה של דורה הקולומביאנית, הסופרת דאגה שנוכל ממש לשמוע את מילותיה של דורה ע”י כתיבתם עם המבטא הלטיני שהדגיש את האות ס’ כשנאמרו מילים שכללו את האותיות צ’ או ש’. כמו כן, בדיבורה בעברית קלוקלת נשזרו מילים בספרדית.

העלילה מציגה שני סיפורים… הסיפור הראשון הוא סיפור ההווה של מיכה, התמודדותו עם מות אמו, הקשיים שלו לנהל חיי חברה, ביקוריו אצל זושה והיכרותו עם דורה שגרמה לו לפתוח את ליבו ולגלות רגשות שלא חש לפני כן. כשמידי פעם יש קפיצות לעבר שבהן מיכה נזכר בחוויות מהילדות. והסיפור השני שבו זושה מספרת למיכה על קורותיה של אמו רוזליה מימי נעוריה ועד בגרותה.

שורה תחתונה: סיפור יפה ורגיש על גבר שמקבל תשובות על עברו, מוצא את ייעודו ומחליט שאינו רוצה עוד להישאר לבדו

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

התחשבנות / ג'ון גרישם

התחשבנות / ג'ון גרישם  502 עמודים מאנגלית: אינגה מיכאלי הוצאת מודן שנת הוצאה: 2019 עלילת הספר מתרחשת בקלנטון שנמצאת במחוז פורד שבמיסיסיפי ומספרת את סיפורו של פיט בנינג, איש...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

גיא בן הינום / יפתח אשכנזי

גיא בן הינום / יפתח אשכנזי 302 עמודים עריכה: דקל שי שחורי הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019 עלילת הספר מתרחשת בירושלים, עיר הבירה בעלת החשיבות הרבה עבור שלוש הדתות, אזור...

תגובות

פורסם לפני 3 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה