הבלוג של לאה גולן

leah_golan

מומחית לטיפול בהפרעות אכילה, אכילה רגשית והתמכרויות למתוק. הבלוג מתמקד בצד המנטאלי של הדיאטה, איך להפסיק להילחם בעצמינו ולהתחיל להבין מה גורם לנו לאכילה מופרזת. לפתח אורח חיים בריא עם תזונה מאוזנת לחיים מאושרים ומלאי... +עוד

מומחית לטיפול בהפרעות אכילה, אכילה רגשית והתמכרויות למתוק. הבלוג מתמקד בצד המנטאלי של הדיאטה, איך להפסיק להילחם בעצמינו ולהתחיל להבין מה גורם לנו לאכילה מופרזת. לפתח אורח חיים בריא עם תזונה מאוזנת לחיים מאושרים ומלאי אנרגיה וחיות.

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מפברואר 2016

המאמר הבא יכול לשנות לכם את החיים ולהעלות אותכם באופן מייד על מסלול של אורך חיים בריא.

לכן, לצורך הבנה טובה יותר של המאמר ולהגברת האפקטיביות של התהליך שתעברו בסופו מומלץ להתחיל עם קריאת המאמר הראשון בסדרה בו הצגנו את המנגנון שגורם לנו לאכילה מופרזת וחוסר שליטה והסברנו שהסיבה המרכזית שדיאטות נכשלות היא שאנשים מקשרים לאכילה הלא בריאה יותר עונג מאשר כאב.

אחרי שקראתם את המאמר הראשון בואו נעבור לפתרון

המזל הגדול הוא שאפשר לפתח שליטה בהשתוקקויות, וזאת מכיוון שאין מאכל שגורם לנו להשתוקקות בלתי נשלטת באופן שלא תלוי בנו, זה לגמרי תלוי בקישורים הפנימיים שיש לנו במוח לכאב ועונג, ויש טכניקות לשנות אותם.

הבעיה היא שבאופן טבעי הקישורים האלו לא תמיד משחקים לטובותינו, הרי אתם יכולים לנחש מה רוב האנשים מקשרים לשוקולד ומה הם מקשרים לכרוב ? לאיזה מאכל רוב האנשים יותר נמשכים ? ממה הם יותר נהנים ?

ניחשתם נכון

וכמו שנאמר במאמר הראשון, זאת הסיבה שהמנגנון של “כאב ועונג” גורם לנו להיכשל בדיאטה, כי בניגוד לדברים שהסכנה לגביהם מאוד ממשית והרווח שהם מספקים קטן (כמו כניסה לעזה לדוגמה ), בכל מה שקשור לאוכל לא בריא, מאוד קשה לנו לראות “הסכנה” את הכאב שהוא יגרום לנו בעתיד. ולעומת זאת, העונג שהוא מספק לנו עכשיו מאוד ממשי.

המנגנון במוח שגורם לנו לקשר כאב ועונג לאובייקטים חיצוניים

כמו שהבנתם עד כה, הבעיה נעוצה בכך שהמוח שלנו לא מקשר עונג או כאב לדברים על פי מה שאנו מבינים שבאמת יגרום לנו תחושות חיוביות או שליליות לטווח הארוך.  אלא על פי מה שיותר ממשי לו באותו הרגע.

מספיק תיאוריה, הנה כמה דוגמאות להמחשה:

לדוגמה מאוד ממשי לנו שאם נחצה כביש סואן אנחנו בסכנת חיים מיידית, אבל פחות ממשי לנו שלשלוח הודעה בזמן נהיגה זה מסוכן, למרות שאנו יודעים שאנשים רבים נהרגו באופן זה.

מאוד ממשי לנו שאם ניכנס לאש נישרף באופן מיידי, אבל פחות ממשי לנו שאם נעשן כל יום קופסת סיגריות ישרפו לנו הריאות בעוד הרבה שנים.

מאוד ממשי לנו הטעם המענג של ממתק, והרבה פחות ממשי הסבל של השומן שנצבור בעוד 5 שנים.

במילים אחרות, ניתן לומר שבאופן טבעי המוח מקשר בין דברים שעולים בסמיכות זמנים אם משהו גורם לנו להרגיש טוב מיד אחרי שעשינו אותו אנחנו נשתוקק אליו ואם משהו גורם לנו להרגיש רע מיד אחרי שעשינו אותו אנחנו נדחה ממנו.

לכן, הבעיה נוצרת במקומות שבהם קיים פער זמן בין הסיבה לתוצאה. הרי אם באותו הרגע שבו היינו מכניסים את הג’אנק פוד לפה היינו מרגישים את הכבדות והתשישות של גוף שמן, או רואים את עצמינו חולים בגיל צעיר, או שהיינו מיד חווים את תחושת התסכול שלנו כשהבגד לא עולה עלינו או תחושת הדכדוך שעולה כשמסתכלים בראי ורואים שהשמנו,  מיד היינו זורקים את האוכל הלא בריא והולכים להנות מארוחה מזינה.

אם ברגע שהיו מציעים לנו מנה שנייה מעוגת השמנת הטעימה, היינו יכולים להתחבר לתחושת הקלילות של גוף חטוב, לשמוע את המחמאות, או לראות את עצמינו חטובים ויפים בבגד ים. אז הסירוב לעוגה לא היה מרגיש כמו מלחמה בעצמינו, אלא כדבר הכי טבעי ונכון לעשות.

אבל זה לא עובד ככה, ברגע הראשון אנחנו מרגשים נפלא ובכלל לא חושבים על ההשלכות.

וזאת הסיבה המרכזית שאנחנו אוכלים זבל ומשמינים, למרות שבאופן אינטלקטואלי אנחנו מבינים מצוין איך כדאי לאכול. כי במערכת העצבים שלנו אנחנו מקשרים את האוכל הלא בריא למשהו מאוד חיובי ולא למשהו שלילי.

זאת גם הסיבה שאנשים מעשנים, כי במערכת העצבים שלהם הם לא מקשרים את הסיגריה למוות וכאב, אלא לכיף, רגיעה, חברים.

למעשה כל פעם שאנשים לא מצליחים להתמיד במשהו שהם יודעים שיעשה להם טוב. זה נובע מכך שהם לא מספיק מחוברים לעונג שירוויחו, לא מרגישים את זה במערכת העצבים שלהם. לא מספיק כואבת להם התוצאה של חוסר ההתמדה.

ולעומת זאת, בטווח זמן מיידי הרבה יותר נוח ונעים להם להתבטל ולעשות דברים קלים וכיפים שלא דורשים מאמץ והתמדה, ולכן מה שקורה הוא שלמרות שמבחינה אינטלקטואלית ברור להם שההתמדה שווה את המאמץ, ועדיין הם לא מצליחים לגייס כוחות.

אז איך משנים את זה ויוצרים הצלחה קלה בכל דיאטה?

כל מה שצריך לעשות הוא לקשר יותר כאב לאכילה הלא בריאה מאשר עונג

אתם יכולים לחשוב על האוכל ולדמיין כמה סבל הוא יגרום לכם ולעומת זאת כמה אושר ואיזה דברים טובים תשיגו אם תמנעו מהאכילה

כמה פשוט ככה עוצמתי

תחזרו על זה מספר פעמים ומובטח שתבחינו בהבדל ויהיה לכם קל להתמיד באכילה בריאה

בברכה

לאה גולן

לתהליכי עוצמה ויצירת שינוי מהיר ומתמשך בהרגלי התזונה מוזמנים ליצור קשר

 במייל: [email protected]

עוד מהבלוג של לאה גולן

תצוגה מקדימה

הסיבה מספר 1 שדיאטות נכשלות ואיך לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה בקלות (חלק 1)

כדי לענות על השאלה קודם כל צריך להבין למה אנשים עושים דיאטה, או שינוי תזונתי, למה לנסות בכלל לאכול בריא, מה התועלת בזה? אז אמנם אין סיבה אחת ספציפית, כל אדם והסיבות האישיות שלו,  אך בכל זאת, ניתן לומר שאנשים רוצים לאכול בריא...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה