הבלוג של אורנה שפטר

המגשרת

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב... +עוד

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 55

החל מיוני 2015

מי בוגדים יותר בבני זוגם, נשים או גברים? אם פעם המיתוס היה שגברים בוגדים יותר, הסטטיסטיקה מחדר הגישור הזוגי שלי היא שכנראה מדובר פחות או יותר באותם האחוזים. כיום יותר בגידות נחשפות בשל השימוש בטלפון הנייד, בעיקר במסרונים. סיפרה לי אישה שגילתה שבעלה בוגד בה בשעה שהילד שיחק בטלפון שלו, ופתאום עלתה הודעה מהמאהבת. הילד בא והראה לה את ההודעה.

האם נשים וגברים בוגדים מאותן הסיבות ?

נראה שיש שוני בין הסיבות לבגידה של אישה לבין בגידה של גבר. נראה  כי מרבית הבגידות אצל גבר נתפסות כסטוץ שבנוי על הזדמנות, משיכה וכיבוש, בעוד שאצל נשים מדובר על רומן או על מערכת יחסים הבנויים על חסך רגשי, חוסר בתקשורת וריחוק מבן הזוג. אמר לי פעם בעל כי הוא לקח בחשבון שהבגידה עלולה להתגלות, אבל לא ממש חשב על המשמעויות של זה.

תהליך הסוציאליזציה של כל מגדר שונה ויוצר פערים מגדריים רחבים הרבה יותר מהשוני הפיזי בין גבר לאישה. אצל הגברים ההסללה היא לגבריות שאמורה להיות חזקה ובשליטה, ומושתקת רגשית לפגיעות וכאב. אצל הנשים ההסללה היא להבעת רגשות, הדחקת האגרסיביות, אכפתיות, אמפתיה, זוגיות, משפחתיות וותרנות.

 9f6987a3-4c39-468d-91f1-72cbe64dd47d (2)

השפעת הג’נדר על אופי הבגידות

רוב הנשים יכחישו כי מדובר בקשר מיני מלא ויתארו קשר רגשי של תמיכה, הקשבה והבנה שהחלו מחוסרים רגשיים במערכת הזוגית. אני זוכרת בתהליך של גישור גירושין אישה שסיפרה שלמרות שהם היו נפגשים מידי פעם בשעות הצהריים בדירתו של חבר לעבודה גרוש, הם רק שוחחו ולא קיימו ביניהם יחסי מין. או אישה אחרת גם כן בתהליך של גישור גירושין שאמרה שרק פעם אחת הם התנשקו בחוף הים וזהו, שאר היחסים ביניהם התבססו על חברות ותמיכה. בחלק ניכר מהמקרים, לאחר גילוי הבגידה הנשים שבגדו תרצנה לעבוד על הקשר הזוגי ולתקנו.

גברים מתארים בגידה כהזדמנות, סקס אחר, אגו וריגוש בשל הסוד. ברוב המקרים גברים בוגדים ינסו להמעיט בחשיבות הקשר הרגשי בינם לבין המאהבת, ולקחת את הבגידה למקום של פיצוי עבור סקס חסר בזוגיות.

האם גברים ונשים שנבגדו מגיבים אחרת?

לפני מספר שנים יצר עימי קשר אדם שחי עם אשתו בשליחות בחו”ל, וסיפר לי שתפס אותה בוגדת עם מאמן הכושר האישי שלה. בני הזוג התחילו טיפול זוגי בסקייפ עם מטפלת ישראלית, והוא היה מאוד עסוק באפקטיביות הטיפול וביכולת שלהם לשקם את היחסים הזוגיים ביניהם. הוא סיפר לי שיש בו רגשות אמביבלנטיים כלפי אשתו, מצד אחד הוא אוהב אותה ורוצה לקיים עימה יחסי מין, אבל מצד שני יש לו כל הזמן פלשים שלה ושל המאהב יחד, והמראה הזה שעולה בו מספר פעמים ביום מפריע לו מאוד ומטריד אותו. היה חשוב לו לדעת את כל הפרטים ברומן של אשתו עם המאהב, ובכל הזדמנות הוא מבקש ממנה שתספר בפירוט על כל הפגישות שלה עם המאהב.

כל הנבגדים, נשים וגברים, סובלים מגילוי הבגידה. הפגיעה הקשה ביחסי האמון בבני הזוג שבגדו, ובמוסד הזוגיות בכלל, מטלטלת את “האני” ומעלה שאלות מהותיות כמו, מה אני שווה (או לא שווה), למה זה קרה לי והאם יש לי חלק במה שקרה.

נצפה לראות שוני בין תגובות נשים נבגדות וגברים נבגדים לבגידה. נשים שנבגדו יטו מעבר להאשמת הגבר, לבדיקה עצמית וניסיון להבין את האחריות שלהן למה שקרה. תחילה נראה אצל חלק ניכר מהנשים שנבגדו נטיה לסלוח לבן הזוג ולרצות קבל אותו חזרה, עם או בלי טיפול זוגי משקם. בשלב מאוחר יותר, במידה ובני הזוג לא הצליחו לשקם את הקשר הזוגי ו/או אם הבגידות מצד הגבר יחזרו על עצמן, הן תרצנה להתגרש.

בתהליך של גישור גירושין, סיפר הבעל שמאז גילוי הבגידה איבד את שמחת החיים שהיתה לו. הוא גם איבד את החשק המיני לאשתו ולנשים אחרות. הוא הולך לטיפול רגשי אבל מתקשה מאוד לחזור לעצמו.

גברים שנבגדו, לאחר ההלם הראשוני, יטו לחתוך את הקשר עם בת הזוג ולהתגרש ממנה מאשר לנסות לשקם. אצל הגברים הנבגדים נראה יותר פניות לאשתו של הגבר מושא הבגידה כדי לשתף אותה בדבר הבגידה. לעיתים אף נראה רצון להיפגש עם אותו גבר, להגיד לו מה הם חושבים עליו ואפילו להכות אותו. גברים שנבגדו יטו לראות את הבגידה כאשמתה המוחלטת של האישה, ופחות יבדקו אם ואיזה חלק יש להם בסיטואציה אליה בני הזוג הגיעו. הם גם יטו לקחת את הבגידה למקום מיני ויראו בה כישלון שלהם לספק את האישה מבחינה מינית. האישה תיתפס בעיניהם כאישה “רעה”, והבחירה שלהם בה תיתפס כבחירה גרועה. מכאן קצרה הדרך לבחירה שלהם באישה חדשה טובה יותר.

במהלך גישור גירושין, סיפר הבעל שמאז גילוי הבגידה איבד את שמחת החיים שהיתה לו. הוא גם איבד את החשק המיני לאשתו וגם לנשים אחרות. הוא הולך לטיפול רגשי אבל מתקשה לחזור לעצמו.

מניסיוני גם במהלך גישור גירושין נראה רצון מצד הגבר הנבגד להעניש את האישה בשל הבגידה. למשל, היה גבר שלא הסכים שהאישה תקנה את חלקו בדירה, כיוון שהוא לא מסוגל לחשוב שגבר אחר יחיה איתה בדירה שהוא שיפץ במו ידיו. גבר אחר התעקש לקבל לידיו את טבעת האירוסין שנתן לאישתו לפני נישואיהם ולאחר שהשקיע זמן רב בעיצובה המיוחד.

ראו הוזהרתם

בגידה היא פצצת זמן לזוגיות היות וגילויה עלול להביא לסיומה. אם לא טוב לכם בזוגיות, פתחו את חוסר הסיפוק שלכם מהקשר, ולכו לטיפול זוגי. אף יותר מכך, אל תחכו שיהיה לכם רע בזוגיות, לכו לטיפול זוגי כבר כשהסדקים הראשונים בה מבצבצים.

מאחר וגילוי הבגידה עלול לפגוע עד מאוד בבני זוגכם, התחשבו בהם, כנאמר “סוף מעשה במחשבה תחילה”, והתחילו בתהליכי פרידה לפני שתבגדו או לפני שהם יגלו. בכל מקרה, אל תתפלאו מהריקושטים שתקבלו באם בגדתם ונתפסתם…   

אורנה שפטר, עו”ד, עו”ס מגשרת זוגית ומשפחתית, 050-57945

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עוד מהבלוג של אורנה שפטר

תגובות

טופ 20 - בלוגים