הבלוג של אורנה שפטר

המגשרת

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב... +עוד

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 49

החל מיוני 2015

איזה זכויות מגיעות לגרושות? אספנו לכן את כל המידע שאתן צריכות והוספנו הפניות לבדיקת המקרה הספציפי שלכן באתרים השונים. בהצלחה!

22/01/2019

קצת על עצמי: שמי ליאת בת 40, מנהלת אדמיניסטרטיבית במשרד שפטר ושות’, עורכי דין אשר עוסקים בתחום הליטיגציה, המקרקעין והמשפחה, אמא לאחת מהממת וגרושה מזה 8 שנים.

תוך כדי עבודתי אני שומעת את השאלות הנשאלות ע”י הזוגות אשר מגיעים לגישור לגבי הזכויות וההטבות המגיעות למי מהם מעצם הגירושים, ומניסיוני התשובות לא תמיד מצויות בידיהם של עורכי הדין (לי באופן אישי אף אחד לא ידע לומר לי מה הן ההטבות להן אני זכאית כאשר התגרשתי וגם לא להפנות אותי  לאתר או גוף מסודר זה או אחר בעניין), אז החלטתי לתרום את הידע הנצבר במרוצת השנים ולעשות סדר בבלגן יחד עם עו”ד ועו”ס אורנה שפטר, מגשרת זוגית ומשפחתית, בתקווה שהמידע יהיה לעזר רב למתגרשת הטרייה.

אז לאחר שעשינו סדר בסלט הגענו לרשימת הזכויות הבאה:

 IMG-20190122-WA0009

רשות המיסים:

 • 2.5 נקודות זיכוי ממס הכנסה עבור גידול הילדים (עד גיל 5, לאחר מכן נקודה 1)- נקודת הזיכוי הראשונה ניתנת לכלל האמהות ונקודת הזיכוי השנייה רק לאם גרושה או פרודה שילדיה בחזקתה. כדי לקבל את הנקודות יש להצהיר בטופס 101 סעיפים 6 ו-7.
 • גבר אשר משלם מזונות זכאי לנקודה 1 נוספת.
 • מענק עבודה- תוספת הכנסה המשולמת ישירות לחשבון הבנק של עובדים ברמות שכר נמוכות, על מנת לשפר את מצבם הכלכלי ולהוות תמריץ להשתלבותם בשוק העבודה. במשפחות חד הוריות הורחב טווח ההכנסה החודשית הממוצעת. ניתן להגיש בקשה מקוונת באתר רשות המיסים.
 • https://www.misim.gov.il/gmmhszakaut/

המוסד לביטוח לאומי

 • מענק שנתי- הורה גרוש זכאי לקבל מענק שנתי (לימודים) עבור כל ילד מגיל 6 ועד גיל 17 (כ-1,000 ₪ לכל ילד). גם הורה פרוד שנתיים, או הורה שפתח בהליך גירושין ע”פ דין ופועל במסגרת הליך זה שנתיים לפחות, יכול להגיש את הבקשה. כדי לקבל את המענק בפעם הראשונה יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי דרך האתר המקוון, לאחר מכן מקבלים את המענק באופן אוטומטי.
 • https://www.btl.gov.il/benefits/children/%D7%9E%D7%A2%D7%A0%D7%A7%20%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%99%D7%9D/Pages/default.aspx
 • קצבת ילדים- קצבת הילדים משולמת להורה שהילדים נמצאים בחזקתו ע”פ פסק הדין. במקרה בו משמורת הילדים התפצלה בין ההורים (לא משמורת משותפת) ההורים צריכים להגיש טופס בקשה לפיצול תיק בסניף הביטוח הלאומי.
 • קייטנות- עזרה במימון קייטנות בחופשת הפסח והקיץ, עד שנה/שנה וחצי, ועד 1,000 ₪ לילד למחזור ומקסימום של 5,000 ₪ בשנה, להורים יחידים מקבלי הבטחת/השלמת הכנסה, או קצבת מזונות מהמוסד לביטוח לאומי, או הלומדים בקורס להכשרה מקצועית, או שהחלו לעבוד, או שהגדילו את היקף משרתם.

רשויות מקומיות

 • ארנונה- הורה יחיד כהגדרתו בחוק משפחות עצמאיות התשנ”ב – 1992 זכאי להנחה בשיעור של 20%.
 • קייטנות- הנחה בקייטנות באמצעות רשת המתנסי”ם/ עמותות/ חל”צ על בסיס הכנסות נמוכות או אבטלה ניתן לגשת לוועדת הנחות.
 • צהרונים- הנחה בצהרונים באמצעות רשת המתנסי”ם/ עמותות/ חל”צ. על בסיס הכנסות נמוכות או אבטלה ניתן לגשת לוועדת הנחות.
 • חוגים- הנחה לילדים במשפחה שבראשה עומד הורה עצמאי, יש לברר בקשות המקומית למי ואיך מגישים את הבקשה.

משרד העבודה והרווחה

מעונות, משפחתונים וצהרונים- משפחה חד הורית יכולה להגיש בקשה מקוונת להשתתפות המדינה בשכר לימוד במעונות יום, משפחתונים וצהרונים הנמצאים בפיקוח משרד הרווחה. ניתן להגיש את הבקשה באופן מקוון באתר משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

https://forms.gov.il/globalData/GetSequence/getHtmlForm.aspx?formType=daycare%40moital.gov.il

משרד החינוך

מלגות לתלמידים על רקע סוציו-אקונומי- מלגות שמטרתן לסייע לתלמידים שיד הוריהם אינה משגת לממן רכישת ספרים, אביזרי לימוד ופעולות העשרה לימודיות, חינוכיות וחברתיות. בחינוך היסודי בין 200-400 ₪, בחינוך העל יסודי 300-600 ₪. בקשה למלגה תוגש באמצעות מזכירות בית הספר.

תנועות וארגוני נוער

וועדת הנחות- בכל תנועה ניתן להגיש בקשה להנחה למשפחות אשר מתקשות לעמוד בתשלום עבור הפעילות בתנועה.

תנועת הצופים – http://www.zofim.org.il/

המחנות העולים – https://www.hamahanot-haolim.org/

הנוער העובד והלומד – https://noal.org.il/

השומר הצעיר – http://www.hashomer-hatzair.org/

משרד הבינוי והשיכון

סיוע בשכר דירה- להורה עצמאי שהיה בעל זכויות של עד 50% בדירה שנמכרה עקב הגירושין או במהלך הנישואין, ולא היו לו זכויות נוספות בדירה אחרת ב-5 השנים שקדמו למועד הגשת הבקשה לסיוע בדיור, ואם האם עובדת במשרה חלקית או אם הכנסתה היא רק מתשלום דמי מזונות מבן הזוג לשעבר. התנאי לקבלת הסיוע הוא שממוצע ההכנסות לא יפחת משכר המינימום. יש לפנות לאחת מחברות ההרשמה לסיוע בדיור.

https://www.amidar.co.il/wps/portal/amidar/main-menu/rental-assistance/rental-assistance-info

בטרם תתלוננה הגרושות לגבי אי זכאותן לחלק מההטבות המצוינות פה, אני מדגישה כי כל מקרה לגופו וכי את מרבית ההטבות מקבלות הגרושות אשר עומדות בקריטריונים הבאים: מקבלות מזונות, משתכרות שכר נמוך מהשכר הממוצע במשק, אין ברשותן נכס על שמן ושילדיהן בחזקתן (עפ”י פסק דין).

ובנימה אופטימית – אני יודעת שתהליך הגירושים אינו תהליך קל גם אם את זו שבחרה בו. אני יכולה לעודד שברגע שנכנסים לשיגרה החדשה וברגע שמחלטים להניח את הכעסים בצד (מי כמוני יודעת שזה תהליך ארוך וקשה אך שווה!) הכל נהיה בהיר ובכל יום קצת יותר קל.

בהצלחה לכולן ומקוות שעזרנו והקלנו ולו במעט.

משרד עו”ד שפטר ושות’, אורנה שפטר עו”ד ועו”ס, מגשרת זוגית ומשפחתית

רח’ היצירה 3 (בית ש.א.פ.) רמת גן

טל’: 03-6962453

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עוד מהבלוג של אורנה שפטר

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה