הבלוג של אורנה שפטר

המגשרת

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב... +עוד

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 47

החל מיוני 2015

בני זוג מגיעים לתהליך של גישור גירושין בידיעה שהרכוש אמור להתחלק ביניהם חצי חצי.

מהו הרכוש?

כל מה שהצטבר בקופה הזוגית מיום הנישואין עד יום הפרידה, כולל כספים, דירה, עסק, אופציות, מיטלטלין וזכויות פנסיוניות.

במסגרת תהליך של גישור גירושין ניתן לקחת את כל הרכוש ולסדר אותו באופן שונה, לאו דווקא חצי חצי בכל עניין, אך עדיין לשמור על האיזון המשאבים. ניתן בהסכמה גם לחלק את הרכוש באופן אחר שאינו חצי חצי.

למה הכוונה?

למשל, אם צד אחד מבקש שהזכויות הפנסיוניות שלו לא יתחלקו עם בן הזוג השני, אבל החלק של בן הזוג השני בדירת המגורים יהיה גדול יותר. או אם לצד אחד יש עסק והוא מעוניין לא לחלוק אותו עם הצד השני, הוא יוכל לפצות אותו באמצעות החצי שלו בדירה ואם יחסר באמצעות החלק שלו בחסכונות המשותפים.

דירת המגורים

בחלק ניכר מהמקרים דירת המגורים מהווה את הנכס היקר ביותר בין כלל הרכוש של בני הזוג. בנוסף היא מהווה סמל ליציבות, ביטחון, מקום מוכר ואהוב על הילדים, נכס שעזיבתו ופירוקו הם הסימן הכי בולט לפירוק המשפחה. מהמקום הזה נראה הרבה מאבקים בין בני זוג על הזכות לקבל את דירת המגורים במסגרת איזון המשאבים ולאו דווקא בגלל שיקול רציונלי.

ניקח לדוגמה בני זוג, הוא גנן עצמאי והיא מורה. לפני כמה שנים בנו בית פרטי מפואר באחד היישובים בשרון ולקחו משכנתה ענקית בגובה 45% מהנכס, עבורה הם מחזירים כל חודש 6,500 ₪. עכשיו הם נפרדים והאישה מתעקשת להישאר בנכס. היא רוצה לקנות מבעלה את חלקו בבית ע”ח העסק וויתור על חלקה בקרן הפנסיה שלו. בכוונתה לגרור את המשכנתה על שמה. הבעל משתכר 12,000 ₪ והאישה משתכרת 8,000 ₪. הוסכם על דמי מזונות ומדור בסך 3,000 ₪ לקטין אחד (השאר בגירים). לאחר תשלום המשכנתא תישאר בידי האישה הכנסה פנויה של 4,500 ₪ וגם תשלום הוצאות גבוהות עבור אחזקת בית פרטי. במצב כזה הבית נשאר בידי האישה, אך נשאלת השאלה כמה זמן היא תוכל להמשיך להחזיק אותו?

אם הבית היה נמכר וכל אחד מבני הזוג היה מקבל מחציתו, וגם הבעל היה משפה את האישה במחצית העסק שלו ואולי מהוון לה את החלק היחסי של המדור בדמי המזונות, האישה היתה יכולה לרכוש דירה, לקחת משכנתה קטנה ולקבל החלטה אם היא מעוניינת להתגורר בדירה הקטנה או להשכיר אותה ולשכור דירה גדולה יותר וזאת עד שהילדים הגדולים יעזבו את הבית. בדרך זו ההכנסה הפנויה שלה תהיה גבוהה יותר וגם ההוצאות על הדירה קטנות יותר מאשר על הבית.

אבל הילדים ילכו עם ההורה שנשאר בבית…

לאחרונה שמעתי את המשפט הזה מאם שבבית המשותף שלה ושל האב יש בריכה, והאב רוצה לרכוש את חלקה בו. היא חוששת שהילדים ימשכו לפסיליטיז שבבית ולא יבואו אליה לדירה.

האם יש בזה מן הצדק? כאשר מדובר בקטינים יש זמני שהות מסודרים וחשוב ששני ההורים יקפידו עליהם. אמא יש רק אחת וגם אבא יש רק אחד, ושני ההורים צריכים להפנים זאת. לא מספיק שההורים נפרדו והמשפחה השתנתה, הורה שיגרום לניכור של ילד מההורה השני, פוצע את נפשו וגורם לו לסיכון פסיכולוגי, מאחר שיחסים עם הורים הם בעלי חשיבות מרובה להתפתחות אישית וקוגניטיבית. כיום יש מודעות גדולה לנושא ובתי המשפט לענייני משפחה מתייחסים לתופעת הניכור ההורי בחומרה רבה, עד כדי העברת משמורת הילדים מההורה המנכר להורה המנוכר. לכן כאשר מדובר במשפחה בה יחסי כל אחד מן ההורים עם הילדים תקינים, והם מעודדים המשך יחסים כאלו אחד אצל השני תוך כדי המשך תקשורת טובה ביניהם, הילדים ימשיכו לשהות אצל כל אחד מן ההורים בזמנים הקבועים לו ולהיות עמם בקשר רציף.

ולסיום, מילות השיר של שלום חנוך “אדם בתוך עצמו”. שימו לב לבית השני (המודגש), בו גם כאשר הבית נשבר, “אדם קרוב אצל עצמו, אדם בתוך עצמו הוא גר“…

אדם בתוך עצמו הוא גר
בתוך עצמו הוא גר.
לפעמים עצוב או מר הוא,
לפעמים הוא שר,
לפעמים פותח דלת
לקבל מכר
אבל
אבל לרוב,
אדם בתוך עצמו נסגר.

אדם בתוך עצמו הוא גר 
בתוך עצמו הוא גר
או באיזו עיר סוערת 
או באיזה כפר 
לפעמים סופה עוברת 
וביתו נשבר 
אבל
אבל לרוב,
אדם גם לעצמו הוא זר.

ואת, ואת
כמה טוב שבאת,
בלעדייך ריק הבית
והלילה קר.
אז אני שומר עלייך
כמה שאפשר,
ועם כל זאת, האם
אמצא אותך מחר?

אדם קרוב אצל עצמו 
אדם בתוך עצמו הוא גר.

 

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עוד מהבלוג של אורנה שפטר

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה