הבלוג של אורנה שפטר

המגשרת

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב... +עוד

שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 55

החל מיוני 2015

אורנה קטן

כיום אנו נחשפים למודלים שונים של זוגיות ומשפחה הנוספים על המודל ההטרוסקסואלי העתיק של אבא, אמא וילדים המורכבים למשל:

  •  זוגות בני אותו מין של הומואים או ולסביות.
  • משפחות בהן האם לסבית והאב הומו ולכל אחד מהם בן זוג.
  • ילדים שנולדו לאם לסבית ולאב סטרייט או להפך לאם סטרייט ולאב הומו.
  • זוגות חד מיניים או דו מיניים בפרק ב’ עם ילדים מזוגיות הטרוסקסואלית בפרק א’ וילדים משותפים של פרק ב’.
  • משפחות בהן אחד ההורים טרנסג’נדר או דו מיני, כאשר ההורה השני יכול להיות הטרוסקסואל, הומו, לסבית או דו מיני.

 גם זוגות להט”ב נחשפים, כמו אצל  זוגות הטרוסקסואלים, למשברים בזוגיות וזקוקים לסיוע גישורי. אצל זוגות להט”ב, אף נראה משברים מרובים ועוצמתים יותר וזאת בשל המורכבויות הייחודיות לזוגיותם.

לא תמיד זוגיותם של להט”ב מתקבלת בברכה אצל משפחות המוצא שלהם. למשל הורים המכחישים או לא מקבלים את נטיותיהם המיניות של ילדיהם, ייטו גם לא לקבל גם את בני זוגם ואף ייטו לעיתים להפיל עליהם את האשמה בהשפעה על נטיה זו. לא פעם המאבק של בני הזוג במשפחות המוצא מביא דווקא לחיזוק המערכת הזוגית ומגביר את עוצמתה. התחושה של “שנינו ביחד נגד העולם” עשויה להפוך את הקשר הזוגי להיות הדבר החשוב ביותר עבורם.

תכנון מוקדם של מעבר מזוג להורות באמצעות כניסה להריון, אם בעזרת תרומה מבנק הזרע, תרומת ביצית ופונדקאות, או אף ע”י שיתופו של הורה ביולוגי מחוץ לזוגיות, משמעה התמודדויות מורכבות לבני הזוג שעלולות להפר איזונים שונים. למשל מדובר בהוצאה כספית גבוהה, טיפולים רפואיים והורמונאליים לאחד מבני הזוג, כניסה של שחקן מפתח נוסף בדמות ההורה הביולוגי החיצוני, הפיכת הזוגיות וההורות למילים כתובות באמצעות ניסוחים של הסכמים משפטיים, והתמודדות חוזר מול משפחות המוצא.

לעיתים כשבני זוג להט”ב מתחילים להרחיב את המשפחה, הוריהם ומשפחתם המורחבת מבקשים לתפוס מקום לצד הרך הנולד. כניסתה של המשפחה המורחבת בשלב זה עלולה להפר את האיזון הקודם בין בני הזוג, ובמקרים מסוימים עלולה אף לגרום לריחוק ביניהם ואפילו להביא לפירוק הזוגיות.

כניסתם של אחרים משמעותיים כמתואר לעיל, לתוך הזוגיות הקיימת, יחד עם בנייתם של יחסי הורות בין בני הזוג שרק אחד מהם הוא ההורה הביולוגי, היא משימה מורכבת הפותחת שאלות כגון: איך יקרא הילד לבן הזוג הלא ביולוגי? כיצד יתנהל הקשר בין ההורה הביולוגי מחוץ לזוגיות להורה שאינו ביולוגי בתוך הזוגיות? כיצד להתמודד עם משפחת מוצא שמקבלת את התינוק אך אינה מקבלת את ההורה הלא ביולוגי? ועוד…

 מאיה שטיין (עו”ס קלינית, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית, מנהלת ת.ל.מ ב”ש) רואה בהכרה השלמה של בן הזוג ובהבנת חשיבותו, חלק בלתי נפרד מתהליך ההסתגלות הפיזית והפסיכולוגית, שאותה צריכה לבנות הזוגיות החד מינית בתוך עצמה אל מול הסביבה הרחבה ובדרך לגדילתה כמשפחה. לפיכך היא ממליצה לפתוח בחדר הטיפול בדיאלוג זוגי עוד בשלב תכנון ההיריון, ולבדוק בו את הציפיות של כל בן זוג מההורות המתהווה, להגדיר תפקיד לכל הורה, לבדוק כיצד לשלב את משפחות המוצא במשפחה הנוצרת, ולדאוג להנכיח את ההורה הלא ביולוגי מול המשפחה המורחבת בגלוי ולא מוחבא בהכחשה ובמסתורין.

 הזכרנו את ההסכמים המשפטיים כחלק מתהליך הפיכת הזוג להורים ומשפחה. לפיכך נצפה לראות בחדר הגישור משפחות, זוגות או יחידים מקהילת הלהט”ב בעיקר סביב עניינים אלו:

  •  הסכם ממון לידועים בציבור
  • הסכם להורות משותפת
  • הסכם פרידה (מזונות, הסדרי ראיה וחלוקת רכוש)
  • סכסוכים עם המשפחה המורחבת (זכויות ראיה לסבא/תא)

 הסכם ממון לידועים בציבור

כיום יכולים בני זוג מאותו מין, המעוניינים להסדיר מראש את זכויותיהם הרכושיות והפנסיוניות הן בחייהם, והן במצבים של פרידה עתידית, מוות וכיו”ב, לערוך הסכם ממון ולאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה. בדרך של גישור שני בני הזוג משפיעים על התכנים המופיעים בהסכם וקובעים במשותף את עתידם.

 הסכם להורות משותפת

 כאשר גבר ואישה מעוניינים לקיים למערכת יחסים הורית לילד ביולוגי משותף, אולם הם אינם בני זוג ואף אינם מנהלים משק בית משותף, הם יזדקקו להסכם בדבר הורותם המשותפת. לעיתים לאחד או אף לשני ההורים הביולוגיים יש בני זוג אשר מוכנים לקחת על עצמם אחריות לילדם המשותף, כמו כל הורה. במבנה המשפחתי שנוצר לאחר אישור הסכם ההורות בבית המשפט לענייני משפחה, ישנם לפחות שני הורים ושני בתים.

על מנת לבנות את ההסכם כך שישקף את רצונות כל הצדדים, תוך כדי חשיבה משותפת והעלאת שאלות וסוגיות לגבי מערכת היחסים העתידית המשותפת כדאי לפנות לגישור.

 הסכם פרידה

ענייני הרכוש הם הסוגיה הקלה כשמדברים על פרידה של בני זוג להט”ב. העניינים המורכבים קשורים לנושא ההורות. בד”כ אצל בני זוג להט”ב יש רק הורה ביולוגי אחד ולעיתים אף שני הורים ביולוגים הנמצאים במאבק אל מול ההורה הלא ביולוגי.

השאלות שתשאלנה קשורות למעמדו של ההורה הלא ביולוגי בעתידו של הילד, כאשר לא התמלאו בעבר התנאים הנדרשים לאימוץ בישראל. האם הוא יכול להיות מוכר כהורה שלישי או שעליו להסתפק בהסדרי ראיה? האם חובתו לשלם עבור הילד מזונות? מה חשיבות הקשר בין שני אחים לא ביולוגים שגודלו ע”י בני זוג להט”ב. האם קיימת ביניהם מערכת יחסים של אחאות פסיכולוגית שניתוקה עלולה לגרום להם נזק ויש לשמרה? שאלות נוספות בסיטואציות המורכבות האלו עשויות להיפתח ולבוא על פתרונן בגישור.

 סכסוכים עם המשפחה המורחבת

 כאשר לא מצליחים להגיע למערכת יחסים סבירה עם המשפחה המורחבת ונוצר נתק עם ההורים, נשאלת השאלה לגבי זכאותה של המשפחה המורכבת, ובפרט הסבא והסבתא, לפגוש את הנכדים באמצעות הסדרי ראיה קבועים.

לאחרונה הרחיב בית המשפט הסדרים אלו לא רק למצב בו אחד ההורים הלך לעולמו, אלא גם למצב בו ההורה אינו בקשר עם הסבא והסבתא. אולם, האם יש זכויות כאלו גם לסבא ולסבתא מצד ההורה השלישי, הלא ביולוגי?

על מנת שלא בית המשפט יקבע בעניינים אלו, ניתן להגיע לגישור משפחתי ולנסות להביא סוגיות אלו לפתרון המקובל ע”י כל הצדדים. מי יודע, אולי בדרך זו נצליח להביא אף לחידוש הקשר בין הסבים והסבתות לילדיהם ובני זוגם, ולא רק לנכדיהם.

פתחנו מאמר זה בכך שמשברים יש בכל סוגי הזוגיות, אולם אלו של להט”ב מורכבים יותר, ולעיתים שותפים להם יותר משני הורים או שתי משפחות מוצא. חשוב לתת מקום לדבר על קשיים אלו הן בחדר הטיפולי והן בחדר הגישורי. בכל אחד מהחדרים יש איש מקצוע בעל יכולת לסייע לבני הזוג ומשפחותיהם בבניית יחסים המאפשרים קשר ותקשורת.

 אורנה שפטר, עו”ד, עו”ס ומגשרת זוגית ומשפחתית. רחוב היצירה 3 (בית שאפ) ר”ג. טלפונים: 03-6962453, 050-5794548, מייל: [email protected]

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

 

עוד מהבלוג של אורנה שפטר

תגובות

טופ 20 - בלוגים