הבלוג של law1234

law1234

עורך דין רגב אלקיים הנו שותף וממייסדי משרד עורכי דין: שרף, אלקיים ושות'. עו"ד אלקיים הנו בעל ניסיון רב במתן ייעוץ משפטי שוטף וליווי מקיף לחברות, עסקים ואנשים פרטיים בתחום המשפט המסחרי ובכלל זה נדל"ן, תאגידים,... +עוד

עורך דין רגב אלקיים הנו שותף וממייסדי משרד עורכי דין: שרף, אלקיים ושות'. עו"ד אלקיים הנו בעל ניסיון רב במתן ייעוץ משפטי שוטף וליווי מקיף לחברות, עסקים ואנשים פרטיים בתחום המשפט המסחרי ובכלל זה נדל"ן, תאגידים, אגודות שיתופיות, צוואות וירושות וייצוג בבתי משפט.

עדכונים:

פוסטים: 69

החל ממאי 2014

משה (שם בדוי) חתם ערבויות לאנשים שונים. לחוסר מזלו של משה, רוב מהלווים אשר משה חתם ערבות בעבורם (אשר להם ערב משה) לא מילאו אחר התחייבויותיהם, והנושים החלו להגיע למשה בדרישה  לפירעון החוב וקבלת הכסף , משה לא הצליח לעמוד בנטל הכבד ולעמוד בכל התשלומים. משה לא יכל לשלם לכל הנושים, ועל כן הגיש לבית המשפט בקשה לכינוס נכסיו ולהכרזה עליו כפושט רגל. האם בית המשפט ייעתר לבקשת משה ויכריז עליו כפושט רגל?

חייב בהליך פשיטת הרגל, יוכרז ע”י בית המשפט המחוזי כפושט רגל, לאחר שבית המשפט יקבע, כי החייב נהג בתום לב הן בנסיבות יצירת החובות והן במסגרת ההליך גופו.

בית המשפט שוקל את אופן יצירת החובות, שכן לא יעלה על הדעת במידה ואדם רימה אחרים והייתה לו כוונה להבריח נכסים או לבצע פעולות לא חוקיות ויצא נקי, באותה מידה על בית המשפט לבחון כל מקרה לגופו שכן ייתכן והאדם נהג בהגינות וביושר וכיו”ב וכן בהחלט יש להתחשב בחייב לאפשר לו לשלם את החוב בפריסת תש’ וכו’.

 images (1)

במאמר זה נעסוק בשאלת תום הלב הנובעת מיצירת חובות כתוצאה מערבויות אשר חתם החייב לגורמים שונים.

בפסיקה נקבע לא אחת, כי כאשר אדם חותם על ערבות ביודעו כי כושר השתכרותו אינו מאפשר לו לשלמו, וכי שום רכוש או כספים לא רשומים על שמו , והערב יודע שהוא לא יהיה מוסגל לפרוע את החוב ,הרי שיש בהתנהגותו זו משום התנהגות חסרת אחריות המגיעה כדי חוסר תום לב.

עוד נקבע בפסיקה, כי חייב שיודע כי יכולת ההחזר שלו מוגבלת וממשיך להסתבך בחובות, גם ע”י חתימתו על ערבויות לאחרים, הרי הוא בעצם טומן את ראשו בחול והתנהלותו אינה התנהלות  ראויה ונכונה.

מנגד, בתי המשפט פסקו לא אחת, כי ככל ובית המשפט התרשם כי החייב אינו מנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, וככל שהחובות לא נוצרו תוך זלזול בנושים והקמת עסקי שווא ,החייב כלל לא התכוון לרמות ולגזול כספיים, הרי שאין לראות בחייב כחסר תום-לב בהגשת הבקשה לפשיטת רגל, רק בשל העובדה כי החייב פעל במסגרת עסק לא חוקי ו/או  חתם על ערבויות בידיעה שיקשה עליו לפורען

בית המשפט העליון קבע לאחרונה בע”א 3224/07 אברהם בן דוד נ’ כונס הנכסים הרשמי מתוך, כי גם כאשר מתגלה חוסר תום לב מסוים ביצירתו של חוב, חלוף הזמן ישמש כמשקל נגד או שיהיה בו כדי לרפא את הפגם.

לסיכום, נקודת המוצא של בתי המשפט הנה, כי חייב אשר חתם על ערבויות שונות לאנשים שונים כאשר ידע, כי כושר השתכרותו אינו מאפשר לו לשלם אחר הסכום הנערב, ובייחוד כאשר החייב חתם על ערבויות בהיותו מסובך כלכלית, הרי עצם החתימה על הערבויות נעשו בחוסר תום לב. אולם, מנגד נקבע, כי כאשר מדובר בחייב אשר אינו מנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, וככל שהחובות לא נוצרו תוך זלזול בנושים והקמת עסקי שווא, הרי שלעיתים אין לראות בחייב כחסר תום-לב בהגשת הבקשה לפשיטת רגל, רק בשל העובדה כי החייב חתם על ערבויות בידיעה שיקשה עליו לפורען. זאת ועוד, להלכה נקבע, כי גם כאשר מתגלה חוסר תום לב מסוים ביצירתו של חוב, חלוף הזמן ישמש כמשקל נגד או שיהיה בו כדי לרפא את הפגם.

 gavel-legal

מאמר זה הנו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

הכותב, עורך דין רגב אלקיים, עוסק בתחום המקרקעין, בדיני אגודות שיתופיות ובהליכי פשיטת רגל.

עורך דין פשיטת רגל

עוד מהבלוג של law1234

האם היחסים בין בני הזוג משפיעים על הזכות לרשת ?

תרחיש: מעשה בבעל אכזרי אשר נהג להכות בברוטאליות את אשתו ולהטיל עליה את מוראו. האישה המוכה הוציאה נגדו צו הרחקה מהבית אך הוא לא חשש להפר אותו , נעצר ונידון למאסר ממושך בכלא. הבעל האכזר סירב להעניק לאשתו גט וכתב לה מבית...

האם יש לקרובי הנפטר זכות מיוחדת בדירת המוריש?

תרחיש: גלית ומשה , זוג נשוי, חיו בדירה שירש משה מסבתו. משה נפטר בגיל צעיר יחסית . הוריו של משה התגוררו עם בני הזוג בבית. בנוסף נולדו לבני הזוג ילדים , ובן הזקונים , יאיר, עדיין התגורר בבית עם חברתו, שיר. משה נישל ...

תורת הבחירה בדיני צוואות -דיני ירושה

במשפט המקובל האנגלי קיימת דוקטרינת "תורת הבחירה", לפיה יש ערך משפטי להוראת צוואה המחייבת אדם להעביר מרכושו של אותו אדם לצד שלישי, אם אותה ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה