הבלוג של הקונה נחמה

הקונה נחמה

אופנה, טיפוח, סטייל, שופינג

עדכונים:

פוסטים: 520

החל מינואר 2012

קיבלתי מסלונה את הספר “ראש עקום” של הסופרת והמחזאית נאוה סמל לפני למעלה מחודש. שבועיים הוא חיכה לי עד שהתחלתי לקרוא את עשרת העמודים הראשונים ולא הצלחתי להמשיך. זה אחד מאותם ספרים שלא מצליחים למשוך אותך מהרגע הראשון. עברו כמעט שבועיים נוספים והחלטתי לחזור אליו. נדרשו לי ארבעה ימים לסיים אותו ועוד יומיים להרהר בו לפני שהתיישבתי לכתוב את דעתי.

“ראש עקום” הוא ספר לא פשוט, הן מבחינת התוכן והן מבחינת שפת הכתיבה. מי שמחפש  “ספר טיסה” עדיף לו לפנות לספר אחר. ב”ראש עקום” תמצאו סיפור קשה ומצמרר ושפה גבוהה וסבוכה עד כדי שנוצר צורך לא אחת לחזור על פסקה פעמיים ושלוש על-מנת להבינה לעומק.

השנה 1990, אחות צעירה מקריאה לחולה אלמוני השרוי בתרדמת סיפור מצרור דפים שקיבלה מאדם זר שהגיע לחדרו.

בחלקו הראשון של הספר נארגת עלילה תוך שימוש בשלושה מקורות- הסיפור העולה מתוך הדפים שקיבלה האחות, מחשבותיה של האחות תוך כדי הקריאה ומעט הערות של אותו זר שהעביר לה את כתב-היד ונעלם.

בין הדפים שמקריאה האחות מתגלה סיפורו של תומאסו, ילד בן 6 שגדל בבית יתומים בטורינו ואומץ בגיל 4 ע”י שתי נשים- מדלנה- זמרת אופרה צעירה ויפיפיה ואמה דומניקה קטועת היד, מן העיירה הצפון איטלקית פיימונטה. השנה 1943, עת מוסליני הודח בידי המלך ויטוריו עמנואלה השלישי והמשטר הפשיסטי נופל, אך לא לאורך זמן. 45 ימים  לאחר מכן איטליה נכנעת לבעלות הברית ובתגובה הגרמנים פולשים לצפון איטליה וכובשים אותה במהירות. איטליה מבותרת לשניים כשחלקה הדרומי בשליטת בעלות הברית וחלקה הצפוני (בה מתרחש הסיפור) מוכרז כרפובליקה נאצית-פאשיסטית תחת חסותו של היטלר.

הסיפור נפתח בסטירה מצלצלת שתומאסו מקבל לראשונה בחייו מדודתו המאמצת דומניקה לאחר שסיפר לה כי בעליית הגג שלהם מסתתרת נסיכה (פרינצ’יפסה, כפי שתכונה לאורך הספר), מדלנה הגדילה לעשות, הגיעה לכיתתו ואמרה לילדי הכיתה לא להאמין למילה שהוא אומר כיוון שהוא “ראש עקום”, ממציא ומדמיין.  תומסו מבין במהרה כי עליו לשמור את קיומה של הנסיכה (שלא ראה מעולם) בסוד, אך ממשיך להאמין בה ומפתח איתה מערכת יחסים חד צדדית בה הוא שולח לעליית הגג מידי יום מכתבים ומתנות קטנות, גם אם לא זוכה בתמורה לשום מחווה או אות חיים.

תומאסו לומד בכיתתו של באטיסטה, המורה הפשיסט שמנסה לסחוף את תלמידיו אחר המשנה הפאשיסטית ומבקש לזכות בליבה של מדלנה. במקביל, הקצין הגרמני הנאצי האנס דיטר המוצב בכפר פיימנטה מחזר אף הוא במרץ אחר מדלנה וזוכה בליבה למורת רוחו של באטיסטה.

במהלך הסיפור  אנו מתוודעים לחייו של תומאסו בצל הכיבוש הנאצי, לומדים את מערכת היחסים שהוא מקיים עם הנסיכה שלו, עם הנשים המאמצות ועם חבריו לכיתה, את מערכות היחסים של מדלנה ומחזריה ומערכות היחסים של תושבי הכפר בינם לבין עצמם ובינם לבין הגרמנים והיהודים המסתובבים בקרבם. לכל אורך הסיפור רב הנסתר על הגלוי. האחות, המקריאה את הסיפור לאדם השוכב מולה בתרדמת מנסה לנחש מי האיש, כיצד גורלו נקשר בסיפור, ומי מסתתר בעליית הגג אם בכלל.

החלק הראשון בנוי מקטעים שאורכם לא עולה על עמוד וחצי, קפיצות ממחשבותיה של האחות, לסיפור עצמו להערותיו של מוסר הדפים. הקריאה לא קולחת, התיאורים בחלקם קשים לקריאה ולדמיון, נעשה שימוש במילים בגרמנית ואיטלקית שאינן מתורגמות לעברית ובשפה גבוהה וחדה. את העלילה מלווים צלילים של מוזיקה קלאסית ואופרה וציטוטים מתורגמים משירה איטלקית.

בחלקו השני של הסיפור, החל מעמוד 177, התמונה מתבהרת ואותו הסיפור בדיוק מסופר מנקודת מבטה של הדמות בעליית הגג, עד להבהרות בנוגע לאיש המסתורי השקוע בתרדמת ותשובות להרבה מהשאלות שנותרו פתוחות בחלקו הראשון של הספר.

סמל, בצעד אמיץ, הופכת את דמויות הפאשיסט והנאצי לאנושיות לפרקים. חושפת את רגשותיהם, אהבתם ותשוקתם, לצד הוויתם הנאצית/פשיסטית- “אחרי הכל גם פאשיסטים נאצים הם אוהבי מוזיקה” עמ’ 183. לאורך הספר סמל מנסה לשבור מוסכמות של שחור ולבן ולהציע נקודת מבט אלטרנטיבית לסיפורה של האוכלוסיה הלא יהודית בתקופת השואה. אחד הדגשים בספרה של סמל, הוא המנעות מהכללות ודעות קדומות והתייחסות לפרטים, תוך העלאת השאלה כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת למען הצלת נפש אחרת.

אי אפשר שלא להעריץ את הדיוק של סמל, בפרטים, בסיפור הרקע, בשפה. אין ספק שאת כתיבת הספר הקדים תחקיר מעמיק ומקיף במגוון נושאים וסמל הכניסה לסיפור כל פרט. ועם זאת, אני חייבת להודות שלטעמי הסיפור לעיתים סבוך מידי, בנוי מכל-כך הרבה רבדים שלי אישית גרמו לפרקים לאבד ריכוז ועניין. הקריאה כה מתישה עד כי נאלצתי לעצור מדי מספר עמודים להפסקת רענון ובניגוד לתחושת העצב שמלווה אותי כשאני מסיימת ספר שהייתי רוצה שיימשך עוד ועוד, סיימתי את “ראש עקום”  עם אנחת רווחה על סיומו. אין זה אומר שלא אמליץ על קריאתו, נהפוך הוא, מדובר בספר חשוב ומאיר עיניים, לפרקים מותח, לפרקים כואב, לפרקים קשה אך יש להצטייד באורך רוח וריכוז ע”מ להשתחל לסבך ההיסטורי המלווה בסיפורי אגדות, כישופים וצלילים לרוב.

ראש עקום \ נאוה סמל. הוצאת זמורה ביתן. 308 עמ’, 2011

עוד מהבלוג של הקונה נחמה

תצוגה מקדימה

חמישה בחמישי - חנויות ששוות ביקור

חמש חנויות ששווה לקפוץ לבקר בהן אם אתן בסביבה ליבסקינד ברלין החנויות במתחם שרונה הולכות ונפתחות בזו אחר זו, ובין השמות הגדולים אפשר למצוא כמה חנויות חמד קטנות. אחת מהן היא החנות של מותג התיקים הברלינאי "ליבסקינד". המותג...

תצוגה מקדימה

קניון אילון - פינה חמה בלב

הקומה החדשה בקניון אילון (צילום: אני) זה אולי נשמע קצת יומרני לקשר בין שופינג ונוסטלגיה, אבל כל אחד ועולם המושגים שלו. בי קניון אילון מעלה זכרונות נוסטלגים ובעקבות השינויים...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

סבתא ונכדה מחליפות בגדים

אבא שלי, שבין שפע העיסוקים שלו בפנסיה הוא גם צלם חובב שמצלם בדרך כלל נופים ופרחים, ראה שקידמתי בעמוד הפייסבוק של סלונה אופנה,  פוסט של הבלוגרית ...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה