הבלוג של קרן מירב | היר-הוֹרים

kmhema

הכל כבר נמצא, נשאר רק לגלות. מאמינה בזה בכל ליבי ועוסקת בזה בקליניקה שלי, אני חושפת גדולות של אנשים. נעים מאד, שמי קרן, אני מאמנת מוסמכת בשיטת סאטיה מבוגרים ובני נוער. ניפגש, קרן [email protected] 054-2039095

עדכונים:

פוסטים: 57

החל מיוני 2014

יכול להיות שזה פוגש אותי במקומות בהם הפחד שלי מזיקנה מרים ראשו. לא פשוטה עבורי הידיעה הנוקבת שיום אחד הרלבנטיות שלי תתגלגל לחלקים הנמוכים יותר של הטקסט – אלה שצריך לגלול עבורם את הדף, אלה שלא זוכים להכרה.

יכול להיות.

“זה יפה.

זה חדש.

זה אומר משהו עלינו.

זה מספר את הסיפור שלנו. בארץ הזאת.

מלווה את מה שנוצר פה.

זה הולך להיות חלק מחיינו.

בטוח.

כזה שעומד במבחן הזמן.

הכסף החדש שלנו“.

הייתי בטוחה שאני לא שומעת טוב. כבר שמעתי את זה כמה פעמים בימים האחרונים.

ניגשתי למחשב, גיגלתי: “השטרות החדשים”, נכנסתי לעמוד הרשמי וראיתי את הפנים של אלון אבוטבול.

הגעתי למקום הנכון.

עדיין בטוחה בכשל שמיעתי הקשבתי שוב. ושוב.

כן כן. זה הטקסט.

המשכתי לקרוא באותו עמוד רשמי ולמדתי על השיקולים הטכניים (שעל פניו לפחות נראים כהגיוניים ונכונים) שהובילו למהלך של הפקת והנפקת שטרות חדשים. בהמשך מופיע השיקול התרבותי והמפעים של הבחירה בשאול טשרניחובסקי:

“בעיצוב שטר ה-50 ₪ ניתן ביטוי לשירתו העשירה והמגוונת של טשרניחובסקי ולזיקתו לארץ ישראל, לצד רמז לפתיחותו והיכרותו העמוקה עם תרבויות העולם…. בעיצוב צד הגב של השטר שולב עמוד בסגנון קורינתי, והוא נותן ביטוי לזיקתו של טשרניחובסקי ליצירות קלאסיות מיוון העתיקה. בגב השטר מופיע משפט מתוך שירו של טשרניחובסקי “אני מאמין”: “כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז”.

אז למה בעצם זה כ”כ מסעיר אותי? כי אם הקדימון של כל העניין העמוק והרציני הזה הוא 4 מילים: “זה יפה, זה חדש” – זה בהחלט אומר עלינו משהו.

יש בזה מסר חד משמעי אודות הערך הנתפס כחשוב ביותר עבור כל מי שמשתמש בכסף במדינה – יפה. זה הדבר הכי חשוב. ואחר כך חדש זה הכי חשוב.

איך אפשר לצפות שילדים, בני נוער או אנשים בכלל יתייחסו בכבוד והערכה לקשישים או לזיקנה כשהמילים “יפה” ו”חדש” הן לא בדיוק המילים הנרדפות או האסוציאציות הראשונות שעולות בראש בהקשר הזה.

הקשישים בחיים שלנו, הסבים וההורים המתבגרים שלנו הם בוודאות “בטוחים” ו”עומדים במבחן הזמן”, אבל החשיבות שניתנה לערכים האלה באה לידי ביטוי במיקומם בטקסט הפרסומי – שורה לפני אחרונה.

איך אפשר לצפות שמישהו ירגיש נוח אל מול זיקנה אם היא לא “יפה” או “חדשה”.

איך מרגיש אדם שלא עומד בשני הקריטריונים האלה?!

אני מניחה שתגידו שאני מגזימה, הבעיה היא שאני ממש לא.

המסרים האלה מונחים לפתחנו כתשתית תפיסתית. הבן שלי בן 4 חשוף לזה בלי פילטרים כמו שלי ושלכם. זה כ”כ מספר את הסיפור שלנו בארץ הזאת ולא רק.

לפני כמה חודשים פנתה אלי בת של קשישה ושאלה אותי למה אמא שלה לא יכולה להיות שמחה כמו רבקה מיכאלי כשהיא עוברת לדיור מוגן? עכשיו אני יודעת למה. אמא שלה כנראה לא “יפה” ולא “חדשה”, או לפחות לא מרגישה ככה.

ציפיות מסוימות שלנו נובעות מתפיסה צרכנית שנקבעה עבורנו, תפיסה שמסדרת מחדש סדרי עדיפות. אני משתדלת לא להיות שיפוטית ואז שוב חוזר אלי נושא פרסומת הכסף החדש שלנו ואני מניחה שכבר ברור שזה מקומם אותי.

רוצה לומר שלדעתי לא ייתכן שהשקה של נושא מהותי כל כך ייפתח במילים שנבחרו.

יכול להיות שזה פוגש אותי במקומות בהם הפחד שלי מזיקנה מרים ראשו. לא פשוטה עבורי הידיעה הנוקבת שיום אחד הרלבנטיות שלי תתגלגל לחלקים הנמוכים יותר של הטקסט – אלה שצריך לגלול עבורם את הדף, אלה שלא זוכים להכרה.

יכול להיות.

אני גם יודעת שזה מהווה חלק ניכר מהכאבים שפוגשים אנשים שהוריהם מתבגרים אל מול עיניהם. זה מצריך אותם לשאול את עצמם אם הם עדיין “יפים” או “חדשים”? ואם לא, מה זה אומר עליהם?

על כולנו זה אומר שאנחנו חיים ושהזמן בסך הכל עושה את מה שהוא אמור – הוא חולף. יחד עם זאת, אני מאמינה בלב שלם, שכל יום הוא הזדמנות מחודשת להתחיל משהו מהתחלה. זה לא תלוי גיל, לא תלוי מקום וזה אפילו לא קשור לתפיסה הצרכנית שלכם.

אני בטוחה שאתם כן, אבל אם אתם לא מרגישים שאתם “יפים” או “חדשים”, זה בדיוק הזמן לעשות מעשה עבור עצמכם. לשים בצד את שורות הפתיחה שמוכרות טוב ולהתעסק במה שחשוב לכם באמת.

שאול טשרניחובסקי, הפנים החדשות בארנק שלנו כתב:

“כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת,
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז”.

מאחלת לכם מעומק ליבי שנה טובה ומבורכת!!

עוד מהבלוג של קרן מירב | היר-הוֹרים

על ארבעה אחים דיברה התורה: המשקיען, המתחמק, הלא יודע מה לעשות וזה שגר בעיר רחוקה

כשמגיע היום הזה בו צריך לטפל בהורים צפים ועולים לפני השטח קונפליקטים מכל הסוגים שקשורים בתלות החדשה בה מצויים ההורים והצרכים החדשים. חלק מהקונפליקטים חדשים ונוצרים בגלל המצב החדש וחלקם חוזרים מהעבר בלבוש אחר. אחד...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

במצולות - כשקצינים דופקים על הדלת בביתה של ילדה בת 11

חברה שאלה אותי היום אם אני מרגישה את הכבדות באווירה. "ברור" עניתי לה. אצלי יום אחרי פסח ה"אווירה" נכנסת לתוקף. באווירה הזו משהו מכביד על טבעיות וקלות הנשימה, על היכולת של הצחוק להגיע ממקומות נקיים ושמחים. המשהו הזה שנוצר...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

על משפחתיות ומלאכית סרילנקית

בסופו של שבוע כזה, מתפרץ לחייך במלוא כוחו (ואי כוחו) קשיש ששותק כל היום ואז פתאום ברבע לחצות הוא נהיה אקסמן וכל הכוחות כולם חוזרים אליו, והוא כועס שלא נתנו לו לאכול כל היום ולא רוצה לישון ורוצה רק את אמא שלו. ואז לשנייה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה