הבלוג של קרן מירב | היר-הוֹרים

kmhema

הכל כבר נמצא, נשאר רק לגלות. מאמינה בזה בכל ליבי ועוסקת בזה בקליניקה שלי, אני חושפת גדולות של אנשים. נעים מאד, שמי קרן, אני מאמנת מוסמכת בשיטת סאטיה מבוגרים ובני נוער. ניפגש, קרן [email protected] 054-2039095

עדכונים:

פוסטים: 57

החל מיוני 2014

כשמגיע היום הזה בו צריך לטפל בהורים צפים ועולים לפני השטח קונפליקטים מכל הסוגים שקשורים בתלות החדשה בה מצויים ההורים והצרכים החדשים.

חלק מהקונפליקטים חדשים ונוצרים בגלל המצב החדש וחלקם חוזרים מהעבר בלבוש אחר. אחד הבולטים ביניהם הוא קונפליקט חלוקת נטל הטיפול בין האחים.

זו סוגיה חשובה בכל בית, גם בקרב משפחות מלוכדות מאד ובטח בקרב משפחות מלוכדות וקרובות פחות.

כמעט תמיד יהיה אח אחד שהוא המטפל העיקרי, שההורים יודעים לצלצל אליו בארבע בבוקר, שיודע איך קוראים לרופא של ההורים, איך נראה חשבון החשמל שלהם, מה אמא הכי אוהבת, באיזה יום חשוב אבא לראות תכנית או ללכת לשוק, זה שמדבר עם חברת הסיעוד, שמטפל במשכורת של העובדת הזרה. זה האח שמשלם על הטיפול בהורים מחיר כבד שמשולם באמצעות חייו הפרטיים, חיי המשפחה שלו, לא פעם אני שומעת על אנשים שאיבדו את המשרות שלהם כיוון שטיפלו בהוריהם.

למטפל/ת העיקרי/ת יהיה אח/ות שאף פעם לא יודע/ת מה צריך לעשות, מישהו/י שמנהל/ת חיים למופת, אבל כשזה מגיע לטיפול בהורים יש לו/ה רק סימני שאלה.

להם יהיה אח/אחות שמאד עסוקה בעבודה/גידול הילדים/סיום הדוקטורט/גיבוי לבעל/לאשה,

ועוד אח/ות שגרים ממש רחוק, שמגיעים בחגים ומועדים ויודעים בעיקר לתת עצות.

מכירים משפחות כאלה?

בטוח שאתם מכירים. בכל משפחה יש את כל טיפוסי האחים, לפעמים באדם אחד יש יותר מ”אח” אחד עפ”י הסיווג הגס שעשיתי.

עכשיו לעובדה נוספת, חשובה ביותר בעיני – לא כל אחד יכול לטפל בהורים שלו.

ישנה בשלות שנקראת בשפה מקצועית “בשלות פיליאלית” – זו היכולת הרגשית לטפל בהורה מתוך אהבה ודאגה בלי לברוח מההתמודדות ובלי לאבד את האוטונומיה ולהיבלע בתפקיד המטפל ללא גבולות.

לא בכל אחד יש את הבשלות הזו. זו לא מיומנות שניתנת לרכישה בקלות.

כל אחד מגיע לשלב הטיפול בהורה ממקום אחר ולכן זה גם נראה כל כך שונה בין אחים שגדלו באותו הבית לאותם הורים.

לא כל אחד מסוגל לרחוץ את ההורה שלו, או להאכיל אותו, או להחליף לו תחבושת לפצע שלא לדבר על להחליף מוצרי ספיגה. אבל כמעט כל אחד יכול להתקשר לרופא המטפל ולהזמין תרופות ולאסוף אותן ולהזמין קניות בטלפון או באינטרנט וכמעט כל אחד יכול לבשל ולכבס ואני נזהרת ואומרת ‘כמעט’ כי יש את מי שלא יכול להתמודד כלל עם המצב התלותי של ההורה שלו.

אחת הסיבות הנוספות לשוני היא מערכות היחסים השונות שיש לכל הורה עם כל אחד מהילדים שלו. במקרה שלי למשל, אנחנו שלושה אחים, ההורים שלי יפנו לכל אחד מאיתנו עבור פיתרון של בעיה אחרת לגמרי. זה משהו שהשתרש כבר בילדות ונוצר מתוך מי שההורים שלנו כאנשים ומי שאנחנו איתם ומולם.

בהתאם לזה מתנהלת ברקע “תוכנת ניהול החשבונות” שמנהלים אנשים מול הוריהם ומול אחיהם במהלך כל החיים. אני שומעת המון משפטים כמו: “היא הבת האהובה שלה, שהיא תטפל בה”, “כשהייתי צריך עזרה, היא הייתה עסוקה בעצמה, עכשיו אני עסוק בעצמי, אין לי חשק לטפל באף אחד אחר” “לאבא שלי לא מגיע שיטפלו בו” ונושא ה”מגיע” עולה בכל מיני צורות.

אני מזמינה אתכם להניח רגע את החשבונאות, אנחנו כבר מסכימים שזה הרבה יותר מורכב ממה שנראה לעין.

הגעתם למצב בו אתם צריכים שמישהו יעזור לכם לעזור? מציעה לכם לשאול כל אחד מהאחים באיזה אופן הוא מוכן ויכול לתרום לטובת הטיפול: קניות, ניקיון הבית, סידורים בבנק, עמידה בקשר מול הרשויות, טיפול בשכר העו”ז, טיול בחוץ עם ההורים, שיפוץ הבית, סיבוב לבית קפה, הגעה לרופאים, הסעות והרשימה אינסופית.

אני כמעט יכולה להבטיח שכשאנשים מקבלים את האפשרות לבחור עבור עצמם את החלק שלהם בטיפול הם ישתפו פעולה. אני משתמשת שוב במילה “כמעט”– ומזכירה שלפעמים יש שם משהו עמוק יותר.

זכותכם לא להעמיק מול האחים שלכם, אבל חובתכם המוסרית היא לא לשפוט. לחמול. לעולם אנו לא יודעים עד הסוף ובאמת מה מרגיש חושב ונושם האדם שמולנו. אנחנו מכירים אותו מתוך עצמנו. זה לא מספיק. גם אם אחינו. מערכות יחסים הן זכות ולא משהו שנקבע על פי רישום בתעודת זהות.

הנושא הזה חשוב במיוחד עכשיו כשההכנות בשיאן, כשבשבוע הבא נשב יחד סביב השולחן, עם אחים וגיסים וכלות וההורים. ולדעתי זאת הזדמנות להתחיל משהו אחר ברוח חג החירות.

בליל הסדר הקרוב, נסו להסתכל על כל מי שנמצא איתכם ועל כל מי שנמנע ממנו מתוך עיניים אחרות, מתוך אוזניים שפתוחות לשמוע ולהקשיב עד הסוף.

אם תסכימו להיות חופשיים ונקיים ולהסתכל על האחים שלכם ממקום אחר וחגיגי תגלו דברים מפתיעים לטובה.

***

אני כאן כדי לעזור לכם גם בזה. אל תהססו. צרו קשר: [email protected]

מוזמנים להצטרף לדף של ‘המה, התמודדות מיטיבה עם זיקנת הורים’ ולקבל טיפים שוטפים: https://www.facebook.com/tovanotbazman

***

זה הצלצול בנייד שלי כשאחד האחים שלי מתקשר:

Hey brother, there’s an endless road to re-discover
Hey sister, know the water’s sweet but blood is thicker
Oh, if the sky comes falling down for you
There’s nothing in this world I wouldn’t do

https://www.youtube.com/watch?v=6Cp6mKbRTQY

עוד מהבלוג של קרן מירב | היר-הוֹרים

תצוגה מקדימה

במצולות - כשקצינים דופקים על הדלת בביתה של ילדה בת 11

חברה שאלה אותי היום אם אני מרגישה את הכבדות באווירה. "ברור" עניתי לה. אצלי יום אחרי פסח ה"אווירה" נכנסת לתוקף. באווירה הזו משהו מכביד על טבעיות וקלות הנשימה, על היכולת של הצחוק להגיע ממקומות נקיים ושמחים. המשהו הזה שנוצר...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

על משפחתיות ומלאכית סרילנקית

בסופו של שבוע כזה, מתפרץ לחייך במלוא כוחו (ואי כוחו) קשיש ששותק כל היום ואז פתאום ברבע לחצות הוא נהיה אקסמן וכל הכוחות כולם חוזרים אליו, והוא כועס שלא נתנו לו לאכול כל היום ולא רוצה לישון ורוצה רק את אמא שלו. ואז לשנייה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אני-רוצה-הביתה

לבלוג ולי יש הכבוד לארח היום חברה מיוחדת. מעבר ולצד כל עיסוקיה וכישרונותיה חן גם בת משפחה מטפלת. בפוסט הזה היא בעיקר בת של אמא שרוצה הביתה. *** אני רוצה הביתה, היא אומרת לי. אמא שלי. היא יושבת על הספה היפה שלה, בצבע ורוד...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה