הבלוג של קרן מירב | היר-הוֹרים

kmhema

הכל כבר נמצא, נשאר רק לגלות. מאמינה בזה בכל ליבי ועוסקת בזה בקליניקה שלי, אני חושפת גדולות של אנשים. נעים מאד, שמי קרן, אני מאמנת מוסמכת בשיטת סאטיה מבוגרים ובני נוער. ניפגש, קרן [email protected] 054-2039095

עדכונים:

פוסטים: 57

החל מיוני 2014

כבוד.

כששואלים את אבן שושן מהו כבוד, התשובה היא: מעמד, דרגה, הוקרה, הערכה, חשיבות, אדיבות, התחשבות.

כששואלים את המילים המקבילות הלועזית – Dignity/ Honor /Respect התשובה היא: תחושה של הערצה עמוקה למישהו או למשהו שהושרתה על ידי היכולות, התכונות או ההישגים.

כבוד חולקים, נוהגים בכבוד, כבוד נותנים,

 וכדברי הדיבר החמישי: “כַּבֵּד אֶת-אָבִיךָ, וְאֶת-אִמֶּךָ, לְמַעַן יַאֲרִכוּן יָמֶיךָ, עַל הָאֲדָמָה“.

***

עכשיו כשיש לנו קרקע משותפת שקשורה במילה כבוד, אני רוצה לספר לכם סיפור. סיפור אמיתי מהחיים שלי:

ספטמבר 2003, יום שישי בצהריים, אבא שלי כמדי יום כמעט מבקר את סבתא שלי.

סבתא שלי אחרי התקף לב פעם שנייה, כבר עברה מדירה בקומה רביעית (על חוף הים) לדירה בשיכון אחר אבל עם מעלית, אחרי תקופה של חצי שנה בה התגוררה בבית שלנו.

אבא שלי דואג.

דואג ומציע לה לעבור לגור בדיור מוגן. זו לא פעם ראשונה שבה זה עלה לשיחה, סבתא שלי לא מוכנה לשמוע ואומרת לאבא שלי בצורה מאד פשוטה – “אני אמות בבית שלי”. אבא שלי חוזר ומסביר ומנסה לשכנע, ההיגיון עומד לצידו וסבתא שלי בשלה. אני אמות בבית שלי. אבא שלי יצא מהבית שלה בסביבות השעה אחת בצהריים, ובסביבות 17 משהו הרגיש לו לא טוב. סבתא שלי לא ענתה לטלפון.

סבתא שלי הצהירה ומתה בבית שלה. בכורסא בה היא הצהירה.

למה אני מספרת לכם את זה? כי אחת הפניות השכיחות אלי היא : “אמא/אבא שלי צריך לעבור לדיור מוגן/בית אבות והוא לא מוכן”.

בני משפחה של קשישים סובלים סבל עמוק מהמחשבה על כך שמשהו יקרה להורה שלהם כשהם לא יהיו בסביבה. בני משפחה בטוחים שמסגרת תעשה טוב להורים שלהם, שהבית כבר גדול עליהם, שהם לא צריכים את כל החפצים שיש להם בבית, שלהיות בחברת בני גילם יעשה להם טוב, גם הפעילויות והחוגים וההרצאות יעשו להם ממש ממש ממש ממש טוב, רק שלא יישארו לבד בבית שלהם.

אבל ההורה שלהם לא מוכן. לא מוכן לצאת מהבית מכל מיני סיבות: מעולם לא היה חיה חברתית, מעולם לא הלך לחוגים, מתבייש במצבו הנוכחי, לא משלים עם גילו ומצבו, לא רוצה להתנתק מהבית שהוא מזכרת נצחית לחיים שהוא חי, מעדיף את המוכר והנוח ויש עוד אלפי שילובים של סיבות ורצונות.

לפני שאני חוזרת לנושא הכבוד – חשוב לי להתעכב על נושא האתגרים בזיקנה.

חשוב לי שתדעו שקשישים מתמודדים עם אתגרים נפשיים שונים לחלוטין מאלו שמתמודדים איתם אנשים צעירים. בשלב מסוים בחיים, האתגרים העיקריים הופכים להיות – שימור העצמי ושימור הקיים. “רק שלא יהיה גרוע יותר” הוא משפט נכון לא רק לנרגנים, לסובלים תמידיים ולבדיחות.

אנחנו מסתכלים על ההורים שלנו בחמלה גדולה ואהבה ורצון גדול לשפר ולעשות את החיים טובים יותר עבורם והכוונות מאד טובות. לפעמים עבור קשישים החיים טובים יותר כשמאפשרים להם לחוש כבוד. כבוד כלפיהם, כלפי הרצונות שלהם, כלפי הבקשות שלהם.

זה קשה מנשוא, אני יודעת.

אני עוצרת רגע ומחריגה בכוונה את הדיון לגבי קשישים דמנטיים שמסוכן להם להישאר לבד בבית, זה עולם שלם שכדאי להתייעץ לגביו וגם כאן ההחלטות משתנות מאדם לאדם. יחד עם זאת, אני רוצה לומר כמה מילים לגבי קשישים דמנטיים שנשארים עם מטפלת זרה בביתם.

לא פעם ראיתי קרבות קשים בין הורים לילדיהם על הרקע הזה.

כשהילדים בטוחים שהמטפלת הספציפית היא הדבר הטוב ביותר עלי אדמות עבור ההורים שלהם ואילו ההורה לא יכול לסבול את הנוכחות של המטפלת.  שימו עצמכם לדקה בנעליים שלהם. שימו עצמכם בדירה אחת עם מישהו שאתם לא יכולים לשאת את הנוכחות שלו, שאין לכם שיחה איתו, שהריח שלו מטריף אתכם ושמישהו אחר שאתם אוהבים משכנע אתכם שזה הדבר הכי טוב שקרה לכם. ואה, כן, אתם לא חופשיים לצאת מהבית כשאתם רוצים. אם לא התחלתם להזיע אתם מיוחדים מאד.  זה בזעיר אנפין מה שמרגישים קשישים בסיטואציה הזאת. אבל זה נושא לספר, לא לפוסט בבלוג.

אני חוזרת לנושא הקשה מנשוא. קשה לתפוס שהשהות של ההורים שלנו זמנית, קשה לתפוס שהם לא מבינים שאנחנו רוצים רק ואך ורק בטובתם,

אבל אם אתם באמת רוצים בטובתם – תשאלו אותם מה יעשה להם טוב ותקשיבו. עד הסוף ועוד קצת.

כבדו אותם, הוקירו אותם, התחשבו בהם, במעמדם, בקילומטראז’ שעברו, במה שאתם יודעים עליה ובמה שלא. תנו להם את הכבוד הראוי.

***************

אם אתם רוצים לדעת להתמודד עם זה טוב יותר – אני כאן.

רוצים לשאול, להציע הצעות, לבקש תכנים בנושאים מסוימים? אשמח מאד לדעת.

מוזמנים לשלוח כל דבר באמצעות הדוא”ל: [email protected]

בנוסף, יש למעלה בצד שמאל כפתור ‘עקוב אחריי’, דרכו תוכלו לקבל את הבלוגים ישירות לדוא”ל.

עוד מהבלוג של קרן מירב | היר-הוֹרים

על ארבעה אחים דיברה התורה: המשקיען, המתחמק, הלא יודע מה לעשות וזה שגר בעיר רחוקה

כשמגיע היום הזה בו צריך לטפל בהורים צפים ועולים לפני השטח קונפליקטים מכל הסוגים שקשורים בתלות החדשה בה מצויים ההורים והצרכים החדשים. חלק מהקונפליקטים חדשים ונוצרים בגלל המצב החדש וחלקם חוזרים מהעבר בלבוש אחר. אחד...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

במצולות - כשקצינים דופקים על הדלת בביתה של ילדה בת 11

חברה שאלה אותי היום אם אני מרגישה את הכבדות באווירה. "ברור" עניתי לה. אצלי יום אחרי פסח ה"אווירה" נכנסת לתוקף. באווירה הזו משהו מכביד על טבעיות וקלות הנשימה, על היכולת של הצחוק להגיע ממקומות נקיים ושמחים. המשהו הזה שנוצר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

על משפחתיות ומלאכית סרילנקית

בסופו של שבוע כזה, מתפרץ לחייך במלוא כוחו (ואי כוחו) קשיש ששותק כל היום ואז פתאום ברבע לחצות הוא נהיה אקסמן וכל הכוחות כולם חוזרים אליו, והוא כועס שלא נתנו לו לאכול כל היום ולא רוצה לישון ורוצה רק את אמא שלו. ואז לשנייה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה