הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

בוס ניצל את מרותו על העובדת שלו וקיים עמה יחסי מין. בית הדין הארצי לעבודה פסק לטובתה פיצויים בסך של למעלה מ-300,000 ₪.

סיפורנו מתחיל בשנת 2002, עת החלה התובעת לעבוד בחנותו של הנתבע כתופרת. זמן קצר לאחר תחילת עבודתה אצלו, החלו ביניהם מגעים מיניים, אשר התמצו – בלשונו של בית הדין האזורי – ב”מין אוראלי חד צדדי”.

שני הצדדים מודים כי היו ביניהם יחסי מרות וכי נתקיימו ביניהם יחסי המין האמורים, אולם הם חלוקים בשאלה מי בדיוק יזם את יחסי המין הללו ועל רקע מה הם התרחשו. התובעת טוענת כי הנתבע ניצל את התלות שלה בו ואת חששה להפסיד את מקום העבודה, ואילו הנתבע טוען כי דווקא התובעת היא זו שיזמה את המגע המיני ואף קינאה לו כשהסתודד עם נשים אחרות.

התובעת בחרה שלא להתלונן במשטרה על הטרדה מינית אלא לפנות להליך האזרחי לשם קבלת פיצויים.

בית הדין האזורי לעבודה: מדובר בהטרדה מינית

בית הדין האזורי לעבודה, שדן בתביעת הפיצויים, בחר לקבל את גרסתה של התובעת לגבי השאלה האם מדובר בהטרדה מינית. “במצב דברים זה היה על הנתבע להבין היטב, כי המגע המיני עם התובעת… החל להתקיים נוכח מצוקותיה של התובעת, חולשתה היחסית ויחסי המרות שביניהם… בחירתו של הנתבע לקיים עם התובעת מגע אינטימי, חרף האמור לעיל, נעשתה, אם כך, תוך ניצול מרותו כלפיה” – לשון בית הדין.

בית הדין קובע כי מעשיו של הנתבע עולים כדי מעשה מגונה, אשר לפי סעיף 3(א)(2) לחוק למניעת הטרדה מינית – מזכה את המוטרד בפיצוי כספי. אשר על כן, בית הדין פוסק לנתבעת פיצויים בסך 75,000 ₪ בגין עוגמת הנפש שנגרמה לה.

הנתבעת מערערת לבית הדין הארצי לעבודה

הנתבעת אינה מרוצה מסכום הפיצויים הנמוך ומחליטה לערער על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה. לטענתה, מגיע לה פיצוי גבוה יותר משתי סיבות: ראשית – מגיע לה פיצוי גבוה יותר על עוגמת הנפש המרובה שנגרמה לה. שנית – מגיע לה פיצוי כספי נוסף בגין אבדן כושר השתכרות. לטענתה, מעשי הנתבע הותירו צלקות נפשיות חמורות בנפשה אשר הזיקו ומזיקות לכושר ההשתכרות שלה.

בית הדין הארצי [ע"ע 40496-05-10] דן בערעורה של התובעת ומקבל את שתי טענותיה. ראשית, הוא קובע כי הסבל שנגרם לה גבוה יותר מכפי ששיער בית הדין האזורי, ועל כן יש להגדיל את סכום הפיצויים בגינו. שנית, הוא קובע כי הנתבע פגע באופן משמעותי ביכולתה להשתכר, הן במבט אל העבר – עד למועד המשפט – והן במבט אל העתיד.

בית הדין הארצי מגדיל את הפיצויים לסך כולל של למעלה מ-300,000 ₪

סופו של דבר, בית הדין הארצי פוסק לנתבעת סכום גבוה בהרבה, הכולל הן את סכום הפיצוי המוגדל בגין עוגמת הנפש והן את סכום הפיצוי הנוסף בגין אובדן כושר ההשתכרות בעבר ובעתיד.

סכום הפיצוי המוגדל בין עוגמת הנפש שנגרמה לתובעת נקבע על סך 100,000 ₪, סכום הפיצוי בגין אובדן כושר ההשתכרות בעבר נקבע על סך 56,250 ₪,  וסכום הפיצויים בגין אובדן כושר ההשתכרות בעתיד נקבע על סך 145,975 ₪. סך הכול: 302,225 ₪. בנוסף לכל זה, בית הדין משית על הנתבע את הוצאות המשפט בסך 20,000 ₪.

תביעת פיצויים בגין הטרדה מינית

מפסק דין זה ניתן ללמוד על המענה האזרחי לעבירת הטרדה מינית. נשים רבות נרתעות מלגשת למשטרה ולהתמודד עם חקירות שתי וערב, ועבורן האופציה האזרחית היא אופציה נוחה יותר.

במקרה דנן, התובעת בחרה שלא להתלונן במשטרה אלא לתבוע פיצויים בבית משפט אזרחי, ובית הדין קיבל את טענותיה ופסק לה פיצוי משמעותי.

פיצוי כספי אמנם אינו יכול למחוק את הסבל ואת עוגמת הנפש שחוות נשים המוטרדות מינית, אך הוא יכול לסייע להן לשקם את חייהן בצורה המיטבית.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

מהו אישור אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים

נתקלתם במונח 'אפוסטיל' ולא הבנתם במה מדובר? אתם לא לבד... במאמר הנוכחי נסביר מהו אפוסטיל בכלל ומהו אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים בפרט. 'אפוסטיל' – מהו המונח 'אפוסטיל' לקוח מהשפה הצרפתית, בה משמעות המילה Apostille היא 'אישור'....

תגובות

פורסם לפני 4 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה