הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

בני זוג המתגוררים ביחד וחולקים משק בית משותף עשויים להיחשב כ’ידועים בציבור’. מהי משמעותו של התואר ידועים בציבור? כיצד בני זוג ידועים בציבור מתגרשים? ומה לגבי חלוקת רכוש ודמי מזונות? על ידועים בציבור וגירושין – במאמר שלפניכם.

בני זוג רבים בוחרים לחיות ביחד ללא נישואין. בני זוג אלה עשויים לחלוק בית משותף, חשבון בנק משותף, ולהתנהל כזוג נשוי לכל דבר ועניין – אך ללא נישואין רשמיים.

בנוסף, ישנם בני זוג שאינם יכולים להינשא בארץ. למשל: בני זוג שאחד מהם יהודי ואחד מהם אינו יהודי, בני זוג חסרי דת או בני זוג חד מיניים. חלקם יכולים להינשא בחו”ל ולהירשם בארץ כנשואים [בני זוג מעורבים ובני זוג חסרי דת] וחלקם אינו יכול להירשם כנשואים כלל [בני זוג חד מיניים].

עבור בני זוג אלה נוצר התואר ‘ידועים בציבור’. תואר ידועים בציבור חל על בני זוג החולקים חיים משותפים ומשק בית משותף. תואר זה מקנה להם מספר זכויות השייכות לבני זוג נשואים ומשליך עליהם בכמה סוגיות הרלוונטיות לזוגות נשואים. האם להתגרש הם בכלל צריכים? הם הרי לא נשואים, הם “רק” ידועים בציבור… נבחן זאת.

בני זוג ידועים בציבור אינם צריכים להתגרש

מבחינת גירושין, בני זוג ידועים הציבור אינם צריכים להתגרש. גירושין הוא אקט המסיים נישואין, ובני זוג הידועים הציבור אינם נשואים ועל כן אינם צריכים שום גירושין.

עם זאת, ישנן סוגיות המתעוררות במהלך גירושין אשר רלוונטיות גם לזוגות הידועים בציבור. למשל: סוגיית חלוקת הרכוש וסוגיית המזונות.

חיוב דמי מזונות ילדים אינו נובע מנישואין, אלא מעצם היות ההורה אב לילדיו. משום כך, אב ידוע בציבור מחויב במזונות ילדיו בדיוק כמו אב גרוש רגיל.

חלוקת רכוש בגירושין של בני זוג ידועים בציבור

הסוגיה אולי המרכזית ביותר עבור בני זוג הידועים הציבור היא סוגיית חלוקת הרכוש במקרה של פרידה. בעוד על בני זוג נשואים חל חוק יחסי ממון הקובע כי רכושם מתחלק באופן שוויוני בגירושין, על בני זוג ידועים בציבור לא חל חוק זה אלא הלכת השיתוף. הלכת השיתוף היא הלכה פרי הפסיקה אשר הייתה נהוגה לפני כניסתו של חוק יחסי ממון לתוקף, והיא חלה על בני זוג ידועים בציבור [וכן על בני זוג שנישאו לפני מועד כניסת החוק לתוקף].

הלכת השיתוף אף היא קובעת כי רכושם של בני הזוג מתחלק באופן שוויוני במקרה של פרידה, אך היא שונה מחוק יחסי ממון בכמה היבטים. ראשית, חוק יחסי ממון חל באופן גורף על כל בני זוג נשואים המתגרשים, בעוד הלכת השיתוף חלה רק על בני זוג שהייתה להם כוונת שיתוף בנכסיהם.

שנית, חוק יחסי ממון חל על כל הרכוש באופן אחיד, בעוד הלכת השיתוף חלה על רק על נכסים בהם הייתה כוונת שיתוף. שלישית, חוק יחסי ממון חל רק בשעת גירושין, בעוד הלכת השיתוף חלה כבר ברגע בו הייתה כוונת שיתוף.

לגבי כוונת שיתוף, יש המחלקים בין בני זוג ידועים בציבור שיכלו להינשא כדת משה וישראל לבין בני זוג ידועים בציבור שלא יכלו להינשא. הטענה היא כי בני זוג שיכלו להינשא ובכל זאת בחרו שלא להינשא – חזקה עליהם כי התכוונו שלא לשתף את רכושם. עם זאת, טענה זו אינה מוחלטת, ובית המשפט הוא זה שמכריע בכל מקרה ומקרה לגופו.

אחד הנכסים בהם בדרך כלל ישנה כוונת שיתוף הוא דירת המגורים. כאשר בני זוג ידועים בציבור גרים יחד בדירת מגורים משותפת במשך שנים רבות, סביר להניח כי הייתה להם כוונת שיתוף בדירה. אי לכך, ובמידה ובית המשפט מכריע כי אכן הייתה להם כוונת שיתוף, שני בני הזוג מתחלקים בדירה באופן שוויוני – גם אם הדירה רשומה רק על שמו של אחד מהם.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מהו אישור אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים

נתקלתם במונח 'אפוסטיל' ולא הבנתם במה מדובר? אתם לא לבד... במאמר הנוכחי נסביר מהו אפוסטיל בכלל ומהו אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים בפרט. 'אפוסטיל' – מהו המונח 'אפוסטיל' לקוח מהשפה הצרפתית, בה משמעות המילה Apostille היא 'אישור'....

תגובות

פורסם לפני 4 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה