הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

נתקלתם במונח ‘אפוסטיל’ ולא הבנתם במה מדובר? אתם לא לבד… במאמר הנוכחי נסביר מהו אפוסטיל בכלל ומהו אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים בפרט.

‘אפוסטיל’ – מהו

המונח ‘אפוסטיל’ לקוח מהשפה הצרפתית, בה משמעות המילה Apostille היא ‘אישור’. אישור האפוסטיל הוא אישור של רשויות המדינה בה נערך המסמך, המאשר שהמסמך אכן נערך כהלכה, ונועד לשימוש במדינה אחרת.
למעשה ישנם שני סוגי חותמת אפוסטיל: אפוסטיל על פי ‘אמנת האפוסטיל’, ואפוסטיל רגיל – שלא על פי האמנה. להלן נפרט את שניהם.

אפוסטיל לפי “אמנת האפוסטיל”

‘אמנת האפוסטיל’ נחתמה בוועידה הבינלאומית בהאג, ביום 5 לאוקטובר 1961. אמנה זו מסדירה את הליך ההכרה במסמכים ציבוריים בין המדינות החתומות על האמנה, ומפרטת את הדרכים בהן מסמך שנערך במדינה אחת יקבל הכרה גם במדינה אחרת.
על האמנה חתומות ארצות הברית, רוב מדינות אירופה וכן מספר מדינות באמריקה הלטינית, אסיה, אפריקה, אסיה ואוקיאנה. מדינת ישראל חתומה אף היא על האמנה, ובשנת 1977 תיקנה תקנות לשם יישומה.
על פי האמנה, בכדי שמסמך יקבל הכרה במדינה אחרת, עליו לקבל אישור אפוסטיל מרשויות מיוחדות שיוסמכו לכך. בין הרשויות שהוסמכו: משרד החוץ, בתי המשפט ועובדי מדינה שמונו על ידי שר המשפטים. פקידים מוסמכים לאישור האפוסטיל מצויים בבתי משפט רבים בארץ.
בכדי לקבל את אישור האפוסטיל מהרשויות המוסמכות לכך, המסמך חייב להיות מאושר תחילה על ידי הגורם המתאים בארץ. למשל: כשמדובר במסמך שדורש חתימת נוטריון, על המסמך להיות חתום תחילה על ידי נוטריון. לאחר חתימת הנוטריון, יש לגשת עם המסמך לרשות שהוסמכה לכך לשם קבלת אישור האפוסטיל. הפקיד הממונה מוודא תחילה שהנוטריון אכן רשום ברשימת הנוטריונים ואז מעניק את אישור האפוסטיל.

אפוסטיל רגיל [-לא על פי האמנת האפוסטיל]

מלבד אישור האפוסטיל בדרך שהוסדרה באמנה, ניתן לאשר אפוסטיל בדרך נוספת. דרך זו נדרשת עבור מדינות שאינן חתומות על האמנה.
לשם אישור האפוסטיל בדרך זו, יש לאשר תחילה את המסמך בדרך בה מאשרים מסמכים בארץ [כל מסמך בדרך שלו. למשל: תעודת תואר אקדמי – על ידי משרד החינוך; אישור הסכמי ממון – על ידי נוטריון]. לאחר אישור המסמך בדרך המתאימה יש לאמת את האישור במשרד החוץ, ולבסוף, יש לאמת את חתימת משרד החוץ בקונסוליה של המדינה בה המסמך מבוקש.

אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים

עורך דין ונוטריון אינו מוסמך לחתום על אישור אפוסטיל, אך הוא יוכל לסייע בידי המבקש לגשת לרשויות המתאימות לשם השגת אישור האפוסטיל.
לדוגמה, אם נוטריון חותם על הסכם ממון בין בני זוג – אישורו תקף לארץ. אך אם בעל המסמך ירצה להשתמש בו במדינה אחרת, עליו לקבל אישור אפוסטיל. לשם כך עליו לפנות לאחד האפיקים שהוזכרו לעיל: אפוסטיל על פי אמנת האפוסטיל או אפוסטיל רגיל.
במידה ומדובר במדינה שחתומה על האמנה, ניתן לפנות לאפיק אפוסטיל על פי האמנה. מבחינה מעשית זה אומר לגשת עם המסמך שנחתם על ידי הנוטריון לרשויות שהוסמכו באמנה ולבקש את אישורן על המסמך. לאחר שרשויות אלה אישרו את המסמך – המדינות שחתומות על האמנה יכירו בו.
אולם כאשר מדובר במדינה שאינה חתומה על האמנה [למשל - מדינת קנדה], יש לפנות לאפיק האפוסטיל הרגיל. לשם כך יש לגשת למשרד החוץ עם המסמך החתום על ידי הנוטריון ולבקש את אישורו. לאחר מכן, יש לגשת עם המסמך ועם האישור של משרד החוץ לנציגות הקונסוליה של המדינה בה המסמך מבוקש, ולבקש אישור אפוסטיל שיהיה תקף באותה מדינה.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

האם ידועים בציבור צריכים להתגרש ברבנות?

בני זוג המתגוררים ביחד וחולקים משק בית משותף עשויים להיחשב כ'ידועים בציבור'. מהי משמעותו של התואר ידועים בציבור? כיצד בני זוג ידועים בציבור מתגרשים? ומה לגבי חלוקת רכוש ודמי מזונות? על ידועים בציבור וגירושין - במאמר...

תגובות

פורסם לפני 3 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה