הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

יש מגוון רחב של שירותים נוטריוניים הניתנים על ידי עורכי דין מנוסים ומקצועיים. מנגד, לא תמיד קל לבחור את הנוטריון המתאים עבור אספקת השירותים. העצה החשובה ביותר בהקשר הזה היא להכיר את ההבדלים בין השירותים. אפשר להתרשם מסעיף 7 בחוק הנוטריונים המונה את תפקידיו של הנוטריון, או לחילופין ליצור קשר עם נציגי משרד עורכי הדין ולתאם פגישת היכרות לא מחייבת. עצה נוספת היא לברר לגבי הצורך במסמכים נוטריוניים לעומת מסמכים משפטיים רגילים. לרוב תגלו כי ניתן לקצר את תהליך ההתנהלות מול גופים בירוקרטיים בעזרת שירותי עורך דין בלבד.

קיימות עצות נוספות שיכולות לעזור לאזרחים במדינה דמוקרטית המעוניין להפיק את המרב מסל השירותים הנוטריוניים. ראשית, כדאי לבחור נוטריון לפי איזור גיאוגרפי, נוחות ונגישות. אין טעם להתנהל מול נוטריון הנמצא במרחק של מאות קילומטרים. משרד עורכי דין קרוב מקל על קבלת המסמך ומאפשר התמודדות עם תקלות בלתי צפויות. שנית, רצוי לקבל המלצות על נוטריון לפני שמתחייבים להזמנת שירותים. המלצות מטעם לקוחות קודמים, חברים או בני משפחה הן אינדיקציה מצוינת למחויבות של הנוטריון ולרמת השירות שהוא מציע.

האם יש צורך ברקע משפטי לצורך קבלת שירות?

הבעיה הגדולה ביותר בקבלת שירותים נוטריוניים היא היעדר רקע משפטי מצד הציבור. במילים אחרות, רוב האנשים הזקוקים לשירותי עורך דין נוטריון לא תמיד מבינים לעומק את משמעות הפעולה. יש לזכור כי נוטריון הוא עורך דין המוסמך על פי חוק לאמת, לאשר, להעיד ואף לערוך מסמכים משפטיים. חתימתו של נוטריון על מסמך מהווה אישור למקוריותו והיא יכולה לשמש בתור ראיה בפני בתי משפט או רשויות אחרות. בישראל מוסדר עיסוקו של נוטריון בחוק משנת 1976 ויש לו מעמד משפטי יוצא דופן. אין להקל ראש בחשיבות קבלת שירותים נוטריוניים וכדאי להקצות זמן ומשאבים עבור בחירת הנוטריון הנכון.

על אף האמור לעיל, החוק יוצא מנקודת הנחה שרוב האזרחים הזקוקים לנוטריון אינם מחזיקים ברקע משפטי עשיר. מערכת המשפט מגנה מפני התנהלות לא תקינה מול הנוטריון ומאפשרת להם להשוות בין נותני שירותים רלוונטיים. כדאי לנצל את הפריבילגיה הזו ולהיעזר בשירותי נוטריון לצורך מימוש זכויות משפטיות.

טיפים לקיצור תהליכים מול נוטריונים

קיימים גם טיפים שיכולים לעזור בקיצור תהליכים מול נוטריונים. רצוי למשל לבדוק מראש האם תמיד יש צורך בהגעה פיזית אל משרדי הנוטריון. תופתעו לגלות כי קיימת שורה ארוכה של שירותים אותם ניתן לקבל באמצעות הדואר, בעזרת שליח או אפילו על בסיס אתרי אינטרנט. מעבר לכך, נסו להיערך מראש עם כמה שיותר מסמכים המתאימים לאופי השירות. בדקו אילו שירותים אתם נדרשים להציג לצורך אימות זהות מול הנוטריון, היעזרו במידע המפורסם על ידי משרד המשפטים ואל תשכחו להקצות לפחות מספר ימים להשוואה בין עורכי דין לפי פרמטרים של ניסיון, מקצועיות והתמחות.

קיצור תהליכים מול נוטריונים תורם לחיסכון בהוצאות ומונע עוגמת נפש. לא רבים יודעים זאת, אך שירותי נוטריון מתומחרים בצורה קבועה. משרד המשפטים אוסר על נוטריון לגבות מחיר גבוה או נמוך מזה הנקוב בחוק. מחירון השירותים מתעדכן אחת לתקופה מסוימת לפי מדד המחירים לצרכן. המטרה בקביעת מחירים היא למנוע מצב בו נוטריון מספק שירות מועדף, או לחילופין נמנע ממתן שירותים אותם הוא נדרש לספק על פי חוק.
לסיכום, מטרת העצות היא לעזור לכל מי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום המשפט או זקוק לשירות מטעם נוטריון. קראו היטב את העצות והשתמשו בהן היטב.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

האם ידועים בציבור צריכים להתגרש ברבנות?

בני זוג המתגוררים ביחד וחולקים משק בית משותף עשויים להיחשב כ'ידועים בציבור'. מהי משמעותו של התואר ידועים בציבור? כיצד בני זוג ידועים בציבור מתגרשים? ומה לגבי חלוקת רכוש ודמי מזונות? על ידועים בציבור וגירושין - במאמר...

תגובות

פורסם לפני 3 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה