הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

לא רבים יודעים זאת, אך לכתובה ישנה משמעות נוספת מלבד היותה עוד פריט סמלי. הכתובה, עליה חתומים כל הגברים שנישאו בדרך המסורתית, מכילה בתוכה גם סכום כסף שיש לו חשיבות במקרים מסוימים. לעיתים, אנו זוכים להיות עדים למקרים, בהם הבעל מבקש להתגרש מאשתו ללא סיבה מספיק טובה, ואילו האישה אינה מעוניינת בהפסקת חיי הנישואין. במצב כזה, מתנהלים דיונים בבית הדין הרבני או בית הדין לענייני משפחה, בעניין הכתובה. במקרים רבים, התוצאה תהיה חובתו של הבעל לשלם את מלוא הסכום הרשום בכתובה, אם ירצה להתגרש.

צריך לחשוב לפני כל צעד

נישואין הוא עסק פעיל לכל דבר. כמו בכל עסק, גם כאן מעגנים אותו בהסכם. הסכם זה קרוי כתובה, והוא אינו סתם עמוד תלוש אשר כתוב בשפה בלתי ברורה. על מנת להבין קצת יותר על מה חותמים, ישנו הצורך לפרש את מילות הכתובה לשפה המדוברת. עו”ד ליטל יעקובוביץ מסבירה כי הסכום, אותו מומלץ לרשום בכתובה, נועד במטרה להגן על האישה בלבד, מפני עזיבת בעלה וצריך להיות אמין ככל שניתן. בימנו נוהגים לזלזל במסמך זה, אשר בעצם מהווה את שמירת אורך החיים התקין של האישה, גם במקרה בו הבעל הלך לעולמו. במידה וקיימת עילה מספיק טובה לסיים את הקשר הזוגי, לא יהיה הצורך להשתמש במסמך הכתובה, שכן מאוד יתכן כי האישה הפרה את התנאים לקיומה.

הרכבת סכום הכתובה

סכום הכתובה אשר נרשם, מורכב מ”עיקר הכתובה” ו”תוספת כתובה”. עיקר הכתובה, זהו הסכום שעל הבעל לשלם כאשר הנישואין יבואו על סיומם, עקב גירושין או פטירת הבעל. הסכום אותו יש לשלם על פי הגמרא, הינו 200 זוזים, שהוא הסכום המינימלי אותו יש לשלם גם אם רשום סכום נמוך יותר. תוספת כתובה, הוא הסכום שהבעל רושם בכתובה מעבר למינימום הנדרש בחוק. במידה ורשם סכום המוגדר כתוספת, יהיה צריך לעמוד בו בעת סיום חיי הנישואין ולשלם את מלואו. יש הטוענים כי סכום זה הינו צמוד מדד, אך זה אינו חד משמעי. ההחלטה באשר להצמדת הסכום, ניתנת בידי הדיינים בבית הדין, שהרכבם הוא זה אשר בסמכותו לפסוק בעניין. באם רשום בכתובה סכום גבוה מאוד, אותו הבעל אינו התכוון לשלם או הנמצא מעבר ליכולותיו הכלכליות, הוא לא יחויב לשלם זאת בבית הדין הרבני. לעיתים יידרש לשלם סכום סמלי בלבד, אך רבים המקרים בהם לא יידרש לשלם כלל. במקרה הפוך, בו נרשם סכום נמוך מאוד, יכולים לחייב את הבעל בתשלום גבוה יותר.

תמיד צריכה להיות סיבה

ההחלטה לסיים את חיי הנישואין, חייבת להיות ממניעים מוצדקים. ליטל דראי מזהירה כי מי שמבקש לסיים קשר זוגי ללא כל הסבר ממשי או הגיון, יישא בתוצאות הסופיות, שעלולות להיות תשלום הכתובה. הכתובה עליה חותמים לפני הכניסה לחופה, מהווה הסכם לכל דבר ואילו הבעל מחויב לו בכל הליך הנישואין. המטרה העיקרית של הכתובה, היא ההגנה על האישה בלבד, שתוכל לכלכל את עצמה בעת פרידה. עם זאת, המצב היה נכון לעבר הרחוק, בו לאישה לא היה מקום של קבע בשוק העבודה. בימנו, שני בני הזוג יכולים לצאת לעבוד. לכן, יתכן מצב בו לא יהיה צורך לבקש את סכום הכתובה בעת פרידה. למרות זאת, עדיין נוהגים לחתום על המסמך ברבים מטקסי החתונה.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

האם ידועים בציבור צריכים להתגרש ברבנות?

בני זוג המתגוררים ביחד וחולקים משק בית משותף עשויים להיחשב כ'ידועים בציבור'. מהי משמעותו של התואר ידועים בציבור? כיצד בני זוג ידועים בציבור מתגרשים? ומה לגבי חלוקת רכוש ודמי מזונות? על ידועים בציבור וגירושין - במאמר...

תגובות

פורסם לפני 3 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה