הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

עורך דין המתמחה בדיני משפט פלילי ואזרחי יכול לתרום עבור עריכה מקצועית של תביעת לשון הרע. זהו מעשה חמור המאפשר קבלת פיצויים בגין הוכחת העוולה או העבירה הפלילית, אף ללא הוכחת נזק. תביעה באפיק האזרחי כפופה לסעיף 7 לחוק איסור לשון הרע ובה הסעד המבוקש הוא פיצויים. בעת עריכת תביעה באפיק האזרחי יש לנסות להוכיח כי אכן נגרם נזק כלשהו, הקובע בהמשך את סכום הפיצוי. עורך הדין נדרש לנהל שיחות עם התובע ולהבין את השתלשלות האירועים על מנת לנסח ולערוך אותם בצורה נכונה בתוך כתב התביעה.

החשיבות של עריכה מקצועית ברורה גם בעת הגשת תביעה באפיק הפלילי. הגשת קובלנה פלילית היא במובן הזה כתב אישום, אותו מגיש אזרח ולא המדינה. בנוסף להוכחה כי הפרסום המדובר הוא אכן דבר לשון הרע, יש לערוך את התביעה ולהוכיח שהמפרסם עשה זאת בכוונת תחילה ולהראות שהפרסום הגיע לשני אנשים נוספים חוץ מהנפגע. כאן ניתן לראות את ההבדל העיקרי בין עריכה מקצועית של תביעת לשון הרע לבין הגשת תביעה באופן עצמאי. בעוד בהגשת תביעה עצמאית לא תמיד ניתן לשים לב לניואנסים הקטנים הקובעים את אופי ההתנהלות המשפטית, בעריכה מקצועית אין מקום לפשרות וטעויות.

כיצד מגישים תביעת לשון הרע?

לא כל חשש לפרסום לשון הרע אכן דורש הגשת כתב תביעה. אדם הנפגע מלשון הרע צריך קודם כל לפנות אל עורך דין לשון הרע, לבחון את אופי הפרסום המדובר ולבצע מבחן כפול הכולל אלמנטים של בחינה אובייקטיבית ופרסום. אלו תנאים מצטברים ובית המשפט דורש ששניהם יתקיימו כדי שאפשר יהיה להגיש את התביעה. הבחינה האובייקטיבית בודקת האם האמור בפרסום הוא דבר שיכול לפגוע, להשפיל או לבזות אדם, בעוד הפרסום בוחן האם מדובר על פרסום העונה להגדרה המופיעה בסעיף 2(א) לחוק איסור לשון הרע.

לסיכום, עריכה מקצועית של תביעת לשון הרע מחייבת התייחסות אל שורה ארוכה של נושאים ודילמות. את ההתייחסות הזו רצוי לבצע בנוכחות עורך דין מומחה המכיר את התחום ויודע כיצד להתנהל בתוכו.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

האם ידועים בציבור צריכים להתגרש ברבנות?

בני זוג המתגוררים ביחד וחולקים משק בית משותף עשויים להיחשב כ'ידועים בציבור'. מהי משמעותו של התואר ידועים בציבור? כיצד בני זוג ידועים בציבור מתגרשים? ומה לגבי חלוקת רכוש ודמי מזונות? על ידועים בציבור וגירושין - במאמר...

תגובות

פורסם לפני 3 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה