הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

אלימות במשפחה נחשבת במדינת ישראל לעבירה פלילית חמורה. למרות הקשיים והמורכבות שבטיפול בתיקי אלימות במשפחה, בית המשפט הציב בשנים האחרונות רף ענישה גבוה איתו מתמודדים הנאשמים. אך הסיבה לכך שאלימות במשפחה נחשבת לעבירה פלילית מורכבת ממספר היבטים אותם רוב הציבור אינו מכיר.

הייחודיות של טיפול במקרי אלימות

ראשית, יש לזכור כי עו”ד פלילי המייצג חשוד באלימות במשפחה נאלץ לרוב להסתמך על גרסתו בלבד. עו”ד פלילי אינו יכול להשיג עדויות נוספות, משום שרוב מקרי האלימות מתרחשים בין דלתיים סגורות. שנית, על מנת לזהות אלימות בתוך המשפחה יש צורך לעיתים בדיווח של גורם חיצוני. בישראל ובמדינות מערביות אחרות חלה חובת דיווח על אזרחים ובעיקר על נושאי תפקידים, אשר צריכים להודיע לרשויות החוק והאכיפה על חשש לאלימות במשפחה. שלישית, אלימות במשפחה לא חייבת להיות פיזית ולעיתים היא באה לידי ביטוי בצורה של אלימות מילולית, אלימות נפשית, אלימות מינית ועוד.

* אתה לא לבד! עורכי דין מסייעים בפורום משפטי: פורום דיני משפחה

הנחות היסוד העומדות בבסיס ההתייחסות המשפטית אל אלימות במשפחה

ההיבטים הפליליים של אלימות במשפחה כפי שמתייחסים אליהם בישראל מורכבים ממספר הנחות יסוד. אלו הן הנחות הבסיס, אשר דרכן ניתן להבין את הגישה המשפטית במלואה:

א. האלימות במשפחה היא תופעה חברתית – המשמעות של קביעה זו היא רצון של בית המשפט למגר את התופעה. האלטרנטיבה לכך שהאלימות במשפחה היא תופעה חברתית היא לקבוע כי מדובר על תופעה אישית בלבד, מה שלא ימנע מקרי אלימות נוספים ולא ייצור את ההרתעה הרצויה.

ב. האלימות במשפחה מקיפה את כל אוכלוסיית היעד – הימים בהם האלימות בתוך המשפחה הייתה מופנית כלפי נשים בלבד הסתיימו. כיום עו”ד פלילי מיומן מתמודד עם מקרים של אלימות בין אחים, כלפי קשישים וכלפי ילדים. בנוסף, עו”ד פלילי צריך להבין כי האלימות מקיפה את כל מעגל החיים ואינה מסתיימת רק בסיטואציות האלימות עצמן.

ג. האלימות במשפחה קיימת בכל שכבות האוכלוסייה – בתי המשפט עומדים בכל יום מול מקרי אלימות שאינם מאפיינים שכבה סוציו-אקונומית מסוימת. בעת פנייה אל עו”ד פלילי יש לזכור כי האלימות היא מנת חלקם של כל המגזרים ולכן חשוב לטפל בה בכלים פליליים.

ד. האלימות במשפחה היא עבריינות לכל דבר – מבחינת בית המשפט האלימות בתוך המשפחה היא עבירה פלילית משום שמדובר על התנהגות עבריינית בעלת חומרה יתרה. כאשר משווים את האלימות בתוך המשפחה לאלימות בין זרים עולה כי באלימות במשפחה הפגיעות הרגשיות והנפשיות הן חמורות יותר, ולכן יש צורך להתמודד איתן בצורה מיוחדת.

ה. האלימות במשפחה יכולה להיפסק על ידי הממסד – המטרה של רשויות החוק, האכיפה והמשפט היא לצמצם ככל האפשר את המקרים של אלימות בתוך המשפחה. בסופו של דבר, ההחלטה שהתקבלה סביב ההיבטים הפליליים של אלימות במשפחה היא להעדיף את ההגנה על הקורבנות על פני פגיעה אפשרית בזכויות הפרט.

התייעצות עם עו”ד פלילי לפני תחילת הטיפול בתיק

עו”ד פלילי המייצג חשודים במקרי אלימות צריך להבין את היחס של החוק אל הנושא. ישנן תיאוריות משפטיות וחברתיות שונות המנסות להקיף את הנושא של אלימות במשפחה, אך בשורה התחתונה עו”ד פלילי הוא זה שעומד מול הרשויות. זו הסיבה שחשוב להתייעץ עם עו”ד פלילי עוד לפני תחילת הטיפול במקרי האלימות ולהבין את הנסיבות המשפטיות. תפקידו של עורך הדין הוא להביא בפני בית המשפט נתונים הקשורים להיסטוריה של הנאשם, לטיפולים שעבר או למידת חרטה אותה הביע. רק לאחר בחינת כל הפרמטרים הללו יכול בית המשפט לשקול את הענישה ההולמת לראייתו.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מהו אישור אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים

נתקלתם במונח 'אפוסטיל' ולא הבנתם במה מדובר? אתם לא לבד... במאמר הנוכחי נסביר מהו אפוסטיל בכלל ומהו אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים בפרט. 'אפוסטיל' – מהו המונח 'אפוסטיל' לקוח מהשפה הצרפתית, בה משמעות המילה Apostille היא 'אישור'....

תגובות

פורסם לפני 4 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה