הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

זכותו של כל מטופל לקבל החלטות הנוגעות לטיפול רפואי אותו קיבל, מקבל או עתיד לקבל בעתיד. זכות זו מתממשת על פי החוק רק במידה והמטופל מקבל מידע הרלוונטי עבורו לצורך קבלת ההחלטה. המטופל יכול להסכים או לסרב לקבלת הטיפול הרפואי בהתאם לכלים ולנתונים המוצגים בפניו. יתרה על כך, הסכמה מדעת מחייבת את המטפל להימנע ממתן טיפול כל עוד הוא לא מספק את המידע הדרוש על הטיפול הנוכחי ועל האלטרנטיבות. הפרה של הסכמה מדעת מזכה את המטופל בפיצוי בעוולות רשלנות רפואית וזאת עקב פגיעה באוטונומיה.

חשיבות ההסכמה

רוב המטופלים אינם מכירים את הנושא של פגיעה באוטונומיה עקב היעדר הסכמה מדעת, ולכן מתייחסים אל תביעות רשלנות רפואית רק בהקשר של התרשלות בטיפול הרפואי עצמו. אך יחד עם זאת, לא מעט תביעות מוגשות אל בתי משפט בארץ בתואנה של היעדר הסכמה מדעת. זו הסכמה הנגזרת מתוך חובה מוסרית של הרופא ושל החברה. ללא הסכמה מדעת לא ניתן להבטיח את מעורבותם של המטופלים בתהליך אותו הם עוברים. למרות הלגיטימיות של רופאים והחשיבות של מקצוע הרפואה, הסכמה מדעת היא תנאי חיוני לאינטראקציה בין מטפלים למטופלים. כאמור, ההסכמה מדעת מחייבת את הרופא לספק למטופל את כל המידע הדרוש לו ובכך מגדירה עבורו את האחריות המוטלת עליו.

העיקרון המוסרי של הסכמה מדעת

למרות ההיגיון מאחורי עיקרון ההסכמה מדעת, לא תמיד הכיר בו עולם הרפואה כפי שניתן לזהות כיום. רק במחצית השנייה של המאה ה-20 החלו רופאים לזהות את החשיבות של הסכמה מדעת בקרב המטופלים. נהוג לקשור בין שינוי זה במנטאליות של הרופאים לבין כמות הטיפולים הגדולה אשר הפכה זמינה עבור האזרחים. במילים אחרות, בעבר רוב המטופלים כלל לא נמצאו במצב בו יכלו לתת את ההסכמה שלהם לטיפול. כעת לעומת זאת ישנם טיפולים רפואיים המתוכננים זמן רב מראש, בין אם מדובר על תחומים רגישים כמו אונקולוגיה או על תחומים אחרים כמו טיפולים פלסטיים. הסכמה מדעת קובעת כי לא נכון לבצע כל סוג של הליך רפואי על בני אדם בוגרים וכשירים אם הם לא מסכימים לכך בצורה מודעת. בהקשר הזה, הדגש הוא על האופן בו נותנים המטופלים את הסכמתם.

כיצד ניתנת ההסכמה?

החשיבות של הסכמה מדעת והעובדה שהיעדרה מהווה עילה לתביעת רשלנות רפואית מעלה מספר סוגיות. על פי החוק יכולה הסכמה מדעת להינתן בכתב, בעל פה או אפילו בתנועות גוף והתנהגות. תקנות אלו מסדירות את האופן בו ניתן לקבל הסכמה מדעת ממטופל הנמצא במצבי חירום. כאשר מדובר על טיפולים כגון ניתוחים, הסכמה מדעת חייבת להיות מנוסחת בכתב. רופא אשר אינו מסביר לחולה את הסיכונים האפשריים בעקבות הטיפול הרפואי עליו הוא ממליץ הופך חשוף לתביעת רשלנות רפואית. תביעה זו מוגשת בעיקר מכורח עבירה על חוק זכויות החולה, כאשר את הפיצויים קובע בית המשפט על פי שיעור הנזק, הקשר בין ההתרשלות לבין הנזק, גילו של המטופל, יכולת ההשתכרות שלו ועוד. בניתוחי חירום נבדקת התנהגות הרופא על פי “מבחן הרופא הסביר”, בו מתבקש מומחה לספק עדות לבית המשפט. מבחן רופא הסביר בוחן האם כל רופא היה מתנהג כמו הנתבע בסיטואציה דומה ותחת נסיבות זהות. במידה ובית המשפט מוצא תשובה חיובית לשאלה זו, הוא עשוי לשחרר את הרופא מאחריות למצבו של הניזוק ולהימנע מפסיקת פיצויים. האירועים החריגים היחידים בהם מכיר בית המשפט בהיעדר ההסכמה מדעת הם ניתוחי חירום.

* אל תוותר על הזכויות שלך! פנה לפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מהו אישור אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים

נתקלתם במונח 'אפוסטיל' ולא הבנתם במה מדובר? אתם לא לבד... במאמר הנוכחי נסביר מהו אפוסטיל בכלל ומהו אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים בפרט. 'אפוסטיל' – מהו המונח 'אפוסטיל' לקוח מהשפה הצרפתית, בה משמעות המילה Apostille היא 'אישור'....

תגובות

פורסם לפני 4 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה