הבלוג של כרמית טיטו

משפט, עורכי דין ומה שביניהם

אם הייתי צריכה להחליט שוב, הייתי בכלל הולכת ללמוד ימאות. קרה והתגלגל המזל, ואני עו"ד אחת.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מנובמבר 2013

צעיר שגידל בביתו כמות בלתי מבוטלת של סמים מסוג מריחואנה נתפס על ידי המשטרה. בחקירתו הוא הודה בגידול, ייצור וצריכת סמים. אולם השופטת התחשבה בנסיבות חייו וברצונו האמיתי להשתקם והחליטה שלא להרשיעו.

סיפור זה החל בשנת 2013. המשטרה קיבלה מידע על צעיר שגידל בביתו סמים, והגיעה לבצע חיפוש בביתו. במסגרת החיפוש מצאה המשטרה כמות בלתי מבוטלת של שתילי סם מסוג קנביס [הקרוי גם: מריחואנה]. בחדר השינה נמצאו 14 שתילים במשקל 6.49 גרם נטו, במרפסת הדירה נמצא שתיל במשקל 9.98 גרם נטו, ובתוך הארון במרפסת נמצא שתיל במשקל 13.76 גרם נטו. בנוסף, בסלון הדירה נמצא תיק ובו קופסת מתכת, אשר בה החזיק החשוד סם מסוג קנביס במשקל 0.13 גרם נטו.

בכתב האישום שהוגש כנגד הצעיר, הוא הואשם בעבירת גידול, ייצור והחזקת סמים לצריכה עצמית. הנאשם הודה במעשים הללו.

פסק הדין באישום זה, אותו אסקור להלן, ניתן בבית משפט השלום בפתח תקווה (תפ (פ”ת) 9748-10-13), בתאריך 26 לינואר 2016.

עמדת התביעה: יש לגזור על הנאשם 6-10 חודשי מאסר בפועל

התביעה בתיק זה סברה שיש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל. לדידה של התביעה, מדובר בעבירה חמורה מסוג גידול, ייצור והחזקת סמים מסוכנים, והעונש ההולם בגין עבירה זו הוא עונש מאסר בפועל.

במסגרת טענותיה, הביאה התביעה מספר פסקי דין שניתנו במקרים דומים, מהם עולה כי מתחם העונש במקרה שכזה נע בין 6 ל-10 חודשי מאסר בפועל. אשר על כן, היא ביקשה כי הנאשם יקבל עונש מאסר בטווח הזה, בצירוף מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה, ופסילת רישיון על תנאי.

עמדת הסנגוריה: בנסיבות המקרה יש להימנע מהרשעה

לעומת התביעה שביקשה להחמיר עם הנאשם, הסנגוריה סברה שיש להימנע מהרשעה כלל. לדידה של הסנגוריה, מחמת נסיבות ביצוע העבירה ומחמת מאמצי השיקום של הנאשם יש להימנע מהרשעה.

בין השאר, טענה הסנגוריה כי הנאשם הינו אדם ללא דפוס עברייני, אשר איפשר לחוקרים לבצע חיפוש בביתו על אף שהייתה טעות בצו החיפוש. אם לא די בכך, הוא שיתף פעולה ואף הוביל את החוקרים לסמים שכלל לא ניתן היה לראותם בביתו.

זאת ועוד, משני תסקירי שירות המבחן שנערכו בעניינו של הנאשם עולה כי הוא נעדר מעורבות פלילית וכי הוא נוטל אחריות מלאה על מעשיו ומפנים את הפסול שבהם.

השופטת מחליטה להקל בעונש ולהסתפק בשירות לציבור

סופו של דבר: השופטת ניצה מימון שעשוע החליטה לקבל את עמדת הסנגוריה ולהימנע מהרשעה. במקום זאת, קובעת השופטת כי הנאשם יבצע שירות לציבור (של”צ) בהיקף של 120 שעות, במסגרת שגיבש שירות המבחן.

כך היא מנמקת את החלטתה:

“מהכמות ואופן הגידול עולה כי מדובר בגידול והחזקה לשימוש עצמי בלבד, ולא נמצאו כל סממנים מסחריים. הנאשם שיתף פעולה עם גורמי האכיפה והשיקום הן בחקירה והן בהליך המשפטי, נטל אחריות מלאה, הורתע והפיק לקחים מהסתבכותו ומההליך המשפטי. כל הנתונים המפורטים בתסקירים לגבי אישיותו, תפקודו ונקיונו מסמים בשנה האחרונה הינם חיוביים.

מדובר בצעיר בן 21 שנים שכל דרכו המקצועית לפניו, ועולה מתפקודו החיובי והתקדמותו המהירה בעבודתו כי הוא יכול להגיע להישגים מקצועיים יפים… ברי כי הרשעה בפלילים בעבירות סמים עלולה לחסום את דרכו של הנאשם במספר רב של אפיקי תעסוקה ותפקידים.

בנסיבות אלה, אני סבורה כי משיקולי שיקום יש מקום לסטות לקולא ממתחם הענישה ולהימנע מהרשעת הנאשם, תוך הטלת עונש חינוכי קונקרטי...”

מה ניתן ללמוד מפסק הדין?

פסק דין זה נותן לנו פרספקטיבה טובה על מערכת השיקולים עמה בית המשפט מתמודד. בית המשפט בוחן את חומרת העבירה, את נסיבות התרחשותה, את סיכויי שיקומו של הנאשם, ובשקלול כל אלה מכריע את הדין.

במקרה דנן – מחד, מדובר בנאשם שגידל בביתו סמים בכמות בלתי מבוטלת, דבר המהווה עבירה פלילית חמורה. מאידך, מטרת גידול הסמים הייתה לצריכה עצמית ולא למטרות סחר ומכר. ולבסוף – מדובר בנאשם נורמטיבי ונטול עבר פלילי, שסיכויי שיקומו גבוהים. שקלול של כל אלה הוביל את בית המשפט לוותר על הרשעה ולהסתפק בשירות לציבור.

עוד מהבלוג של כרמית טיטו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מהו אישור אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים

נתקלתם במונח 'אפוסטיל' ולא הבנתם במה מדובר? אתם לא לבד... במאמר הנוכחי נסביר מהו אפוסטיל בכלל ומהו אפוסטיל על מסמכים נוטריוניים בפרט. 'אפוסטיל' – מהו המונח 'אפוסטיל' לקוח מהשפה הצרפתית, בה משמעות המילה Apostille היא 'אישור'....

תגובות

פורסם לפני 4 years

כל מה שצריך לדעת על גישור

הדרך היחידה לפתור סכסוכים בין פרטים בדרך של הידברות ישירה ובאמצעות הגעה להסכמה בין הצדדים היא לבצע גישור. זהו הליך המומלץ בעיקר עבור אנשים הנמצאים בסכסוך, אך רוצים להימנע מבירוקרטיה, עלויות כבדות של בתי משפט ובזבוז זמן...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה