הבלוג של ד"ר קארן לרנר

karenlerner

ד"ר קארן לרנר, פסיכולוגית קלינית ( Ph.D אוני' עברית). מטפלת במבוגרים ובילדים, פסיכותרפיסטית. מומחית בטיפול בפוסט-טראומה כתוצאה מאירוע בודד, ובטראומה על רקע יחסים פוגעים מילדות. אני מאמינה שהגוף והנפש מחוברים ומטפלת... +עוד

ד"ר קארן לרנר, פסיכולוגית קלינית ( Ph.D אוני' עברית). מטפלת במבוגרים ובילדים, פסיכותרפיסטית. מומחית בטיפול בפוסט-טראומה כתוצאה מאירוע בודד, ובטראומה על רקע יחסים פוגעים מילדות. אני מאמינה שהגוף והנפש מחוברים ומטפלת בכלים המשלבים עבודה גופנית, נפשית ורוחנית. התמחות מיוחדת בטיפול והדרכה בשיטת (SE(Somatic Experiencing

עדכונים:

פוסטים: 3

החל ממרץ 2014

חשבת פעם על המונח “הגבר המשולש”? לא, איני מתכוונת לזה בעל הגוף המשולש… אלא לגבר שיש בו שלוש זוויות שונות  או צדדים, לפיהם ישר תביני אם יש כאן התאמה והאם יש פה פוטנציאל. המונח הזה עלה במוחי לאחרונה, כששוחחתי עם חברה שלי שהזכירה גבר משכיל במיוחד אותו הכירה באתר הכרויות.

השכלתן הנוקשה
אותו גבר הרבה להדגיש בשיחה מונחים אינטלקטואליים ונראה כאילו התייחס לעולם דרך הקשית השכלית: ניתח באופן לוגי, הפגין את ידיעותיו המרובות והרבה להטיל ספק ברעיונות שהציגה בפניו. נשמע היה שהרעיונות שלה כאילו לא יכלו להתקיים מבלי שנערך עבורם מחקר שיתמוך בדברים שאמרה. בשלב מסוים שאל אותה האם היא מעשנת ואמר שלהערכתו היא לא הטיפוס של “המעשנת”, היא הודתה בפניו שהפסיקה לעשן וראתה כיצד חש הקלה כשציינה שחלפו מאז למעלה מ 25 שנה. משמע שצדק שהיא אישה שאינה מעשנת.

כששאלה אותו מהיכן צצה השאלה, הוא הצביע על עור פניה וציין שיחסית הוא נטול קמטים ומכאן עלתה השאלה. “מזלי”, אמרה לי חברתי, “שאני חשה מספיק בטוחה בעצמי ובמראי שעצם הבחינה הזו לא ערערה בי דבר, למעט תחושה שאני נבחנת כמו שבודקים שיניים של פרה או של סוס”. היא המשיכה ואמרה  “לו אני הייתי גבר, הייתי מבטאת ברגע זה אמירה כמו לא הייתי מאמין שאת כבר סבתא לנכדים את נראית כל כך צעירה…” אך הגבר שלנו במקרה זה היה כזה עם דגש על הצד השכלי בהתייחסו אל העולם.

הרגשי המתייחס
גבר אחר עמו נפגשה היה אינטלקטואל. הוא חיבר ספרים רבים והינו בעל מוניטין עולמי בתחומו. הלה הודה בפניה ששנים רבות נטה לראות את העולם דרך השכל. לאחר גירושיו, לפני שנים רבות, פגש בבת זוג פסיכולוגית שהשפיעה באופן ברור על חייו, אשר לימדה אותו להתייחס לאנשים אחרים ו”לספור” אותם. הוא למד להתייחס  לאחרים במונחים רגשיים, ומצא עצמו יותר ויותר משוחח עם אחרים ושואל אותם מה עובר עליהם, מה הם מרגישים וגם חולק איתם את רגשותיו. הוא החל לראות את העולם באופן הרבה יותר רחב ועמוק מכפי שראה אותו קודם לכן.

שיחה זו התקיימה בין השניים לאחר שחברתי הזכירה לו שכבר נפגשו דרך אתר ההיכרויות לפני כשנתיים ואז לא חשה אותו כאדם נעים, אלא מתנשא משהו, לכן המשיכו להיפגש לאחר מכן. היא סיפרה לו שיש לה זיכרון קודם לא נעים ממפגש עבר. השיחה על החוויה הרגשית שתיארה בפניו סיקרנה אותו ויצרה  אצל השניים רצון להיפגש שוב. הוא הודה בפניה שייתכן שהתנהג אליה בעבר באופן לא נעים ממקום של חולשה, ושמאז חלו אצלו שינויים נוספים בהתפתחות הנפשית הכללית שלו.

הוא הפך קשוב יותר לערוץ הרגשי. באותו רגע חברתי נזכרה במונח ששמעה במפגשים שלנו: “המוח השלישוני” או “המוח המשולש” המתייחס לשלושת המוחות המצויים בתוך “הקופסא” שלנו- השכלי, הרגשי וההישרדותי. היא צחקה ואמרה לו שנראה שהוא למד לשוחח לא רק דרך המוח השכלי שלו, משמע שהוא עבר מגבר במצב של “שליש מוח” לגבר במצב של “שני שליש מוח”, כזה המשלב שכל ורגש בהתייחסו לעולם.

הגבר שמרגיש אותך
פה הזמן להרחיב לרגע את הסיפור על שלושת המוחות – המוח השכלי, הרגשי וההישרדותי. כל מוח קשור לשפה אחרת של יחסים עם העולם: השכלי, מדבר בשפת המחשבות, המושגים, הרגשי בשפת הרגשות והדימויים, וההישרדותי בשפת התחושות והתנועות הלא רצוניות. מכאן, שאם את נתקלת בגבר שמתייחס  אל העולם ואלייך, בעיקר דרך הערוץ השכלי ואינו מתעניין בך ,אינו מפגין אמפתיה או התחשבות וכבוד כלפייך, משמע שיש לך עסק עם גבר המפעיל רק שליש מוח ביחסו לעולם.

נשים מאומנות יותר תרבותית לשוחח במונחים רגשיים, לצד השכליים, וגברים לומדים יותר ויותר גם הם להתייחס לעולם דרך ערוץ זה בשנים האחרונות. כן, שכחנו גם את המוח ההישרדותי, הקשור לתחושות. גבר המודע לתחושותיו יודע לבטא אותן ויאמר ביטויים כגון “אני מרגיש מתוח” “נינוח” או “אני חש אותך”, “אני מרגיש אותך”, או “יש לי הרגשה שזה…” לא פחות משמעותי מהיתר.

לסיכום, שימי לב עם מי את משוחחת, האם הגבר שאת פוגשת הוא גבר הפועל עם “שליש מוח” או “גבר משולש”, כזה המשלב את שלושת המוחות ומודע למחשבותיו, לרגשותיו ולתחושות הגוף וה”בטן” שלו. חפשי את הגבר. המשולש.

Men Triangle

עוד מהבלוג של ד"ר קארן לרנר

תצוגה מקדימה

פסיכותרפיה מלב פתוח

לפני למעלה מעשרים שנה מצאתי את עצמי מכינה ילד אהוב, בן של חברה יקרה, לניתוח לב פתוח. בתוך כך מצאתי את עצמי כותבת עבורו סיפור שיתמוך בו בתהליך ההכנה. קראנו לתהליך "מבצע צלקת", על שום הצלקת העתידית שתישאר לאחר הניתוח. נקלעתי...

טיפול בטראומה ומילים שהורגות

"מותו של אסי דיין מותיר את התחושה  הקשה שאיבר ניתק מההוויה הישראלית", כפי שכתב אורי קליין במוסף הארץ האחרון. אסי היה בן מחזור שלי מתיכון חדש ולא הכרתי אותו באופן אישי, אך התחושה הקשה הזו של אובדן איבר, גם אם הייתה פה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה