הבלוג של ד"ר קארן לרנר

karenlerner

ד"ר קארן לרנר, פסיכולוגית קלינית ( Ph.D אוני' עברית). מטפלת במבוגרים ובילדים, פסיכותרפיסטית. מומחית בטיפול בפוסט-טראומה כתוצאה מאירוע בודד, ובטראומה על רקע יחסים פוגעים מילדות. אני מאמינה שהגוף והנפש מחוברים ומטפלת... +עוד

ד"ר קארן לרנר, פסיכולוגית קלינית ( Ph.D אוני' עברית). מטפלת במבוגרים ובילדים, פסיכותרפיסטית. מומחית בטיפול בפוסט-טראומה כתוצאה מאירוע בודד, ובטראומה על רקע יחסים פוגעים מילדות. אני מאמינה שהגוף והנפש מחוברים ומטפלת בכלים המשלבים עבודה גופנית, נפשית ורוחנית. התמחות מיוחדת בטיפול והדרכה בשיטת (SE(Somatic Experiencing

עדכונים:

פוסטים: 3

החל ממרץ 2014

“מותו של אסי דיין מותיר את התחושה  הקשה שאיבר ניתק מההוויה הישראלית”, כפי שכתב אורי קליין במוסף הארץ האחרון.

אסי היה בן מחזור שלי מתיכון חדש ולא הכרתי אותו באופן אישי, אך התחושה הקשה הזו של אובדן איבר, גם אם הייתה פה כרוניקה של מוות ידוע מראש,  הכתה גם בי. כל מה שזכור לי מאסי דיין הממשי הן תמונות של נער יפה תואר להפליא המהלך משוחח בחצרות בית הספר ובשדות הסמוכים אליו (כיום מגדלי הג’י והווי שממול תיכון חדש). עוד זכור לי סיפור הבריחה המפורסמת הנועזת לקפריסין שהיה עבור רבים מאתנו כמו אירוע מכונן של מרד נעורים. חלקי פאזל דמותו של אסי כפי שהצטיירה בעיני הלכו והתחברו עם השנים, בלא שידעתי על הכאב הטראומטי כל כך המכלה בחלקות הטובות של נפשו. למדתי להכיר אותו דרך פועלו כאמן ויוצר גדול של התרבות הישראלית המתהווה וגם דרך שברי המידע על חייו הסוערים שנלמדו דרך טורי הרכילות. מותו עורר תחושה אישית קשה מול ההחמצה הזאת של נפש מיוסרת, מול הבזבוז העצום של משאבים, של יופי וכישרון נדירים. סיפור עצוב של התכלות עצמית דוהרת, עם פרצי גאונות של יצירה המנסים לבלום בגבורה נואשת את המהלך הזה.

“קשקוש” שקשוק וטראומה

כמו כל עם ישראל צפיתי שוב בסרט האוטוביוגראפי של אסי ושוב הזדעזעתי לשמוע  את המלה המוחקת המצמיתה –”קשקוש”. אותו מונח בו השתמש האב משה דיין כשנתן את המשוב המרעיל לשירים של אסי. בהבל פה אחד באמצעות מלה אחת אך חותכת, אב מוחק את בנו. מה שעבור האב היה בגדר הבלחה משחררת של תסכול מרושע, עבור הבן היה אירוע טראומטי פוצע לכל החיים. המלה “הקשקוש” עשתה שקשוק טראומטי בתוך הגוף והנפש.  בלא ספק מסכת יחסיו עם האב הייתה שזורה ביטויים שונים של ביטול, מחיקה ואלימות. אלימות נפשית אינה זקוקה לחבטות פיזיות, היא יכולה להתבצע בחדות של תער ולפצוע את הנפש ועמה גם את הגוף.

“אבא אחד, עין אחת”

במקום אחר מסכם אסי את סך הדברים שהיו לו בחייו, כשהוא סופר בתוך כך את מספר נשותיו, ילדיו, אשפוזיו, סרטיו, כשבנשימה אחת עם אלה הוא מציין שהיה לו “אבא אחד עם עין אחת”. בחירותיו הגאוניות של אסי לתאר את תמצית האירועים הטראומטיים שבחייו, מלמדת שהיה לו אב עיוור בעין אחת שגם בעין האחת שנותרה לו השתמש כמו ב “עין רעה” ועיוורת ביחסו אליו. לא מדובר פה בעיוורון הפיזי כשלעצמו  אלה בתיאור מטפורי לעיוורון ביחסי אב ובן.

הורים שלא רואים  

השימוש במונחים שמוחקים או במלים פוגעניות אינו נדיר והוא  מוכר ביחסים שבין הורים לילדים כשההורים אינם רואים. המלים המוחקות נאמרות בהיסח הדעת ומתוך כעס רגעי, אך יכולה להיות להן השפעה הרסנית ההופכת לכלי נשק שפוצע נפשית וגופנית. בלא טיפול בטראומה,  התהליך הולך וגובר עם השנים כמו כדור שלג החובט ופוגע מבפנים ביחסו של האדם לעצמו ולגופו.

כשבוחנים את האירועים הטראומטיים בחיי אנשים מינקות, ניתן לזהות כיצד הורים שרואים את ילדיהם בעין טובה, מכבדים אותם ומאפשרים להם צמיחה והתפתחות חיובית, ואילו הורים שאינם מספקים לילדיהם חוויה של נראות מערערים את נפשם ופוצעים אותה. אירועים טראומטיים אלה שראשיתם כבר בילדות המוקדמת, עלולים להתגלגל בתוך הנפש  בתהליך הגובר עם השנים וצובר תאוצה הדומה לחוויה של אדם הלום קרב. ההגעה לטיפול פסיכולוגי בטראומה התפתחותית או זו שעל רקע יחסים פוגעניים יכולה להיות מכריעה. למרבה הצער דמות הפסיכולוג שאסי יצר בסרטו “ד”ר פומרנץ” מדגימה סוג הזוי של עזרה פסיכולוגית מכלת סבל אך סופנית, שראה כפי הנראה לנגד עיניו בשלב האחרון של חייו.

 

גם מטראומה אפשר להחלים

בלא לשפוט את מהלך החיים שהוביל אל סוג העזרה הנואש הזה, אני מאמינה שאפשר גם אחרת. גם מטראומה של יחסים פוגעניים בילדות אפשר להחלים וחשוב לעצור את הכדור המשתולל מוקדם ככל האפשר.

ד”ר קארן לרנר פסיכולוגית קלינית

עוד מהבלוג של ד"ר קארן לרנר

תצוגה מקדימה

חפשי את הגבר המשולש, או: כיצד לבחור פרטנר מתאים?

חשבת פעם על המונח "הגבר המשולש"? לא, איני מתכוונת לזה בעל הגוף המשולש... אלא לגבר שיש בו שלוש זוויות שונות  או צדדים, לפיהם ישר תביני אם יש כאן התאמה והאם יש פה פוטנציאל. המונח הזה עלה במוחי לאחרונה, כששוחחתי עם חברה שלי...

תצוגה מקדימה

פסיכותרפיה מלב פתוח

לפני למעלה מעשרים שנה מצאתי את עצמי מכינה ילד אהוב, בן של חברה יקרה, לניתוח לב פתוח. בתוך כך מצאתי את עצמי כותבת עבורו סיפור שיתמוך בו בתהליך ההכנה. קראנו לתהליך "מבצע צלקת", על שום הצלקת העתידית שתישאר לאחר הניתוח. נקלעתי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה