הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 168

החל ממרץ 2014

תיאו פייבר פסיכולוג משפטי, המרותק למקרה שבו אלישה ציירת מוערכת רצחה את בעלה – צלם נאה ביותר ומצליח – כשהוא קשור בחוט לכיסא – היא ירתה בראשו – ומאז היא שותקת.

27/07/2019

המטופלתהמטופלת השקטה/אלכס מיכאלידס

 תיאו פייבר הוא פסיכולוג משפטי, שמרותק למקרה שקרה שש שנים קודם לכן , מקרה  שבו ציירת בתחילת דרכה אם כי כבר נחשבה ליוצרת מוערכת בחוגים שונים, רצחה את בעלה – כשהוא קשור בחוט תיל לכיסא –  היא ירתה בראשו.

למרות הרושם הראשוני שנוצר בתקשורת שמדובר ברוצחת יפיפייה וקרת דם אשר רצחה את בעלה בלי שמץ היסוס, הצליח הפרופסור לפסיכיאטריה לזרוס דיומדס מנהלה הקליני של הגרוב – מחלקה פלילית סגורה בצפון לונדון – לשכנע את השופט שמדובר באשה שהיא לחלוטין מופרעת עם בעיות נפשיות קשות ומקומה אינו בבית הסוהר כי אם במחלקה הסגורה.

תיאו מרותק למקרה וכאשר שש שנים לאחר מכן מתפנה משרה של פסיכולוג משפטי באותה מחלקה סגורה הוא מציע את מועמדותו לתפקיד, שאיפתו היחידה היא לטפל באלישה הציירת הרוצחת, להוציאה מהמצב שבו היא עדין שרויה – שבו היא אינה מדברת בכלל –  ועדין מסוממת מתרופות ברוב שעות היממה. לאחר שורת ראיונות ומבחנים הוא מקבל את התפקיד, אם כי גבות רבות מורמות כאשר  הוא עושה את המעבר לאותו בית חולים, מסתבר שהמחלקה הסגורה שם נמצאת תחת איום קונקרטי למדי על סגירתה, מהסיבות הרגילות- תקציב, כוח אדם, משאבים וכ”ו….

כשהוא מגיע למחלקה הוא לאט לאט מבין את יחסי הכוחות בה, פוליטיקה מסתבר יש בכל מקום ובעוד שהמנהלת האדמיניסטרטיבית היא קשוחה ומתעקשת לנהוג בדיוק לפי הכללים הכתובים, הרי שפרופסור דיומדס, הוא דמות הרבה יותר צבעונית ליברלית מקבלת ופתוחה לרעיונות חדשים.

תיאו אף מוצא שם במחלקה פסיכיאטר שמסתבר שהיה קולגה שלו תקופה קצרה ביותר, לא שררה בניהם כבר אז אהדה גדולה מידי וגם כאן נראה שהקשר לא מתחמם ואפילו הפער גדל. תיאו מאשים את כריסטיאן הפסיכיאטר,  בכך שהוא באופן יזום מסמם את אלישה ולא נותן לה שום הזדמנות לצאת מהמצב בו היא נמצא ואלו כריסטיאן טוען שאלישה היא בעלת הפרעת אישיות גבולית וככזאת אין שום סיכוי להצילה ולא כדאי להוריד את מינון התרופות.

כנגד כל הסיכויים תיאו מקבל אישור לנהל שיחות עם אלישה, העלילה  ברובה  מועברת לנו מנקודת המבט של תיאו.  הוא המספר, הוא הדמות הראשית, הוא אחראי לנרטיב ולזמנים המוצגים לנו, תיאו הוא פסיכולוג משפטי –  הוא אדם נבון ובעל יכולות סיפוריות ראויות להערכה, הוא משתף אותנו בכנות ובטבעיות במהלך העניינים בינו לבין אלישה. הוא אף עושה יותר מזה, הוא גלוי לחלוטין איתנו לגבי מהלכי חייו, מהיכן הוא הגיע, מה הם הסיבות שגרמו לו להיות פסיכולוג משפטי מוערך – כזה המעוניין לעבוד במקומות הקשים ביותר, כזה המצליח לחדור לליבם של הנפשות הפגועות והאפלות ביותר. בגילוי לב הוא מספר על ילדותו הקשה מאוד, על אביו המתעלל על אימו הפסיבית, על איך שבכל כוחותיו הוא חתר ללמוד ולהתקדם. בהערכה ובאהבה ענקית ואף בהערצה הוא מספר לנו על המטפלת שלו זו שהצילה את חייו. סיפור חייו של תיאו גורם לנו לחוש אליו לא רק אמפטיה גדולה אלא אף הערכה רבה, הילד, הנער, האיש  שלמרות כל הקשיים כולם הוא היה נחוש לצאת מהמקום שבו הוא היה – לרפא את נפשו הפצועה, ולבנות לעצמו חיים מלאים – כאלו שיש בהם אהבה ואמפטיה וחום וחברות.

תיאו כל כך בטוח ביכולתו לרפא את אלישיה ולו רק בגלל ההיסטוריה האישית שלו, הוא בטוח שנפש כל כך פצועה תצליח לתקשר עם נפש פצועה נוספת. לעיתים נדמה לנו שתיאו מפתח אובססיה סביב דמותה של אלישה.  בניגוד לנהלים ולמה שמקובל הוא במקביל לשיחות עימה מנהל סוג של עבודת בילוש, נפגש עם חבריה, עם קרובי משפחתה, עם שכניה, הוא חותר למטרה –  הוא ירפא את אלישה ואם למען זה הוא יהיה חייב לכופף את החוקים מעט, ולא לנהוג לפי כללי האתיקה הרפואיים הוא יעשה זאת, כיון שהמטרה הרי מקדשת את האמצעים.

התעקשותו של תיאו לנהל שיחות עם אלישה, נתקלות בהרבה התנגדויות, הן מהצוות הרפואי והן משאר המאושפזות במחלקה, לא קל לתמרן בתוך הפוליטיקה הארגונית הקשה הזו, ולמרות שלרגע נדמה שאולי יש איזו שהיא פריצה בחומת השתיקה של הציירת היפה הרי על כל צעד קדימה נדמה שיש שניים אחורה. אולם תיאו לא מוותר וממשיך וחותר להגיע עמוק לתוך נפשה של הרוצחת.

“המטופלת השקטה” הוא ספר שנמצא בנקודת המפגש בין פרוזה למתח, הוא לא ספרות מתח קלאסית – מולנו מתרקמת עלילה עם דמויות עגולות ושלמות עם התרחשויות מעניינות עם השתלשלות סוחפת. אט אט אנו מבינים את התעתועים, את מעשה הסיפור שמסתבך, מה שהיה ברור במבט ראשון כבר לא ברור במבט שני. מה שהיה כל כך נהדר בהתחלה הופך להיות מאיים בהמשך.

זוהי ספרות זורמת, עם עלילה סוחפת, כזאת שהכי כיף להשתרע עמה על הספה במזגן, או להעביר עמה את שעות הטיסה המתישות – לקרוא בהחלט, בהנאה רבה.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה