הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

‘ארתור לס’ הוא סופר, סופר הומו, סופר הומו אמריקאי שיהפוך להיות בן חמישים בזמן שמי שהיה המאהב שלו בתשע השנים האחרונות יתחתן עם בחיר ליבו בקליפורניה, בחתונה על טהרת הצבע הבז’.

07/01/2019

 

לס

לס/אנדרו שון גריר

 

“בקולאז’ים אלה הומברט הוברט הופך לזקן מבולבל במקום גבר שטני”

“אתה נכנס לאזור האמריקאי”

“אם ויתרתי על עישון, אני יכולה לוותר גם על אהבה”

“היה מאוהב כך תהיה מאושר”

‘ארתור לס’ הוא סופר, סופר הומו, סופר הומו אמריקאי שיהפוך להיות בן חמישים בזמן שמי שהיה המאהב שלו בתשע השנים האחרונות יתחתן עם בחיר ליבו בקליפורניה, בחתונה על טהרת הצבע הבז’. ארתור הוזמן – אולם לא רק שאין לו שום כוונה ללכת לחתונה הזו, הוא מתכנן לעצמו בריחה מרהיבה מהאסון – בצורת טיול מסביב לעולם.

לא ברור לגמרי מה בדיוק מטריד את ארתור יותר: גיל חמישים שמתקרב אליו מידי שעה – לארתור אין שום מושג איך אמורים להתנהל חייו של גבר הומו בן חמישים, הוא לא מכיר גברים הומואים בגילו, והוא מוטרד מכך עמוקות.

או שמא זה כישלון ספרו השני – ספרו השני שלא התקבל – הסוכן שלו מודיע לו שהספר החדש שלו הוא משעמם ואין בכוונת הוצאת הספרים להוציאו לאור.

ואולי מה שמדיר שינה מעיניו אלו בכלל נשואיו של פרדי  -  מאהבו הצעיר ובנו של קרלוס – שהוא הומו בן גילו של ארתור ואשר ארתור מכיר אותו כבר שלושים שנה – מתוקף הסתובבותם באותם החוגים – בניגוד לארתור קרלוס הוא איש שעסקיו מגיעים עד להודו הרחוקה.

מה שברור הוא שארתור לס חייב לעשות מעשה, ולהפתעתו הוא אכן עושה זאת – הוא אוסף את כל ההזמנות והבקשות שאי פעם הוא קיבל מעצם היותו סופר של ספר אחד מצליח למדי, ואף יותר מזה מעצם היותו שנים רבות  בן הזוג של המשורר הידוע וזוכה הפרסים החשוב רוברט בראונברן  - ומצליח לקושש לעצמו מסע לא קצר ברחבי העולם.

הספר מחולק לפרקים לפי יעדי נסיעותיו של ארתור לס – ואנו מלווים אותו בהרפתקאותיו השונות באותן מדינות. כיון שמדובר בארתור לס, מובטח לנו שכל רגע יהיה מפתיע מצחיק עצוב מהנה  או בקיצור מושלם. ארתור לס הוא “פיטר פן” הוא נער נצחי -למרות היותו  על סף גיל חמישים. הרי האופן בו הוא מנהל את חייו, האופן בו הוא חושב, שבו הוא חי, שבו הוא מתפקד, הוא עדין כשל הנער הצעיר בן העשרים על חוף הים ברגע שבו הוא פוגש את רוברט – המשורר המבוגר ממנו ביותר מעשרים שנה, והם הופכים לזוג אוהבים.

לוקח כחמישים דפים עד אשר אנו מתחילים באמת להתרגש ולהתאהב בארתור, לי זה קרה כשהוא הגיע לגרמניה – לכאורה אמריקני בלונדיני גבוה והומו צריך להרגיש בברלין לגמרי בבית – ואין ספק שהוא מתקבל שם באהדה ואף באהבה ענקית, אולם שרשרת המאורעות הפוקדות אותו לאורך כל שהותו בגרמניה היא פשוט פנינה של כתיבה קומית, מזמן לא ישבתי וקראתי ספר תוך כדי צהלות צחוק.

מה שהיה צריך להפוך לפי כל היגיון  או דרך מחשבה נורמטיבית לתקלה אחת גדולה – ארתור מלמד באוניברסיטה קורס אורח – ארתור שאין לו שמץ מושג לא בהוראה ולא בתולדות הספרות – הקורס שלו הופך להצלחה מזהירה – כולם רוצים להשתתף בקורס של ארתור- הוא מצליח בדרכו ה’ארתורית’ – להפעיל את הסטודנטים ולגרום להם להתאהב שוב בשפתם – זהו הישג מדהים. כמובן שאף יש לו מאהב שם, וחברים – ארתור הוא מסוג האנשים שכולם רוצים לבלות במחיצתו – למרות שלו אין שום מושג מדוע.

מגרמניה אנו עוברים לפריז לביקור זריז של כמה שעות שם ארתור ישמע שהוא “הומו לא טוב” והשיא יהיה במרוקו  -עת פרדי יתחתן בקצה השני של העולם והוא יהפוך להיות בן חמישים. במרוקו הוא יתוודע לזורה שהמסע במרוקו הוא לכבוד יום הולדתה – שם במרוקו ארתור יגלה שהחיים הם לא חלב ודבש, שאהבה זה משהו מסובך ושהדברים הם לרוב לא כמו איך שהם נראים.

“לס”, הוא סיפור על סופר ועל ספרות, נדמה לעיתים שהספרות כולה היא הגיבורה של הסיפור הזה. אין ספק ש”בעקבות הזמן האבוד” של פורסט השפיע רבות על הסופר , ו”בעקבות הזמן האבוד” מהדהד בכל מיני אופנים עד אשר הוא מוזכר בשמו בסצנת ההיפרדות של רוברט וארתור “חייהם המשותפים של ארתור לס ורוברט הגיעו לקיצם בערך בזמן שבו סיים לקרוא את פרוסט”

הביקור בהודו מצליח לשבור אף את השיא של גרמניה – לס הוא האיש שלו יקרו כל התקלות כולן – כל מה שיכול להשתבש בהודו – אכן ישתבש, ושיבושים בהודו הם שיבושים מהסוג הלא נוח בכלל – אולם ארתור מעצם היותו מי שהוא מצליח לקבל את כל התקלות והשיבושים בסוג של השלמה שהיא על סף הנזירות כמעט – אם יש אנשים שילמדו חיים שלמים את תורות הזן השונות, יתרגלו מדיטציה ויוגה ללא הפסקה וישננו את הכתבים כולם ועדין הם לא יצליחו להגיע למקום המואר שבו ארתור כבר נמצא – הוא פשוט נולד כזה– מואר.

“לס” הוא ספר – שמלא באנרגיות טובות מאוד –   ספר שמציע לנו נקודת מבט שונה ומלאה בהמון טוב על העולם –  ספר מהנה עד מאוד ומעניין – רוצו לקרוא.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה