הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

ימים נוראים – גרסת הסופר בנויה משתי נובלות יפיפיות ומאתגרות, הקשרים האסוציאטיביים, בין הרעיונות שבתוך כל אחת מהנובלות הללו הותירו אותי מספר פעמים פעורת פה ונדהמת מול הטקסט. הנובלה הראשונה – מספרת את חייו של בנימין פרומר.

27/12/2018

days1

ימים נוראים - גרסת הסופר/ שמעון צימר

 “קינאתי מהבוקר ועד הלילה, קינאתי בגבוהים ממני, קינאתי ברזים ממני, קינאתי ביפים ממני. קינאתי בעורך העיתון, קינאתי בסגנו. קינאתי ברכז המערכת, קינאתי בצלם, קינאתי בעורך הלילה ובמגיהה, קינאתי בשותף שלי לדירה קינאתי בסחר הסמים שלי”

לו רק הייתה לי אפשרות להיכנס לטקסט ולהוסיף לרשימת מושאי הקנאה המלבבת הזו …. הרי זו אני שצריכה הייתה לפרסם רשימה של אנשים שאני מקנאה בהם – והאמינו לי רשימת מושאי הקנאה שלי  לא הייתה מסתיימת בסוחר סמים– לא ולא רשימות האנשים שאני מקנאה בם מתחלפות לפי מצבי החיים שאני שרויה בתוכם ומידי פעם ולא לעיתים רחוקות מידי הן שוברות שיאים – רמת הפתטיות שמלווה את רשימת האנשים שאני מקנאה בהם מביישת אפילו את המחשבות הפרטיות שלי.

ימים נוראים – גרסת הסופר בנויה משתי נובלות יפיפיות ומאתגרות, הקשרים האסוציאטיביים, בין הרעיונות שבתוך כל אחת מהנובלות הללו הותירו אותי מספר פעמים פעורת פה ונדהמת מול הטקסט. הנובלה הראשונה, שמספרת את חייו של בנימין פרומר – “שם קולע, יימצא ודאי מי שיאמר, למי שחייו חגים סביב ציר האמונה” פרומר  נגזר מהמילה פרום בגרמנית – שפרושה אדם חסוד או אדוק- אולם אין ספק שבנימין גיבור הנובלה הזו מותח את גבולות מילוי המצוות כמה שרק אפשר ועוד מעט. קשת המצבים שגיבור הסיפור נקלע לתוכם  יכולה לפרנס בשקט כמה אנשים, בזמן הקריאה קשה למדי לעקוב אחרי רצף המחשבות והאירועים שעוברים על בנימין, אולם אם בכל זאת נתעקש לתת להם כותרים או שמות או לפחות ראשי פרקים עיקריים, אז יחסי המין הם נדבך משמעותי במרקם חייו של בנימין פרומר. יחסי מין הופכים להיות מצרך יקר מציאות ומעסיקים את בנימין ללא הרף. בכלל מצבו הגופני, הבריאותי מעסיק אותו בתדירות מרובה. דרך עיניו של בנימין פרומר כל החוויה הזו של החיים נראית כמו עול שקשה עד מאוד להתמודד עמו ויחד עם זאת קשה עד מאוד לוותר עליו. אשתו, ילדיו משפחתו וגופו הם הדברים שסביבם סובבים חייו. כל שאר העניינים כמו פרנסה, אמונה, חגים, לימודים,  קהילות, אנשים, כללים וחוקים הם נספחים שאין ברירה אלא לפגוש אותם מכורח היותנו אנשים שנשמה באפינו ואנו חיים בתוך חברה שדורשת מאתנו כל מיני דברים מעיקים כמו תשלומים וביטוחים ורישיונות. החיים מגלגלים את בנימין פרומר  לכל מיני מצבים הזויים ופנטסטיים. אולם מה שמדהים בכל הפנטסטיות הללו שאין בהם טיפה של התעלות מעל אפרוריות החיים. אין בהם  נחמה יופי או ניסיון של התרוממות מעל המציאות הקשה והיומיומית.  כל התנהלותו של בנימין פרומר בעולם הזה היא ארצית – לכאורה.  קיים ניגוד ענק בין אופי המחשבות שלו, הרצונות שלו, הפילוסופיות שמכוונות אותו לבין המציאות שבה חייו מתרחשים – אפילו כשהוא מכוון לטוב, אפילו כאשר הוא עושה מעשים נאצלים – הוא לא מצליח להתעלות לרמה המוסרית של המעשים שלו עצמו . כל הזמן ללא הפסקה המחשבות שלו מורידות אותו חזרה לקרקעית, חזרה לארצי, לחומר.

בדמותה של תמר – אהובתו המטורפת – המשוגעת  - האמנית –  האשה שכולה רוח –   מושא תשוקותיו -האשה שמוותרת, שמשחררת –  בסופה הטרגי אנו מוצאים  הדהוד למחשבותיו שלו – תמר מהווה סוג של אבן בוחן של מציאות – והמציאות כשלה. תמר משמשת כמקרה מבחן לכל מה שיכול להשתבש. כלומר כל הדברים הרעים שהבטיחו לנו שיקרו – אכן קורים.

 הנובלה השנייה  – גרסת המספר –  היא תמונת ראי לנובלה הראשונה, סוג של הסבר  או גרסת המציאות של הסיפור הפנטסטי, סיפור שמבאר סיפור, סיפור שמראה את מאחורי הקלעים של הסיפור הראשון ועדין לא חוסך מאתנו אנקדוטות מדהימות. לדוגמא הפרק שנקרא “סוס ושמו קאזן” הוא אחד מקטעי הקריאה המדהימים שנכתבו כאן, תיאור האחוזה, הסוסים אנשי הביטחון המיטה הבריכה ומעל כל אלו  יש שלפוחית בוגדנית כבר לא צעירה –  כזו  שאינה מתרשמת לא מסוסים ולא מבריכות ולא ממיטות ענקיות וגגות זכוכית -  כל מה שהיא רוצה זה שירותים פרטיים שניתן יהיה להתבטא בם בלי התנצלויות.

ימים נוראים- גרסת הסופר – הוא ספר מענג, כדאי לקרוא לאט ועם המון תשומת לב –  וההנאה מובטחת.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה