הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 135

החל ממרץ 2014

הדמות השלישית בספר היא אלה, שכותבת את התזה שלה בתוך בית קפה תל-אביבי, אולם אלה נרשמה ללימודים כדי למלא את זמנה ולהשתחרר מעט מעול הילדים – נושא העבודה לא מעניין אותה – היא בסך הכול מחפשת דרכים לתבל את שיגרת חייה….

17/11/2018

שלוש

שלוש/ דרור משעני

 אורנה  אמיליה ואלה שלוש נשים, שלושה סיפורים. קשת המשמעויות של הספרה שלוש הוא כמעט אינסופי אולם כאשר הציטוטים בתחילת הספר לקוחים מתוך הברית החדשה – אי אפשר שלא לרִפְרֵר אל השילוש הקדוש הלא הוא האב הבן ורוח הקודש. נוכחותם של האב והבן מודגשת בעיקר בסיפור השני של אמיליה המטפלת המסורה שהגיעה מריגה על מנת לטפל בנחום האב בערוב ימיו. וכאשר נחום ימות ואמיליה תצטרך עזרה, תשלח אותה אסתר בת הזוג של נחום, אל בנם – גיל עורך הדין – על מנת שיעזור לה.

אף בסיפור הראשון, בסיפור של אורנה אנו פוגשים מערכת יחסים בן אב לבן אשר משמעותית לסיפור. מערכת יחסים שמשפיעה עמוקות על מהלך האירועים. החלטות שונות של אורנה גיבורת הסיפור שלנו מתקבלות ומיושמות כתוצאה ממערכת היחסים בין ערן בן התשע לבין רונן מי שהיה בעלה וכיום הוא הגרוש שלה.   מערכת היחסים הזו וההתנהלות של האב והבן בתוכה תשפיע עמוקות על מהלך חייה של אורנה.  את ערן  -  בנה של אורנה, נפגוש פעמיים הן בסיפור הראשון שאמו היא הגיבורה שלו והן בסיפור האחרון שבו אלה היא גיבורת הסיפור. כשאנו פוגשים בו בסיפור הראשון הוא עדין ילד צעיר, בן תשע, פגוע אחרי שאביו נוטש לנפאל ובקושי שומר על קשר עמו. אורנה הגיבורה שלנו, כאובה עד עמקי נשמתה מהנטישה הזו, מתוך השורות אנו מבינים כי הגרושים הללו היו מלווים ברגשות עזים  ובמריבות קשות. מתוך הרקע הזה גוברת הערכתנו לאורנה תוך כדי הקריאה בספר כאשר למרות הגרושים הקשים אנו רואים איך היא שומרת מכל משמר שלא לרמוס את דמות האב, שלא לומר עליו דברים מזיקים. היא שומרת על רווחת בנה דואגת לשמר אצלו את דמות האב, כדמות חיובית. ההתנהלות הזו של אורנה גורמת לנו לאהוב אותה יותר להעריך אותה ולדאוג לה. כאשר היא פוגשת גבר באתר הכרויות אנו סומכים עליה ומפרגנים לה, אנו יודעים שהיא אשה אחראית ושקולה אנו בעדה – וזאת למרות שהיא לא דמות שמאוד קל לחבב אותה. יש באורח חייה משהו דהוי, נדמה ששמחת החיים נעלמה מחייה ואנו מפרגנים לה כאשר נראה שפגשה בבן זוג שיכול להתאים לה.

אמיליה מספר 2, היא דמות תלושה קמעה היא שימשה כמטפלת של נחום עד למותו. כשנחום הגבר בו טיפלה נפטר היא נאלצת לעזוב את הדירה שבה הרגישה נוח הרגישה אהודה ורצויה. כעת חייה מתחילים להשתבש דברים לא מסתדרים עבורה, היא מוצאת נחמה בביקורים בכנסיה ביפו ובשיחות עם תדיאוש הכומר של הכנסייה, שנדמה שהוא היחיד שמתייחס אליה כאל אדם עם רגשות ושאיפות וחלומות  ולא כאל איזו דמות שכל תפקידה בחיים האלו הוא שרותי.

אמיליה נענית לעצתה של אסתר אשתו של נחום לפגוש את גיל בנם. לתמהונה של אמיליה גיל משתדל מאוד לעזור לה, הוא תומך בה מספק לה עבודה משלם לה בנדיבות ואף מביע עניין בחייה וברגשותיה, הוא מעניק לה תשומת לב. תשומת הלב הזו טובה לאמיליה, משמחת אותה ונותנת משמעות לחייה השגרתיים והקשים.

לאמיליה  אין לה משפחה קרובה, אין לה חברים, אין לה כסף ואין לה שום רשת ביטחון, ולמרות כל זה היא אינה מאבדת את שמחת חייה את האמונה בטוב והיא מנסה בכל כוחותיה למצוא משמעות ולמצוא נחמה ואושר. היא דמות מעוררת השראה במובנים רבים, לא קל לחפש משמעות בהיותך חסר כל. בשלב זה בחייה היא מטפלת בעדינה – זקנה דמנטית כמעט סעודית לחלוטין, אמיליה ישנה על ספה בסלון בבית האבות, עדינה היא כמובן הכול פרט להיותה עדינה ומתנהגת אליה בגסות. אמיליה אינה שומרת לה טינה על כך- היא מבינה שזה בגלל המחלה והזקנה, אף חווה ביתה של עדינה שגם היא לא ממש מתייחסת יפה אל אמיליה לא שוברת את רוחה של העובדת הזרה- אין ספק כי תשומת הלב של גיל בנם של נחום ואסתר – עורך הדין – משפרת מאוד את מצב הרוח של אמיליה.

 הדמות השלישית בספר היא אלה, אלה היא אם לילדים עדין קטנים, בעלה הוא איש צבא עסוק . היא כותבת אומנם את התזה שלה אולם נרשמה ללימודים אך ורק כדי למלא את זמנה ולהשתחרר מעט מעול הילדים. היא מעבירה את הבקרים שלה בבית קפה שם היא מנסה לכתוב את העבודה אולם המשימה לא קלה לה, נושא העבודה לא באמת מעניין אותה , היא בסך הכול מחפשת דרכים לתבל את שיגרת חייה – חיים שהיא עדין מנסה להבין כיצד בדיוק היא הגיעה אליהם – אלו הם לא החיים שהיא תכננה לעצמה.

בבית הקפה היא תפגוש גבר, ומה שיתחיל כשיחות אקראיות ועישון סגריה משותפת יתפתח ליחסים מהודקים יותר וקרובים יותר, ולמרות שלאלה ברור שזה הדבר האחרון שמתאים לה היא מוצאת את עצמה נגררת לסוג של מערכת יחסים.

 סליל של הכרות עובר בין הנשים שבספר  אורנה אומנם לא תכיר את אמיליה ואת אלה אולם אמיליה תכיר את אורנה ואלה כבר תכיר את שתיהן.  שלושת הנשים הן חזקות יותר ממה שנדמה להן וכולן מציגות דמות של אשה שאינה מוותרת ולוחמת כדי שחייה יהיו טובים יותר, כדי שהקרובים לה יחיו ברווחה ובביטחון, כל אחת מהנשים האלו היא גיבורה.

“שלוש”  הוא סיפור מתח, שהולך וצובר עומק משקל ועניין ככל שהסיפור מתפתח – ככל שמתקדמים בקריאה כך הולך וגובר העניין עד אשר קשה להניח את הספר מהיד, ספר קריא זורם ומספק הנאה מרובה.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה