הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

ציפורציפורים4י גשם/קלריסה גוּנְאוֹוָן

 תרגמה מאנגלית: אורה דנקנר

רֶן אישידה הוא צעיר בשנות העשרים המוקדמות לחייו, ממש לפני קבלת תעודת תואר ראשון במדעי הרוח מאחת האוניברסיטאות הנחשבות בטוקיו, הוא מוצא את עצמו בעיירה אקאקאווה בנסיבות מצערות מאוד, הסיבה לשהותו  בעיירה שכוחת האל הזאת שאין בה דבר: “אקאקאווה היא לא יעד תיירותי או מרכז עסקים. אין כאן מעיינות חמים, פארקים יפים או הרים ירוקים.”, הסיבה המבעיתה לכך היא -  שאחותו נרצחה.

אישידה מגיע לעיירה להלוויה, לקבל תחת השגחתו את כד האפר, לאסוף את חפציה של האחות ואף לתת עדות במשטרה.

אחותו הייתה רווקה ללא ילדים, ובשנים האחרונות מאז עזבה את בית הוריה ניתק הקשר שלה עימם וכך בן המשפחה היחיד שמגיע להלוויה הזו ודואג לחפציה של האשה המתה הוא אחיה הצעיר.

אישידה לא מתכנן את שהותו באקאקאווה, אולם כאשר הוא מגיע לבית הספר שבו לימדה אחותו מציעים לו משרה שם – הרצח של אחותו יוצר מחסור בכוח האדם ובהיותו בוגר של אוניברסיטת קיו, היוקרתית דלתות רבות נפתחות בפניו, כולל משרת מורה בבית הספר, אשיאדה לוקח על עצמו את התפקיד, וכאשר הוא הולך לאסוף את חפציה של אחותו מהבית שבו היא התגוררה בעל הבית מציע לו את חדרה לתקופת שהותו באקאקאווה, כיון שזוהי האפשרות הכי טובה עבורו כלכלית הוא מסכים להצעה הזו שהינה נדיבה ביותר. וכך בלי להתכוון רֶן מוצא את עצמו חי את החיים שאחותו חייתה. הוא שוהה במקומות שבהם היא שהתה, וחולק את זמנו עם אותם האנשים שהיא חלקה עימם את זמנה. הוא אכול רגשות אשמה, על כך שלא ראה אותה, שלא ביקר אותה, שבעצם לא ידע דבר על חייה. הקשר בניהם היה מבוסס על העבר ועל שיחות הטלפון השבועיות שבהם היא בעיקר שאלה שאלות והוא ענה, היחסים של אחות גדולה ואח קטן נשמרו. לא היה שום היפוך תפקידים או שינוי בתפקידים, היא כנראה ידעה לא מעט על מה שקורה בחייו, בעוד שהוא מבין שהוא כלל לא ידע איך וכיצד מתנהלים חייה.

שהותו בעיירה מלווה בפרץ של חלומות בהירים וסיפוריים – לילותיו של אישידה הם לילות שבהם מתרחשים אירועים רבים, חלקם אמנם מתרחשים רק בעולם התת מודע שלו אולם הם תופסים מרחב רב בהווייתו, החלומות שהוא חולם משפיעים על הימים שלו על  מצב רוחו, על נקודת המבט שלו על ההווה. הסיפור מלא באנקדוטות מילדותו של רן: היחסים בתוך המשפחה הגרעינית בין הוריו, בין ההורים לבין הילדים, אנו מתוודעים לחייו כילד ומתחילים למפות את מערכות היחסים בתוך המשפחה הגרעינית ההיא, יחסים שהיו מורכבים למדי. ושבתוך המערכת המורכבת הזאת היחסים בין האחות הבוגרת והאח הצעיר היו חלק משמעותי עד מאוד בחייו, וכמונו רֶן מנסה להבין איך הקשר הכל-כך משמעותי הזה הצטמצם לשיחות טלפון שבועיות.

 תוך כדי קריאה  בטקסט אנו מבינים שרֶן אישידה הוא בחור נאה שזוכה להצלחה לא מבוטלת אצל נשים, יש לו ניסיון רב למדי, בטח עבור בחור צעיר כמוהו. מסתבר שהיו לו קשרים אינטימיים לא מעטים. הצצה לחיים האלו חיים של קשרים רבים עם נשים, אנו מקבלים כשבאמצע שהייתו באקאקאווה מבקש ממנו מי שהיה חבר ילדות קרוב במיוחד שיבלו יחד מספר ימים לפני חתונתו והבילוי כולל חזרה על אורח חייהם הקודם -  של הכרת נשים לקשרים לא מחייבים. הדיסוננס בין המחשבות וזרם התודעה של רֶן אישידה שאנו כל הזמן מודעים אליו, לבין אורח חייו הוא לעיתים גדול, זרם המחשבות שלו הוא אינסופי ולעיתים קרובות ביקורתי ואף שמרן ואילו התנהגותו לא תמיד חופפת את המחשבות, הללו.

כבר בימיו הראשונים בעיירה פוגש אישידה בתחנת האוטובוס אשה צעירה מאוד בעלת מראה מצודד ביותר ואשר דמותה שוקעת בו, כמה ימים לאחר מכן כשיתחיל ללמד יבין שהבחורה ההיא הצעירה היא אחת מתלמידותיו,  הנערה הצעירה הזו תשתלב בתוך חייו בכמה אופנים, מערכת היחסים הנוצרת בינו לבינה היא מערכת יחסים שמהווה תמונת ראי למערכת יחסים שניהלה אחותו המתה.

יש בספר דמויות מעניינות נוספות חלק מהן משמשות כזכוכית מגדלת לחלקים מאופיו של רן, שמוצנעים לאורך הסיפור.

 דרך הדמויות שהוא פוגש אנו לומדים על צדדים שונים באישיותו של הגיבור שלנו, אחת ממערכות היחסים המדליקות מתרחשת  בינו לבין איזומי שוערת בניין המגורים שאליו הוא נאלץ לעבור בשלב מסוים.  דמותה  שבתחילה מוצגת כמשונה קימעה  ורק לאחר מכן היא מתאפיינת כדמות חיובית מלאת אנרגיות ועדינות, כאינטלקטואלית ליברלית ומישהי שנעים עד מאוד לשהות במחיצתה. מערכת היחסים שנוצרת בין רן לאיזומי  היא אחת ממערכות היחסים המדליקות ביותר  ”אישידה לחשה איזומי מיכון שהחברה שלך בטוקיו מה דעתך להיות החבר שלי במשך שעתיים? התרחקתי ממנה מעט. מה את מתכננת? אני מתכננת להיות חייבת לך” שעות המפגש הללו בין שני הצעירים רן ואיזומי הם מהשעות המהנות ביותר בספר ומלמדות אותנו על צדדים נוספים באישיותו של רן שהיו מוסתרים מאתנו עד לאותו מפגש כמו יכולת ההתמסרות שלו, חוש ההומור שלו, תכונות שמתגלות לאט עם התקדמותו של הסיפור.

למרות שיש כאן רצח ולמרות שמחפשים רוצח, זהו לא ספר מתח, ודאי לא באופן המוכר לנו. יש בו מוטיבים של מתח אולם יותר מהכול זהו ספר על יחסים ועל רגשות ועל לקיחת אחריות . יש כאן מוטיבים של סיפור התבגרות.  למרות שהספר מתרכז במספר חודשים מועט בלבד בחייו של אישידה, הוא לא אותו אדם בתחילת הסיפור ובסופו של הסיפור.  הוא עבר תהליך  - תהליך של הפנמה והשלמה והכרה בכך שהחיים הם מורכבים מאוד ומפתיעים מאוד ולא כל ההפתעות טובות ושלא תמיד יש לנו שליטה, אולם יחד עם זאת אנו יכולים וצריכים לנסות ולקחת לעצמנו שליטה על מהלך חיינו כשמתאפשר לנו. רֶן אישידה מתבגר במובן החיובי ובסוף הסיפור הוא זה שמחליט על האופן שבו חייו ימשיכו. הוא  לוקח אחריות- נדמה שאם בתחילת העלילה הוא היה אדם שנותן לחיים לסחוף אותו הרי בסופו של הסיפור אנו ניצבים מול צעיר שמחליט החלטות לגבי עצמו הוא מפסיק להיסחף. ממש ניתן לחוש את העקבים שננעצים באדמה.

 ציפורי גשם הוא ספר מעניין וסוחף עד מאוד מסוג הספרים שמספקים הנאה מושלמת

 רוצו לקרוא.

הוצאת: תמיר/סנדיק , ידיעות אחרונות, ספרי חמד

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה