הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

חיפה של עורך הדין רומנו, היא עיר ללא חסדים, ללא יופי, ללא אוויר לנשימה. היא עיר שנמצאת תחת עננה תמידית של גזים רעילים. עיר מוזנחת שחזירי הבר והתנים משוטטים חופשיים ברחובותיה, תרים אחר מזון ומתעלמים מבני האדם.

18/10/2018

נטל

נטל ההוכחה/ אילת שמיר

הוצאת : עם עובד

חיפה של עורך הדין רומנו, היא עיר ללא חסדים, ללא יופי, ללא אוויר לנשימה. היא עיר שנמצאת תחת עננה תמידית של גזים רעילים. עיר מוזנחת שחזירי הבר והתנים משוטטים חופשיים ברחובותיה, תרים אחר מזון ומתעלמים מבני האדם. “חמישה חזירי בר שעירים, עצומי מידות, התגודדו שם סביב עגלת אשפה” חיפה של עורך הדין רומנו מזכירה יותר עיר שלקוחה מתוך סדרת טלוויזיה על עולם שהוכחד באסון וכעת חיים בו שבטים אכזריים הנלחמים עד מוות על כל פיסת מזון ועל כל מקור מים.

רומנו הוא עורך דין גרוש, שחי בדירה גדולה מוזנחת למדי לאחר שהשאיר לאשתו את כל מה שניתן להשאיר פרט לכלב הזקן, את הכלב שנמצא בתקופה של שלהי חייו, הוא לקח לעצמו.

הקשר עם ילדיו מתנהל בעיקר בשיחות ‘וואטספ’, משפטים עוברים מהם אליו וממנו אליהם, הוא מתגעגע אליהם, הוא כמהה אליהם ויחד עם זאת נראה שהקשר המתרחש רק בעולם הכתיבה הווירטואלי מספק הן אותו והן אותם.

רומנו הוא שותף לא מאוד בכיר בפירמת עורכי דין. אלכס קליין הוא השותף המצליח – גבר האלפא, זה הלבוש בחליפות יוקרה, זה המתעסק בפוליטיקה בעסקים בכסף הגדול, זה שיש לו בת מהמאהבת שלו, זה שעורך דין רומנו לעולם לא יהיה כמוהו, האם הוא מקנא בו? לא בטוח.

הם ‘ידידים’ – נדמה שאלכס מעריך אותו מכבד אותו, הוא מפרגן לו למען האמת, אולם הוא חושב שרומנו לא מתנהל נכון. ולמרות שהוא חוזר ואומר לו חוזר ומבקש ומדגיש איך עליו להתנהל רומנו לא מצליח לעשות את זה כמוהו. רומנו הוא פשרן, הוא וותרן, הוא נמנע ממלחמות גדולות, הוא נמנע מסיכונים. כל מה שהוא רוצה זה לחיות את חייו בשלום בשלווה בשקט – אולם מסתבר שהרצון הזה לשקט ולשלווה ולנינוחות עלה לו ראשית כל – בנישואיו. היא נטשה אותו דפנה – אשתו “‘אלוף הוויתורים’ היא כינתה אותו בלעג, דפנה, באחד הריבים האחרונים” כנראה שהיה לה מאהב, אחד, יותר מאחד, לא ברור – ברור שהיא מאסה בו, שוב לא הייתה מעוניינת בו.

הרצון הזה לפשרה אף גורמת לו לאיבוד הכנסה, הוא לא הפך לאחד מעורכי דין “התותחים”, המצליחנים – אלו שמסתובבים עם מכוניות פאר ועם חליפות ממותגות. הוא תמיד נמצא בשוליים, הוא כבר אינו איש צעיר יש לו רזומה יש לו ניסיון יש לו מה להציע, לא מזלזלים בו. הוא לא ממש כישלון, אבל הוא גם לא ממש לא-כישלון, תלוי כמובן בעיני המתבונן. ואז בתקופה זו של אמצע חייו יותר לקראת השליש האחרון – יש לו קליינט חדש: איסמעיל – איסמעיל הנגר המהולל איסמעיל שעיצב את דירותיהם של עשרות ישראלים יהודים ברעננה בהרצליה בכל הארץ. איסמעיל שנתן שרות מצוין – שבנה ארונות, שולחנות, כיסאות, ספות כך שיישארו לעולם ועד. איסמעיל ששמו המקצועי יצא למרחוק על עבודה מעולה ומחירים סבירים וכבוד ללקוח. איסמעיל הזה מואשם בכמעט רצח, זה עדין לא רצח כיון שהאיש עדין לא מת, הוא צמח בבית החולים. איש מבוגר, חולה, בכלל לא בטוח שהוא מחוסר הכרה בגלל אותה מכה שהייתה או לא הייתה, ועדין איסמעיל הנגר שכנראה או אולי –  תקף, לא מואשם בפלילים ומוחזק בבית מעצר שבו עורך הדין שלך יכול לדבר אתך, להקשיב לך, לשמוע ממך.  לא ולא איסמעיל, מוחזק כמו אחרון האסירים הביטחוניים בכלא שמור ולעורך דין רומנו אין אפילו אפשרות לפגוש אותו, פשוט לא נותנים לו לראות אותו.

אשתו של איסמעיל מעבירה לרומנו יומן. יומן של איש שהיה מוחזק תחת “חסותם” של אותם שירותי ביטחון –  שעבורנו שירותי הביטחון הללו כל כך הרואיים  - כל כך מסמלים ציונות ודאגה למדינה ולחברה. ומול עינינו נפרש היומן הזה, מול עיננו שורה אחרי שורה אנו מבינים שיש ייקום מקביל, ייקום שבו עצור –  הוא אדם ללא זכויות, עצור הוא מי שמותר להתעלל בו לענות אותו להכות אותו.

אנו מבינים שחיפה שורצת החיות הרעבות והגזים הרעילים – מהווה תנאי חיים שמתאימים לאותו בית מאסר –  שמי שנכנס אליו לא יוצא ממנו –  ואם יוצא – הוא כבר לא יוצא כפי שנכנס. בית מעצר שמזכיר משטרים אפלים ולא בית מעצר ישראלי בעיר הנמל חיפה. רומנו מבין שלפניו קרב חייו –  מבין שכעת כל כמיהתו לפשרות, לוויתורים, לשלווה  - אין להם אחיזה במציאות –  כעת הוא מבין שהוא נמצא בקרב החשוב בחייו  על הצדק על השפיות ועל האנושיות. ספר נהדר – כדאי מאוד לקרוא.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה