הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 145

החל ממרץ 2014

ההצצה פנימה אל חיי הזוג, במיוחד זוג אינטלקטואלי ורם מעמד שכזה, לצלול אל תוך דירתם להקשיב למילים הנאמרות ביניהם – עונה על הצורך הבסיסי של מציצנות לגיטימית. בעוד היא שקועה עמוק בתוך הווית חייה המקצועיים לבן זוגה יש מלוא הטנא תלונות וטענות.

13/09/2018

טובת3

טובת הילד – הסרט

שחקנים: אמה תומפסון, סטנלי טוצ’י
במאי: ריצ’רד אייר
תסריט: איאן מקויאן
אורך: 105 דקות

את איאן מקיואן אני אוהבת ואף מעריצה. כשיוצא ספר חדש שלו אני מתרגשת. מנקודת המבט שלי, לקרוא ספר חדש שלו זו התגלמות האושר. ולכן כל כך שמחתי ללכת לצפות ב- “טובת הילד”, ספרו האחרון שעובד לסרט. קראתי את הספר ונהניתי ממנו. הסרט שנעשה על פי הספר, שומר על רוח הספר ועל עלילתו, אם כי לראות זאת מול העיניים זו חוויה שונה מהקריאה עצמה. אמה תומפסון היא השחקנית הראשית והיא מגלמת בו את דמותה של פיונה מיי: שופטת בריטית, שמיקומה בהיררכיה של שופטים בריטים הוא רם ונישא. התיקים המגיעים לפתחה הם תיקים בעלי תהודה תקשורתית רבה והחלטותיה, לא רק שקובעות גורלות של אנשים, אלא משמשות כהשראה לפסקי דין בערכאות נמוכות יותר של מערכת המשפט הבריטית. השופטת פיונה מיי נמצאת בפסגת הקריירה המקצועית שלה. היא כבר אינה אשה צעירה וברור לנו מאורח חייה, שעל מנת להגיע למעמד המקצועי הזה, היא עשתה וויתורים רבים.

את אופי הוויתורים שהיא נאלצה לעשות אנו רואים כאשר המצלמה עוברת לדירתם של פיונה ובן זוגה. את בן הזוג מגלם השחקן סטנלי טוצ’י אשר דמותו מחווירה ליד דמותה של השופטת.

 אנו מבינים מהר מאוד שהאיש הוא פרופסור, מרצה בכיר באקדמיה והנו בעל מעמד.  אולם ליד השופטת – רעייתו, אין מקום לעוד דמות זוהרת.

לטעמי, למרות שאין זה עיקרו של הסיפור ומערכת היחסים בין השופטת לבעלה מהווה רק נתיב צדדי בעלילת הסרט, עדין תיאור מערכת היחסים בין בני הזוג הוא אחת מנקודות החוזק של הסרט. ההצצה פנימה אל חיי הזוג, במיוחד זוג אינטלקטואלי ורם מעמד שכזה, לצלול  אל תוך דירתם להקשיב למילים הנאמרות ביניהם – עונה על הצורך הבסיסי של מציצנות לגיטימית. בעוד היא שקועה עמוק מאוד בתוך הווית חייה המקצועיים, לבן זוגה יש מסתבר מלוא הטנא תלונות וטענות: הם לא יוצאים לבלות, הם לא הולכים יחד להצגות, למסעדות, הם לא נפגשים עם זוגות נוספים והם לא מקיימים יחסי מין. מנקודת התצפית שלו  - אין להם בכלל חיי זוגיות. השופטת עומדת נדהמת מול טענותיו של בן זוגה. היא אינה מבינה מהיכן טענות אלו הגיעו.  המריבה בין בני הזוג והמצב הרעוע בבית, מערערת את שגרת חייה המאוד מובנית וקבועה של השופטת  ואף גורמת לה לנהוג אחרת מהרגיל.

באחד מהמשפטים המתוקשרים שהיא מנהלת ביד רמה – של נער כמעט בין 18 מקהילת בני יהוה אשר מסרב לקבל טיפול מציל חיים בגלל אֱמוּנָתוֹ הדתית, היא נוסעת למיטת חוליו בבית החולים על מנת לשמוע את רצונו. נסיעתה לבית החולים ושיחתה עם אותו נער הם התנהגויות אשר כלל אינן אופייניות לשופטת.

פסיקתה בנושא הנער מהווה את החלק הראשון של הסרט. החלק השני – מתאר את חייה של השופטת כתוצאה מאותה פסיקה וכן את המשך מערכת יחסיה עם בעלה: השינוי, ההתייחסות שלהם אחד לשני והתפתחותו של הקשר  - מסתבר שגם לאחר מספר רב של שנות נישואין מערכות יכולות להתפתח להשתנות ולקבל אופי שונה ואחר –  וזו דווקא, בשורה משמחת מאוד.

אמה תומפסון היא שחקנית יוצאת מן הכלל. היכולת שלה להחזיק סרט היא מצוינת. היא זוהרת בתפקיד השופטת החכמה רמת המעלה. גם האופי האנגלי, על כל חוכמתו, נימוסיו והתנהלותו ההגיונית והמאופקת, נוכח בסרט הזה בכל כובד משקלו. לבלות שעה וארבעים דקות עם אמה תומפסון , עם מערכת המשפט הבריטי, עם העוזר הבריטי של השופטת ועם בן זוגה שיחסו אליה נע בין הערצה, אהבה וייאוש – הם שעה וארבעים דקות שעוברות כהרף עין. מומלץ.

 

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה