הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 132

עוקבים: 16

החל ממרץ 2014

נכונה האמרה “האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו” גיבורי הסיפור פייטרו, ברונו, האב והאם עם כל מחשבותיהם ומורכבותם ומהלך חייהם הם בני חלוף וההרים הרי יהיו שם לנצח. האלפים איטלקיים מהווים את המהות ואת הנשמה של הספר

06/08/2018

שמונה

שמונה הרים/ פאולו קונייטי

בשליש האחרון של הספר, כאשר פייטרו הגיבור הראשי של הסיפור, עולה יחד עם אמו אל ההר למעלה כדי שתראה את הבית שברונו והוא בנו יחדיו – כשברונו הוא הבנאי הראשי ופייטרו משמש כשוליה שלו, הבית שנבנה על חלקת האדמה שהשאיר אביו של פייטרו. במעמד המרגש הזה כאשר האם ושני חברי הילדות שותים לחיי הבית ולזכר המתים, אומר פייטרו לברונו “מרגע זה , אתה יכול להחשיב אותו לביתך, בדיוק כפי שאני מחשיב אותו לביתי. ‘אתה בטוח’? שאל אותי ‘בטוח’, ‘אז בסדר’, אמר, ‘תודה’”

בקטע הזה בסיפור, הדמעות החלו לזלוג מעיניי, מנקודת המבט שלי היה זה אחד מרגעי השיא של הסיפור, זהו רגע שמאחד בתוכו, חברות אמיצה, הערכה רבה לאם ולמקום. ההר הזה שבו נבנה הבית הוא אחד מגורמי ההשפעה הגדולים ביותר על אופיו של פייטרו ובעצם של כל אדם החי בצלו.

בספר “שמונה הרים” אנו מלווים את פייטרו מאז היותו נער ועד סביבות גיל ארבעים, פייטרו הוא בנם של אביו הכימאי ואמו האחות וחברו הטוב ביותר ברונו, הנער שגדל בהרים. כל אחת מהדמויות הללו הינה בעלת השפעה גדולה מאוד על פייטרו, אומנם אך טבעי הוא שהורים משמשים כדמויות משמעותיות בחיי ילדיהם אולם נראה שהקשר בין פייטרו לאביו הוא קשר כמעט מיתי, פייטרו מעצב את חייו אל מול דמותו של אביו.

אביו של פייטרו הוא יתום מלחמת העולם השנייה, בצעירותו הוא סופח למשפחתה של אמו של פייטרו, מסתבר שבימים ההם הרבה יתומי מלחמות היו מסופחים למשפחות קיימות כך זה היה וכך היה מקובל, אביו של פייטרו ואחיה של אמו יוצרים בניהם קשר אמיץ ביותר. הקשר הזוגי בין האחות שהופכת לבת זוגתו של אביו של פייטרו נוצר בעקבות טרגדיה גדולה, טרגדיה שתעבור כחוט השני לאורך כל חייו של פייטרו טרגדיה שמעצבת את ההתנהגות של האב של האם של ושל שניהם כזוג וכהורים. אדוותיה של הטרגדיה למרות שהיא אינה נוכחת ביום יום ממשיכים שנים רבות לאחר שקרתה.

הדמויות בספר כולן מורכבות ומרגשות. אם המשפחה – אמו של פייטרו היא הקול השקול הנורמטיבי ביותר בסיפור זה, דמותה לאורך הספר כולו מקרינה ביטחון ושלווה, היא אינה מאבדת את עצמה לא עבור בן זוגה ולא עבור בנה, דאגתה הכנה לבנה יחסה ההוגן אך יחד עם זאת המבקר את בעלה הוא יחס של אישיות בטוחה וחכמה.

למרות הדמויות המורכבות שאנו פוגשים בסיפור לא ניתן כמובן להתעלם מהטבע שהסיפור אפוף בו, מההרים – נכונה האמרה האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו גיבורי הסיפור פייטרו, ברונו, האב והאם עם כל מחשבותיהם ומורכבותם ומהלך חייהם הם בני חלוף וההרים הרי יהיו שם לנצח.

האלפים האיטלקיים מהווים את המהות, את הנשמה של הספר, הם המחולל והם היסוד.

שם בהרים קרתה הטרגדיה, שם בהרים פייטרו הנער פוגש את ברונו בן המקום ונפשותיהם יקשרו. ישנם קווי דמיון בין ברונו נער ההרים לבין אביו של פייטרו , ונפשו של האב נקשרת אף היא בדמותו של הנער, עם חלוף השנים יבין פייטרו עד כמה הקשר בין ברונו לאביו היה חזק, הוא יעריך זאת מאוד אולם גם הקנאה תצוץ ותבצבץ ואף הצער על מה שהוא עצמו הפסיד.

יחד עם זאת הן פייטרו והן ברונו כל אחד מהם לחוד ואף שניהם יחדיו לא מצליחים לנחם את האב שליבו נפצע בגלל הטרגדיה ההיא, בעוד אשתו, אמו של פייטרו מצליחה להמשיך בחייה למצוא סיפוק בעבודתה לקשור קשרי חברות אמיצים עם חברותיה נדמה שחייו של האב למרות הזוגיות למרות בנו למרות היותו אב חייו נעצרו – ושום דבר לא מצליח למלא את החסר .

ברונו הוא מי שמלווה את האב לאחר שפייטרו עצמו מואס בתפקיד, האב הוא מטפס הרים, ומי שימשיך ויילווה אותו בטיפוסיו יהיה ברונו ולא פייטרו, פייטרו ימשיך בחייו, יגיע לקצוות תבל, אולם נפשו לעולם אינה שלווה לעולם אינה רגועה.

בעוד ברונו הוא הגיבור הטראגי של הרומן הזה, באישיותו הוא  מהווה עולם שהולך ונעלם, נדמה שאין יותר מקום בעולם הנוכחי  לאנשים כמוהו: בכנותו, במומחיותו, בגאוותו, אמו של פייטרו לעומת זאת מהווה סוג של דמות מופת אשה חזקה הבוחרת בחיים כל פעם מחדש.

ודווקא פייטרו מנקודת המבט שלי הוא הדמות שאומנם סביבו סובב הסיפור הוא הב, הוא המספר, אולם הוא אף הדמות הפחות מרשימה, חוסר יכולתו להתחייב מציגה אותו כדמות כמעט ילדותית, הירתמותו לעזרת חברו לקראת סופו של הרומן הוא בעצם המעשה היחידי שמראה איזו שהיא התבגרות אצלו, כיון שמדובר בגבר שנושק לגיל הארבעים, ההירתמות הזו מצילה אותו מהיות צעיר המסרב להתבגר.

שמונה הרים הוא ספר מעניין ויפה, הוא מפגיש אותנו עם דרך חיים אחרת ושונה, אנו לומדים דרכו על צורת חיים, של צעירים המתבגרים בשנות השמונים באיטליה, איטליה שהיא מדינה מערבית אירופאית ונדמה דרך דפי הספר הזה שהיא כל כך רחוקה ושונה מאתנו, קריאה בספר שמונה הרים על מדרונותיו המושלגים היא בהחלט דרך לקרר לנו מעט את הקיץ. כדאי מאוד לקרוא.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה