הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 135

החל ממרץ 2014

הספר בנוי משלושה חלקים כאשר סיפור הפריצה וגלגוליה הוא החלק השני והגדול ביותר בנבלה סידור הדירה וארגונה מחדש, הופך לזמן של חשבון נפש הן לונדה והן לאלדו, דברים שהיו חבויים וסגורים שנים רבות יוצאים החוצה לאור.

04/07/2018

שרוכים

שרוכים/ דומינקו סטרנונה

ונדה ואלדו הם זוג בשנות השבעים המאוחרות לחייהם, כמה ימים לפני יציאתם לחופשה ליד הים, סוכנת שמגיעה לביתם עם מוצר שונדה הזמינה עבור ידה הפגועה עוקצת את אלדו שקיבל ממנה את המוצר  בסכום של חמישה אירו, זה מוזר לו אולם מהווה סכום זניח עבורו, הוא יודע שלעומתו ונדה תיקח זאת ממש קשה ולכן ממהר להרגיעה ששלח מכתב תלונה לחברה, למרות שלא עשה זאת. ביום שבו הם יוצאים לחופשה עצמה, כשהם למטה ליד המכונית דוחסים פנימה את המזוודות, אלדו נעקץ שוב והפעם באופן אגרסיבי יותר ובסכום גבוה בהרבה, כעת מדובר כבר במאה אירו. למרות שני האירועים הללו חופשתם עוברת עליהם באופן מספק למדי, בדרך חזרה לרומא יורד גשם כבד מאוד והנסיעה ברכב הופכת לחוויה מפחידה. כשהם שבים לדירתם מותשים ועייפים מסתבר להם שדירתם נפרצה. הדירה הפוכה לגמרי נראה שהפורצים זעמו. נראה שדירתם נפרצה על ידי אנשים כועסים  וזועמים כאלו שהוציאו את זעמם בדירה, החפצים כולם זרוקים קרועים שבורים. מה שקרה בדירה הוא יותר מפריצה סתמית לדירה סתמית, קרה שם אירוע שגובל בהתעללות, אומנם ההתעללות היא נגד חפצים דוממים, אולם ברור הן לונדה והן לאלדו שקרה שם משהו שהוא מעבר לפריצה רגילה, האסון הגדול אף יותר מההרס בדירה הוא היעלמותו של החתול של ונדה, היא קשורה אליו בכל נימי נפשה בצער רב היא השאירה אותו בדירה וכעת החתול איננו.

 סידור הדירה וארגונה מחדש, הופך לזמן של חשבון נפש הן לונדה והן לאלדו, דברים שהיו חבויים וסגורים שנים רבות יוצאים החוצה לאור.

הספר בנוי משלושה חלקים כאשר סיפור הפריצה וגלגוליה הוא החלק השני והגדול ביותר בנבלה הזו. החלק הראשון מתרחש הרבה שנים לפני כן כאשר אלדו לאחר 12 שנות נישואין עוזב את אשתו ואת ילדיו ועובר לחיות עם לידיה אשה צעירה ורווקה, אנו מבינים את הסיטואציה הזו דרך המכתבים שונדה אשתו הזנוחה כותבת לו, המכתבים הללו הם מופת של אומללות. החלק השלישי בנובלה מתרכז בסנדרו ואנה ילדיהם של הזוג, אנו שומעים עליהם בשני חלקיה הראשונים של הנובלה, בחלק הראשון כשהם ילדים שנשארים עם אימם הזנוחה, ובחלק השני הם כבר אנשים בוגרים.

בחלק השלישי והאחרון, אנה וסנדרו ילדיהם של בני הזוג הם הגיבורים, החלק השלישי נארג סביבם הם גיבוריה של  העלילה ומקדמיה. וכשנקודת התצפית משתנה כל מערך הידע שלנו משתנה, זה לא אמור כמובן להפתיע אותנו, תמים מי שחושב שהוא יודע הכול על ילדיו שהוא יודע מה הם עושים? ומה הם חשים? ומה דעתם עלינו ההורים?  אין לנו שום מושג מה עובר עליהם, ומה הם עושים כשאנחנו לא איתם.  אנחנו כבר יודעים שלילדים קטנים יש עולם פנימי שלם ומורכב וסודי מסתבר שלילדים גדולים יש יותר מעולם אחד פנימי וסודי ומורכב וזה רק הולך ונעשה מורכב יותר, אנו קוראים את החלק השלישי ומבינים שאין בכלל קשר בין הדעה של ההורים על ילדיהם לבין הדעות של אותם ילדים על הוריהם, תהום עמוקה פעורה שם.

שרוכים היא נובלה שונה, מעניינת וכתובה בדרך אחרת מהרגיל, העלילה משלבת בתוכה מאפיינים של סיפור מסתורין, מתח פסיכולוגיה ויחסים הורים וילדים – ספר קיץ מושלם(:

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה