הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

אנו שוקעים לתוך תודעה של ילד שילדותו עוברת ברחובות בית הכרם, בוואדי שלמרגלות השכונה, בתיכון ובגינות השונות של ירושלים. אנו מתוודעים בפעם הראשונה לוואדי כשיואל חברו הטוב יגולגל שם בבוץ ויחטוף מכות איומות מילדי המגדלים שבצד השני של הערוץ, הגיבור שלנו מחליט שחייבים לנקום.

15/05/2018

יקיצה3

יקיצה/ ניר ברעם

הוצאת עם עובד, 388 עמודים

 יקיצה הוא  רומן התבגרות וחניכה מהיפים ביותר שקראתי.

גיבורו של הרומן הזה משתחל לתוך נימי ליבנו בנחישות ובעבודה קשה, לא מיד אנו מתמכרים אליו אולם בלי שום הכנה מוקדמת גיבור הרומן יחד עם יואל חברו הטוב, יחד עם טלי אהובת נעורים, יצור פלאי שכמותה ויחד עם כל שאר הדמויות בספר מתנחלים עמוק בתוך הלב.

רק לקראת השליש האחרון של הרומן חדרה לתודעתי ההבנה כי אין אנו יודעים את שמו של גיבור הסיפור.  לסופר שמספר לנו את סיפור התבגרותו בשנות השמונים בבית הכרם בירושלים אין שם, אנו יודעים את השמות של האחרים: של בנו הקטן של אהובתו של חברו הטוב ורק את השם שלו אנו לא יודעים ודווקא אי נתינת שם לגיבור גורמת למרחק בן גיבור הסיפור לבין המחבר להצטמצם מאוד. בראיון שפורסם עם נרי לבנה לרגל יציאת הספר מזהיר  ברעם ומבקש לא להתייחס לספר כאל ממואר. “80% מהאירועים בספר לא קרו בכלל” הוא אומר באותו ראיון ועדין ההפרדה בין שתי הדמויות כמעט ולא אפשרית.

פעם ראשונה אנו פוגשים את המספר במלון במקסיקו, הוא היה שם לרגל פסטיבל ספרותי. הפסטיבל נגמר אולם אין הוא מסוגל לעזוב את המלון לארוז את חפציו ולחזור לארץ. ושם בתוך העולם שהוא בונה לעצמו במלון (ואין כמו מלונות בארצות ניכר כדי להתנתק לחלוטין מכל מה שמוכר וידוע ולהיכנס לתוך בועה) הוא צולל עמוק לילדותו בבית הכרם. מתגלה לנו עולם ילדות לא פשוט ויחד עם זאת קסום, עולם שנעלם ולא קיים יותר. אנו שוקעים לתוך תודעה של ילד שילדותו עוברת ברחובות בית הכרם, בוואדי שלמרגלות השכונה, בתיכון ובגינות השונות של ירושלים. אנו מתוודעים בפעם הראשונה לוואדי  כשיואל חברו הטוב יגולגל שם בבוץ ויחטוף מכות איומות מילדי המגדלים שבצד השני של הערוץ, הגיבור שלנו מחליט שחייבים לנקום חייבים להחזיר לאותם אלו שהעזו ככה להתעלל בחברו הטוב, סיפור המכות והנקמה עובר כחוט השני לאורך הספר. אנו מלווים את יואל החבר הטוב ואת גיבור הרומן מהיום שבו אחיהם הבוגרים שאול ונועם עורכים בניהם הכרות ועד לימים בניכר, במקסיקו במלון.

ילדות מאוחרת ונערות לא קלים עוברים על המספר, הוא מתבגר תוך כדי מחלתה של אמו. המספר שכל הזמן מתבגר, הולך ומתעצם וגדל. נעוריו ממש פורצים ממנו, ניתן לחוש בזמן הקריאה את החיות של הנעורים, ההתאהבויות, השיטוטים בלילות, הכמיהה למגע, החברויות עם הבנות, הכניסה לעולם החדש של מין ויצרים, כל החיות הזאת פורצת מתוך דפי הספר ומול פרץ החיים הזה על כל גווניו  יש את הגסיסה של האם. בעברית יפיפייה נפרס אל מול עיני הקוראים תהליך הפוך מחיות -אנו מלווים את האם בשקיעתה.

ב”יקיצה” כמו בכל רומן התבגרות, אנו מצטרפים אל הגיבור בתהיותיו על משמעות החיים ובהתמודדויותיו עם מלאכת החיות, הוא ויואל חברו הטוב, חבר נפשו, נאבקים עם החיים בין היתר תוך כדי בריאת עולם מקביל לעולם הנוכחי. הם בונים עולם שיש בו מלכים וחיילים וארמונות עולם שנראה כמו שילוב של סיפורי המקרא עם משחקי הכס. שני החברים ממלאים בעולם תפקיד של שליטים כל יכולים, כאלו שבהינף ידם מזיזים כוחות ובוראים עולמות.

העולם הזה הוא כמובן עולם הפוך למציאות היומיומית הקיומית, מעמדם החברתי כנראה לא מזהיר במיוחד. הם לא נמצאים גבוה מידי בהיררכיה הכיתתית. באיזה שהוא שלב דרכיהם ייפרדו יואל לפי המספר הופך לדמות אהודה ומבוקשת כזאת שרבים מחפשים את קרבתו, נער שהבנות מתעניינות בו, שיש לו חברה. את דמותו שלו , המספר מתאר בפחות אהדה, בפחות חיבה, הוא פחות מחבב את עצמו. דמות משמעותית לא פחות בספר הזה היא שאול אחיו של הגיבור שאול שכל חייו המספר שלנו מתגעגע אליו מעוניין בו בחברתו בקרבתו, הוא מלא קנאה שמתחלפת לעיתים בטינה כלפי היחסים שהיו לאם עם אחיו הגדול, נראה שדי הרבה שנים מפרידות בין האח הגדול לאח הצעיר, פרקי חיים שלמים עברו על האם ועל שאול עוד לפני שהוא בכלל נולד.

 בנערותו יש תקופה שלמה שהוא נמצא לגמרי לבדו בדירה בבית הכרם בזמן שהוריו נמצאים בנו-יורק  לצורך טיפולים של האם הנער הצעיר מושאר לבדו בדירה, מיום ליום אנו חשים איך המרקם של המשפחתיות הנורמטיבית עוזבת את הדירה איך היא הופכת למאורה של בדידות ושל הזנחה, אפשר ממש לחוש את הנטישה הזאת, לא ברור כמה זמן הוא היה שם לבד, האם היה איזה שהוא מבוגר אחראי? תחושה של סוריאליסטיות משתלטת על השבועות האלו.

כשהם כבר אנשים צעירים קורה מהפך. המרקם משתנה, מילד בעייתי קמעה מנער עם הפרעות המספר הופך לבן זוג, לאב, לסופר מוכר ויואל, יואל חבר נפשו החכם, המוכשר, האהוד, האהוב עובר כמו האם תהליך של התמוססות של התכנסות של חזרה אחורנית לבסיס לגרעין, הוא עוזב את משרתו הוא עוזב את הדירה השכורה הוא חוזר לבית ההורים לחדר ילדותו, החיים נשפכים החוצה ממנו, עוזבים אותו, עד לתוצאה הבלתי נמנעת.  יש הכאה על חטא שלא בוצע, לא את הכול יש ביכולתנו למנוע, יש תהליכים שהם גדולים וחזקים ממשאלות הלב שלנו. יש זמן בסיפור כשיואל כבר חי אצל ההורים שכבר אינו עובד שהמספר ויואל נוסעים יחדיו לאירלנד, במין טיול שאמור להבריא את יואל מסע שאמור להחזירו לחיקם של האנשים הרגילים: האנשים שעובדים שיולדים ילדים שחיים. המון תקוות היו תלויות במסע הזה, אף לא אחת מתגשמת. לקראת סופו של הרומן הגיבור שלנו מבלה יום עם יואל חברו בשכונת בית הכרם בזמן שהוא כבר  אחרי הטיול לאירלנד, ממש לפני הנסיעה למקסיקו. אחרי הליכה ארוכה  בשכונה הם חוזרים לביתו של יואל ופוגשים את הוריו בסלון. תיאור זוג ההורים בסלון באותה סיטואציה הוא אחד מהתיאורים מכמירי[אא1]  הלב: “פניהם נשארו חתומות ללא אותה התרוממות רוח אפופת תקוות שהייתה שם כשהיגיע לבקר בחודשים הראשונים – אז עוד ראו בכל ביקור הזדמנות…….ועכשיו כבר היו מיואשים ומותשים” כמה עצוב הוא ייאוש ההורים אל מול ילדם שדועך ללא שום יכולת לתמוך בו.

יקיצה הוא רומן יפיפה,  הוא מתאר באופן מרגש את מסע התבגרותו של ילד בתוך קלחת חיים שאפופה במחלת האם בריחוק מהאב ובכמיהה תמידית לאח, רומן שמתאר בחדות את מרקם חייו של נער בגיל ההתבגרות יחסיו עם הסביבה התנהלותו בעולם ואת הרגע הזה שבו הוא פוגש את הכתיבה ומתאהב בה. זהו רומן על חברות עמוקה ומרגשת על כאב ועל החיים שכוחם חזק מכל.

יפיפה רוצו לקרוא!!


עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה