הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 129

עוקבים: 16

החל ממרץ 2014

שלושה זוגות נפגשים לברביקיו בחצר של בית שנראה כמו אחוזה, “זה סיפור שמתחיל בברביקיו” אומרת קלמנטיין במשפט הראשון בספר.

08/04/2018

lovei

באהבה, בטירוף באשמה/ ליאן מוריארטי

קלמנטיין היא צ’ילנית שסובלת מסוג של פיצול אישיות מצד אחד היא אמא לשתי ילדות קטנות, ונשואה לסם שהוא כלל לא איש של מוזיקה לא רק שאינו מנגן על שום כלי אף השמיעה המוזיקלית שלו לא מאוד חדה הוא בכלל איש שיווק, שזה הכי קרוב לאיש העסקים שאמא שלו רצתה שהוא יהיה. מהצד השני קלמנטייןהיא  אומנית, עם נפש חופשיה ועם חלום על הצלחה בינלאומית, לעיתים היא מסתכלת על חייה שכוללים שתי בנות ובעל בסוג של תימהון , היא בכלל לא הייתה אמורה להיות כל כך מיושבת וממוסדת.

אריקה היא חברתה הטובה של קלמנטיין ואוליבר הוא בעלה, הם שניהם רואי חשבון מאוד מצליחים מאוד מקצועיים ומוערכים, חייהם נוחים ומסודרים.

אריקה סוחבת עמה ילדות קשה, ילדות בצלה של אם שרוב הזמן לא תפקדה, שבעיותיה הלכו והחריפו עם השנים. לאורך ילדותה של אריקה אמה של קלמנטיין פאם והבית של קלמנטיין היוו עבורה מקלט ומקום מנוחה מהבית הקשה שבו גדלה, אריקה מעריצה ואוהבת מאוד את פאם אמה של קלמנטיין.

וויד וטיפאני הם שכנים של אריקה ואוליבר, טיפאני היא יזמית נדל”ן מצליחה ביותר ונראית כמו כוכבת קולנוע וויד הוא קבלן מצליח ואיש שאוהב אנשים, הם אמידים ביותר נדיבים  וחברותיים עד מאוד. אלו נישואיו השניים של וויד, טיפאני וויד הם הורים לדקוטה שהיא ילדה שאהבתה הגדולה ביותר נתונה לספרים, בכל הזדמנות שניתנת לה היא עסוקה בקריאה.

שלושת הזוגות הללו נפגשים לברביקיו בחצר ביתם של וויד וטיפאני, “זה סיפור שמתחיל בברביקיו” אומרת קלמנטיין במשפט הראשון בספר.

בברביקיו מתרחשת תאונה, תאונה קשה, תאונה שמשפיעה עמוקות על כל הנוכחים. תאונה שמשנה סדרי חיים, גם אם נדמה לכולם שהשגרה חזרה, שלכאורה הכול כמו שהיה, לא כך הוא. מתחת לפני השטח מתרחשים תזוזות, דעות משתנות, נקודות תצפית על החיים, על ההווה, מקבלות זוויות אחרות. מה שנדמה היה כמאוד חשוב מאבד מחשיבותו. ושוב אנו מבינים שלמרות הכול, הרושם הראשוני שלנו, ברוב הפעמים פשוט לא נכון ומושפע מאוד מהחיצוניות בלבד, מסתבר שהרבה פעמים תהום פעורה בין הדמות החיצונית שאנו מראים לסביבה לבין הבתוכו שלנו שבדרך כלל גועש ומורכב יותר.

ליאן מוריארטי רוקחת לנו עלילה שחודרת לעומק, היא יורדת לשכבות התחתונות של הנשמה, בכישרון רב היא מצליחה לשרטט לנו את המחשבות הכמוסות את הפחדים הגדולים, את ההרהורים שחולפים לבני האדם בראש בשלב זה או אחר. בכישרון רב היא מצליחה לתאר יחסים בין אנשים, באחד התיאורים הקצרים אך המרתקים בספר היא מעבירה לנו שיחה שמתרחשת בין חברות הרכב המוזיקה שקלמנטיין חברה בו. במשפטים בודדים אנו מקבלים תחושות מדויקות של האווירה בתוך ההרכב, של יחסי הכוחות בין חברות ההרכב, אנו מצליחים לחוש הן את  הקנאה והן את הפרגון

יש נחמה בידיעה שקנאה מקצועית היא רגש בינלאומי ולא כזה ששייך רק למקום העבודה הפרטי שלך.

למרות שחלפו רק שבועות מעטים מאותו אחר הצהרים של פורענות לבין ההווה הסיפורי ההבדל בחייהם של האנשים ולו רק ברמת חיי הנפש שלהם הוא רב. הסיפור מדלג בין ההווה הסיפורי לתיאור של יום הברביקיו, מדהים איך החיים יכולים להשתנות בשנייה אחת של חוסר שימת לב, ולמרות שהתאונה משפיעה על כל אחת ואחד מהנוכחים באותו אחר הצהריים, לא ניתן להתחמק מכך שאף לגורל יש תפקיד בחיינו, נדמה לי שזו אחת התובנות של הספר, נכון שיש חיים ותוכניות ולימודים וחזרות והכנות, אבל יש גם גורל שלא ניתן לחמוק ממנו, לטוב ולרע.

באהבה, בטירוף באשמה הוא ספר קריא וזורם, יש כאן סיפור שתופס ככל שמתקדמים בקריאה ומתחברים אל הדמויות. זוהי ספרות שתנעים לנו אחר צהריים על שמיכה בחוף הים, בהחלט ספר לחופשת הקיץ שכבר מבצבצת לה שם באופק.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה