הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 132

עוקבים: 16

החל ממרץ 2014

קליפת אגוז מסופרת מפיו של עובר, זוהי טרגדייה שיקספירית מודרנית ומלהיבה.

12/12/2017

image1קליפת אגוז/ איאן מקיואן

 קליפת אגוז מסופרת מפיו של עובר, נקודת מוצא מעניינת ושונה, אנו נתקלים בדמות שמצד אחד היא כל יודעת או נכון יותר יהיה לתארה כדמות כל מרגישה, היא הרי בשר מבשרה של האם באופן הכי בסיסי שקיים, העובר ואמו הם מקשה אחת, כשהאם סובלת הוא סובל, כשהאם לא אוכלת הוא רעב וכשהאם משתכרת תודעתו של הגיבור שלנו מתערפלת לחלוטין.

קליפת אגוז משמשת מראה למחזה הידוע והמוכר ביותר של שייקספיר, להמלט. מסתבר שמאות שנים יכולות לעבור, האנטיביוטיקה כבר הומצאה זריקות הרדמה וטשטוש הם חלק מחיינו האדם כבר הלך על הירח וילדים מצלמים את עצמם עד אין קץ אולם הטבע האנושי לא השתנה כלל, הקנאות אותן קנאות הכמיהה לכסף ולשליטה לא השתנתה והטרגדיות הן אותן טרגדיות.

איאן מקיואן רקח עבורנו טרגדיה שקספירית, יש לנו כאן את כל המרכיבים הדרושים, מוות כמובן אולם המוות עצמו הרי אינו מספיק כדי להציג לנו את הטרגדיה הנכספת בשביל זה יש לנו צורך בגיבור טראגי בגיבור שמביא את הקץ על עצמו, הקץ הזה לא חייב להיות מוות נוסף, מספיק שהקץ הזה הוא טרגדיה בגרעין שלה, עובר שנולד לאם רוצחת ואשר מוקדם בחייו יאלץ להיפרד ממנה, על מנת לחיות ללא אב וללא אם תחת ידיהם של רשויות הרווחה משולל מכל ההטבות שאמורות היו להיות מנת חלקו, כבן לאנשים לבנים מערבים החיים באחת הערים החזקות בעולם.

אולם בהיותו דמות טראגית כל הטוב שהיה אמור להיות לו, יישלל ממנו ומי שיביא את הקץ הזה את החיים הלא הוגנים לידי מימוש זה הוא עצמו.

העובר שלנו בניגוד לרצונו או כמיהתו הופך  להיות עד למזימת הרצח של אמו ודודו, הזוג המורכב מרכיבים שהם במובהק הרכיבים שמהם בונים טרגדיות הרכיבים שעליהם מחברים אופרות, ושעליהם כותבים מחזות, האח והאשה.  הזוג הזה מתכנן לרצוח את אביו של העובר שלנו, שהוא בעלה של אמו ואח של דודו אתו האם מנהלת רומן. התמונה מתבהרת לנו דרך התיאורים מלאי החיות והניתוח הפסיכולוגי הציני של העובר המספר, הוא מיטיב לתאר את הדמויות, את אמו היפה מאוד, האינטליגנטית למדי אך לא חכמה מספיק ומונעת מתוך כמיהה לאיזו שהיא פנטזיה רומנטית חסרת בסיס, אנו לא מצליחים להבין לגמרי את הסיבות שמניעות אותה לפעולה הקיצונית הזו ולא נותר לנו אלא לראות בה אשה יפה  שחייה מנוהלים מתוך גחמות, היותה בהריון מתקדם מן הסתם יוכל אולי לשפר מעט את מצבה החוקי. המאהב של האם הלו הוא האח של האב המקורנן והדוד של העובר שלנו הוא השותף הנוסף למעשה הנוראי.  אם לאמו העובר שלנו אינו יכול להתכחש לא לאהבתו אליה ולא להיותה מקור חייו ואף לא ליופייה המשגע (ואין זה כלל משנה לו שמעולם לא ראה אותה ספון שם בתוך בטנה) הרי שמדודו הוא סולד, אין לו שום טיפת הערכה כלפיו הוא נדמה לו באופן עקבי כאיש גס טיפש וחסר השכלה, הוא אינו מצליח להבין מדוע אמו קשרה את חייה בחייו מה עוד שבעלה שהוא אביו הוא דמות כל כך הרבה יותר חכמה משכילה בעלת חיים עם משמעות ולא מן עסקן שכל ענייניו הם כסף וצבירת הון וכמובן שאף במשימות האלו הדוד המאהב הוא כישלון גדול. נדמה שכל המזימה הזו נטווית בגלל בצע כסף – הסיבה השכיחה ביותר לבצוע פשעים גם אם הם מוסווים כאקט של אהבה.

למרות שאנו רואים את העולם דרך עיניו של מי שספון בתוך בטן אמו עדין מתגלה לנו העולם בכל רבגוניותו, העובר שלנו שיחד עם אמו מאזין לכל שידורי הרדיו והפודקסטים , מבין די נכון את מצב העניינים את העולם שנמצא בשלב שבו מאות אלפים נוטשים את בתיהם למען חיים טובים יותר , עולם שבו המקום שבו נולדת יתווה את גורלך, עולם שבו עדיף כנראה להיוולד לאם רוצחת ואב מת בעיר מערבית וליברלית אפילו על פני אם אוהבת במדינה שכוחת אל מוכת מלחמות ורעב.

זה שהחיים כלל אינם פשוטים מבין העובר עוד בבטן אמו ולמרות ידיעותיו על אכזריותו של העולם הוא אף מבין את יופיו את היתרונות שבמודרניות את הערך של חיים עם תרופות ורפואה מתקדמת, אכן עובר נבון לפנינו, העלילה מתקדמת בקצב ובעניין גדול, כיון שזו טרגדיה העלילה הולכת לקראת סופה הטראגי ומי  שמביא את הסוף הזה על עצמו הוא כמובן הגיבור המספר

 כמו תמיד הסיפורים של איאן מקיואן הם חגיגה שלמה ומספקים  זמנים של הנאה מושלמת, גם ספר שהוא לא מהכי טובים שלו עדין בקלות רבה מספק עונג מושלם, רוצו לקרוא.

 הסיפור נקרא באופן דיגיטלי והורד מהאתר של בוקסילה www.booxilla.com

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה