הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 130

עוקבים: 16

החל ממרץ 2014

סוף העולם מסתבר לא מגיע במצבור של פצצות אטום המתפוצצות על פני האדמה, או כתוצאה ממטאור הסוטה ממסלולו ופוגע בכדור היקר שלנו ואפילו לא בגלל נזקי מזג האוויר הגורמים להצפה של כל היבשות. לא ולא מסתבר שסוף העולם מגיע בגלל שפעת, השפעת הגיאורגיאנית שתוך ימים מספר קוטלת תשעים ותשעה וחצי אחוזים מאוכלוסיית הכדור. כדור הארץ מתרוקן מאנשים.

26/11/2017

תחנה

סוף העולם מסתבר לא מגיע במצבור של פצצות אטום המתפוצצות על פני האדמה, או כתוצאה ממטאור הסוטה ממסלולו ופוגע בכדור היקר שלנו ואפילו לא בגלל נזקי מזג האוויר הגורמים להצפה של כל היבשות. לא ולא מסתבר שסוף העולם מגיע בגלל שפעת, השפעת הגיאורגיאנית  שתוך  ימים מספר  קוטלת תשעים ותשעה וחצי אחוזים מאוכלוסיית הכדור. כדור הארץ מתרוקן מאנשים. המהירות בה הקטילה הזאת מתרחשת היא חלק מהתמוטטות הכללית, אף אחד לא מוכן לכך, המעטים שנשארים בחיים, לוקח להם זמן רב להתעשת ולהבין מה קרה, להפנים את גודל האסון, להפנים שקרוב לוודאי הם איבדו את כל היקרים להם, את המשפחות הגרעיניות שלהם, את הקרובים הרחוקים יותר, את כל הקהילות שלהם, את האנשים שהם עבדו איתם למדו איתם נעזרו בהם, שכולם כולם מתים.

זוהי מגיפה שמתרחשת בשידור חי, שידורי הטלוויזיה הולכים ומתמעטים את הקריינים הידועים מחליפים אנשים שונים שעובדים בתחנת השידור עד אשר לא נותר אף לא אחד שיכול לתפעל את המערכת, אט אט השידורים מפסיקים, החשמל נגמר המים לא זורמים בברזים, האוכל במרכולים נבזז, הצִיוִוילִיזַצְיָה  כפי שהייתה מוכרת נעלמת מתמוססת מתרוקנת מתוכן, זה מדהים לראות באיזו מהירות הכול נעלם ונגמר איך כל הידע כל החוכמה כל מערכות המתוחכמות לא שורדות את האסון הזה. אין יותר מכוניות אין דלק אין נפט אין מטוסים אין בתי חולים אין תרופות אין כלום.

ההעלמות המידית של כל סממן טכנולוגי ומודרני וחוסר התפקוד המוחלט הם  אולי החלק החלש בספר הזה, כיון שיש משהו כמעט לא הגיוני בקריסה המלאה הזאת, לכאורה הידע והמערכות קיימות מדוע אף אחד לא מפעיל אותם.

הסיפור מתרכז בסימפוניה הנודדת, חבורת אמנים אשר עוברת מעיירה אחת לשנייה ומציגה בפני התושבים מחזות של שייקספיר, על הקרוואן הראשון מתנוסס פרט לשמה של הלהקה משפט מתוך סדרת הטלוויזיה “מסע בין כוכבים” המשפט הוא: ‘כי הישרדות לא תספיק’, ואת המשפט הזה מקעקעת קריסטין על זרועה, קריסטין כמו הלהקה היא דמות מרכזית בסיפור.  על להקת אמנים שמציגה את שייקספיר והמוטו שלה לקוח מתוך סדרת טלוויזיה ודאי אפשר לכתוב תילי תילים של מילים, אולם כשסוף העולם מגיע, הכול מתקבל.

המזל של הצִיוִוילִיזַצְיָה הנוכחית זו שניצלה מהמוות, שכפי שהכול נגמר: הדלק החשמל האינטרנט המכוניות התרופות – אף כלי הנשק הולכים ונעלמים, אין יותר תחמושת אין יותר אפשרות לחדש את כלי ההרג, נראה כי התיישנותם והיעלמותם של כלי הנשק הם בעלי משמעות  להישרדות האנשים שנשארו בחיים למרות המגפה, אחרת מן הסתם הניצולים היו ודאי הורגים אחד את השני

הסיפור נע ונד בזמן הווה ובזמן עבר, החוט המקשר, הדמויות שעליהם אנו שומעים ואת סיפורם אנו קוראים הם דמויות שכולם סובבות סביב הכוכב ההוליוודי ‘ארתור ליאנדר’, הסיפור מלווה אותו מאז היותו בן עשרים, עת עזב את ביתו, את האי הנידח שבפאתי קנדה אל העיר הגדולה טורונטו. אנו מלווים אותו במאבק העיקש להיהפך לשחקן, אנו מלווים את יחסיו עם חברו הטוב, עם בנות הזוג שלו, עם הסוכנים שלו ועם בני האדם בכלל.

כאשר כל דמות מרכזית בחייו הופכת באיזה שהוא אופן לדמות משמעותית בסיפור, או כזאת ששרדה את המגיפה או כזאת שמשאירה חותם. אחת מנשותיו הראשונות שבעצמה מהווה דמות מרתקת ומושכת היא אמנית ציור, יצירת חייה הוא ספר קומיקס מושקע שמספר סיפור של צִיוִוילִיזַצְיָה  שנאלצת לעזוב את כדור הארץ על מנת לשרוד, עיקר הספר הם הציורים המרהיבים אולם גם המילים הכתובות ב”בועה”  היוצאת מפיה של הדמות המצוירת הם בעלות משמעות, והקומיקס המיוחד והאישי הזה מלווה אותנו לאורך הסיפור כולו.

אנו מלווים את ‘ארתור ליאנדר’ עד גיל חמישים כשהוא כבר כוכב ידוע ובעל תהילה, גרוש בפעם השלישית ואב לילד שנלקח על ידי אמו לחיות בישראל. מדוע דווקא ישראל? מה המשמעות של עניין זה? לא ברור לחלוטין ובגלל שהספר עוסק בסוף העולם העניין הזה של ‘ישראל’ לא מקבל מקום רב.

קריסטין שהיא אחת הגיבורות המשמעותיות של הספר הייתה ילדה שחקנית בת שמונה שהשתתפה במחזה “המלך ליר” אותו מחזה שבו בו השתתף ארתור תוך כדי ההצגה אל מול עיניה של הילדה קריסטין ארתור מת על הבמה. כיון שהוא שחקן מפורסם הגיע אמבולנס לפנות אותו אולם בדיעבד אנו יודעים שבאותו הערב בטורונטו המגיפה כבר השתוללה ובתי החולים כבר היו עמוסים.

זהו הלילה האחרון שבו עוד היה ניתן לקבל אי אלו שירותים, למחרת הלילה הזה המגיפה כבר השתוללה, קריסטין שאנו מלווים אותה אף בהווה הסיפורי, חוזרת ומספרת לנו שאינה זוכרת דבר מהשנה הראשונה שלאחר הקריסה, השנה ההיא שבה היא ואחיה שוטטו בעולם הריק נמחקה לחלוטין מתודעתה. אנו מבינים שכנראה התרחשו זוועות איומות בשנים הראשונות שלאחר הקריסה, הם לא כתובות בספר, אולם נדמה כי בזמן קריאת הסיפור אנו ממלאים את הפערים שבו בעזרת הידיעה הקולקטיבית שלנו על מה שקורה בזמן אסון, הידע שלנו שאוב אף הוא מסדרות טלוויזיה ומסרטי אסונות, אנו יודעים כמה נורא הוא סוף העולם ולכן לא צריך לכתוב אותו שוב כדי שנרגיש ונחוש את האימה.

יופיו של הסיפור הוא בחבורת האנשים המרכיבה את הסימפוניה הנודדת שלא מתייאשת, שמתקדמת הלאה  ושאנשיה דואגים אחד לשני, הם צועדים ומתקדמים לעבר “מוזיאון הציוויליזציה” שהשמועות מספרות שזהו מקום חיובי, העולם מלא באנשים טובים אולם גם באנשים טובים פחות ואף באנשים אכזריים, סוף העולם מזמין קיצוניות ולכן הטוב הוא טוב מאוד והרע הוא רע מאוד.

זהו סיפור על קריסה אולם זהו גם סיפור על ניצחונה של הרוח האנושית ועל תקווה.

כדאי מאוד לקרוא.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה