הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

אליס חווה אובדן זיכרון זמני נפילתה בחדר הכושר. היא בטוחה שהיא בהריון עם תינוקה הראשון ושהשנה היא 1998, מה רבה הפתעתה כשהיא מבינה שהיא אמא לשלושה ילדים ושהשנה היא 2008

20/10/2017

alis

מה שאליס שכחה/ליאון מוריארטי

מאנגלית: אביגיל בורשטיין

כנרת זמורה ביתן

ממתק, קינוח שוקולדי ואוורירי, הם מילות התיאור שעלו במוחי בעודי קוראת את הספר המאוד קולח הזה. אליס גיבורת הספר מוצאת את עצמה שוכבת באמצע חדר כושר לבושה בגדי ספורט מדוגמים, ומעליה פניה המודאגות של אשה אחת לא מוכרת כלל ושנייה שמוכרת לה הכרות שטחית בלבד. היא מורמת על אלונקה ומוסעת לבית החולים. שם לתדהמתה הרבה היא מבינה שהשנה היא 2008 ולא 1998 כפי שהייתה בטוחה.

אליס חווה אובדן זיכרון זמני בעקבות נפילתה בחדר הכושר. היא בטוחה שהיא בהריון עם תינוקה הראשון, וממתינה לניק בעלה ואהובה שיגיע לתמוך בה. במקום זאת מודיעים לה שהיא כלל לא בהריון שלמען האמת אין ספק שהיא כבר עברה לידות. מי שמגיע אליה זו אחותה שלפליאתה הרבה של אליס נוהגת בה בקרירות ובריחוק וניק לעומת זאת נובח עליה בטלפון. אחותה שנראית לה זקנה ושמנה במיוחד מודיעה לה שבעצם היא וניק נמצאים בעיצומם של מלחמות עולם על הסדרי ראייה וזאת בגלל שהם מתגרשים.

אליס מקבלת את החדשות הללו בתדהמה, כשהיא סוף סוף מעיזה להתבונן במראה היא רואה אומנם אשה מבוגרת בהרבה מכפי שזכרה אולם גם חטובה הרבה יותר ולבושה באופן עדכני עם בגדים ממותגים ויקרים, בגדים שעד כמה שהיא זוכרת אינם מסוג הבגדים שהיא נוהגת ללבוש.

אליס לא משתפת את רופאיה עד כמה אובדן זיכרונה טוטאלי היא מספרת להם שאט אט דברים מתבהרים והם משחררים אותה תוך כדי הבטחה שזהו אובדן זיכרון זמני לחלוטין ותוך מספר ימים זיכרונה ישוב לאיתנו.

אליזבת אחותה של אליס מסיעה אותה לביתה, להפתעתה אליס מוצאת את עצמה חיה בארמון מדוגם, אין לה דרך אחרת לתאר את ביתה, המטבח מודרני ומצוחצח מקרר יינות בולט לעין ולהפתעתה יש אף בריכת שחייה בחצר האחורית. זיכרונותיה של אליס מגיעים רק לתקופה שבה היא וניק החלו בשיפוץ הבית בעצמם, היא אינה מבינה כלל מה לה ולארמון המוקפד הזה. חוסר הכרותה עם הבית הזה הוא הקטן שבבעיותיה, מסתבר לה שהיא אמא לשלושה ילדים שהיא אינה זוכרת. אינה זוכרת שום דבר שקשור אליהם : מתי נולדו, כיצד הייתה הלידה     מה כל אחד מהם אוהב לאכול ועוד אלפי פרטים הקשורים אליהם. היא אף מגלה שאחותה התחתנה ומתקשה להביא ילדים לעולם שאמא שלה הביישנית והנחבאת אל הכלים לגמרי שינתה את אורח חייה ובעצם אף היא מהאשה השקטה הנינוחה המפרגנת הפכה לתדהמתה למן סוג של חולת שליטה מעורבת בכל נימי נפשה בענייני וועד ההורים של בית הספר  מעורה עמוק בחיי הקהילה של השכונה וזאת ועוד מסתבר לה שבשנים האחרונות חברתה הטובה ביותר הייתה ג’ינה ויחד הן ניהלו ביד רמה את וועד ההורים התרוצצו יחד ברחבי העיר וששתי המשפחות יצאו יחד לנופשים ובילויים. עוד מסתבר לה שיש טרגדיה גדולה שקשורה באותה ג’ינה שהיא כלל אינה זוכרת שום דבר ממנה.

לתוך הקלחת הזאת מגיעה אף נקודת המבט של אליזבת אחותה הכותבת מכתבים ארוכים לפסיכולוג שלה ודרך מכתבים אלו אנו מתוודעים לנקודות תצפית נוספות על חייה של אליס ולקו עלילה נוסף שמתפתח ומוסיף נפח לסיפור.

הרעיון של הספר הזה מדליק, היכולת לקבל הזדמנות שנייה, מה היינו עושים אם היינו יכולים לעשות את הדרך בחיים פעם נוספת. מסתבר שהמשפט “לא הייתי משנה דבר בחיי”  מתאים אולי לכל מיני מנהיגים שלמדנו עליהם בשיעורי היסטוריה אולם בחיים האמתיים הרבה מאוד אנשים מן הסתם היו שמחים להתנהג אחרת במצבים מסוימים, לעשות בחירות אחרות ממה שהם עשו, לא לומר דברים שנאמרו ועוד ועוד.

יחד עם אליס אנו לומדים דברים חדשים על חייה כמו לדוגמא מסתבר לה שיש לה מחזר חדש ששולח לה זרי פרחים וכותב לה כרטיסי ברכה מסתבר לה שהיא הפכה למכורה לקפה ושהיא משלמת יותר ממאה דולר לאימון של שעה עם מאמן ספורט פרטי. אליס לא מאמינה על עצמה שבכזאת קלות היא נפרדת מכספה. בכלל אורח חייה הפזרני מכה אותה בתדהמה

מה שאליס שכחה הוא ספר שכיף לקרוא אותו וככל שמתקדמים הופכים קצת יותר מכורים אליו. קטעי המכתבים של אליזבת אחותה של אליס לפסיכולוג מעט ארוכים ולטעמי  ותחושתי מנסים להוסיף איזה שהוא ממד של עומק לסיפור הסכריני הזה. הסיפור של אליזבת בהחלט מעניין אם כי לעיתים מכתביה מעט ארוכים מידי ומייגעים.

לקראת סופו של הספר יש איזושהי מידה של דחיפות אם בהתחלתו ובאמצע הסיפור התקדם בקצב רגיל דבר הוביל לדבר אז לקראת סופו יש התפתחויות מהירות מידי והספר מפלרטט מדי עם הגיון השכל הישר. אולם כל זמן שהציפיות מהספר הם ציפיות לזמן של הנאה, לשעה קלה  של ניתוק מהמציאות תוך כדי חיוך הרי הספר הזה נועד בדיוק לכך.

האם לקרוא? בהחלט אפשרי

עוד מהבלוג של Karen Agmon

Thumbnail

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים