הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

ואז באמצע הבלגן של ראשון בבוקר הסלולרי שלי מצלצל, אני רואה שזו אמא שלי, אמא שלי שאף פעם לא מתקשרת אלי באמצע יום עבודה

09/05/2017

old

הזקנה שנפלה ברחוב – זו אמא שלך

ביום ראשון בבוקר הספריה נמצאת בשיא פעילותה, בקשות על גבי בקשות שהצטברו מסוף השבוע, כל רופא בטוח שהבקשה שלו היא החשובה והדחופה ביותר, כל חוקר מתקשר כבר בשמונה ועשרה לשאול “מה קורה? נו מצאת את מה שביקשתי” כל עובד חדש מבקש ממש עכשיו להירשם לגישה מרחוק “והאם אפשר לבוא להדרכה מהירה? נו, עשר דקות רק תראי לי מה בדיוק צריך לכתוב איפה” שלא תבינו – ספריה שוקקת חיים זו שמחה גדולה ואנו נענות לכל הבקשות באופן הכי מהיר ויסודי שאפשרי.
ואז באמצע הבלגן של ראשון בבוקר הסלולרי שלי מצלצל, אני רואה שזו אמא שלי, אמא שלי אף פעם לא מתקשרת אלי באמצע יום עבודה, היא תתקשר אלי כשאני באוטו בדרך לעבודה או בדרך חזרה, היא תתקשר אחרי הצהרים כשאני בשיא העצבים עם הילדים (איך היא תמיד מנחשת מתי ממש נמאס לי מהם?) היא מתקשרת בשעות שהיא יודעת שאני יכולה לדבר וגם אז היא תשאל אותי אם “אני פנויה, ואם אני יכולה לדבר כעת”?
אנחנו לא מאוד קרובות, מעולם לא היינו קרובות, ממרחק השנים אני לגמרי מבינה, לא פשוט לגדל שלושה ילדים עם בן זוג שבקושי נמצא בבית, בלי קרובי משפחה בכלל – אף לא אחד. ובתרבות שאינה מוכרת לך כיון שהיא עולה חדשה, עולה חדשה בארץ שהיא ארץ שעדין נאבקת על הישרדותה.
אז לא היינו קרובות והיו חיכוכים והיו עניינים ובכיות וצעקות וכעסים, אבל היו גם טיולים ושמחות וצחוקים. בית ישראלי נורמטיבי עם ילדים ושמחות וכעסים.
ואז ביום ראשון בבוקר הסלולרי שלך מצלצל וכתוב עליו “אמא-בית”, ואמא שלך למרות שהיא כבר בת 79 היא עדין כל בוקר עובדת במשרד, כי היא כזאת, היא עובדת היא לא תדע מה לעשות עם עצמה אם היא לא תקום בבוקר ותיסע לעבודה. אבל עובדה שכתוב על מסך הסלולרי “אמא-בית” ולא “אמא – משרד”.
ואת עונה מיד והיא אומרת לך “הי קרן”, ואת יודעת שמשהו קרה, ואת אומרת לה מיד “אבל מה קרה?” והיא אומרת לך “שכלום, כלום לא קרה” ואת שומעת שעוד רגע אמא שלך זאת שגם בגיל 79 יוצאת לעבודה ועדין מתעקשת לעשות לך קניות בסופר ועדין נוזפת בך אם החולצה שלך מקומטת ואלוהים ישמור אם היא תראה אותי בג’ינס עם קרעים והיא אומרת לך “כלום”, ואת יודעת, את שומעת בקול שלה – משהו קרה ואת אומרת לה, “נו מה קרה”? והיא שגם אחרי שישים שנה בארץ עדין מדברת עברית עם מבטא ומשפטים מתובלים באנגלית אומרת לך “אוי קרן נפלתי” ואת אומרת לה “מה”? “נפלתי ברחוב כאן ליד הבית ולא הצלחתי לקום והיה צריך לעזור לי” ואת שומעת שאמא שלך בוכה למרות שכשאלתי אותה אם היא בוכה היא מיד אמרה “מה פתאום” עם המבטא המצחיק שלה. האשה החזקה הזאת, האשה שהבריחה גנבים עם מקל של מטאטא*, האשה שילדה את שתי בנותיה הגדולות לגמרי לבד *, כי הבעל שלה היה עסוק בלהיות במלחמה, האשה הזאת החזקה שגם בגילה נוסעת כל יום שישי לשוק להביא ירקות טריים לנכדים שלה, האשה הזאת שכל בוקר יוצאת לעבודה* בוכה בטלפון, ואת פשוט נחרדת.
“אני כבר באה אליך” את אומרת לה והיא אומרת שלא ומה פתאום “את בעבודה מה פתאום שתבואי עכשיו”
והמצחיק הוא שהיא באמת מתכוונת לזה כי מה פתאום לצאת מהעבודה בגלל נפילה.
-האגן לא נשבר לשמחתנו, זו הייתה נפילה קשה, לא נעימה, מאוד מכאיבה ואף על פי כן למרות הגיל למרות העצמות ששוב אינם חזקות כלום לא נשבר.
אנו הילדים (הילדים עברו כבר את גיל 40 …) הקמנו קבוצת וואטסאפ נוספת, חדשה “מטפלים באמא”. קרא לה אחד האחים, לא מאוד מקורי לא מאוד יצירתי אולם יחד עם זאת לגמרי מעשי(:

*להבריח גנבים עם מקל של מטאטא, ללדת לבד ולעשות קניות בסופר הם כמובן , דברים חשובים מאוד אך הם רחוקים מלתאר את חייה של אימי, על חייה שלה עוד אכתוב ספר..(:

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה