הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 149

החל ממרץ 2014

תיאור חופשת הקיץ של קרל אובה אשתו לינדה ושלושת ילדיהם. נדמה כאחד התיאורים האותנטיים בספרות של סיפור האימה הזה הנקרא “חופשה משפחתית”. אחרי שלושה ימים ב”בקתת נופש” שניתן לתארם ככישלון צורב ואכזרי הם חוזרים לביתם.

24/01/2017

image1

 גבר מאוהב/ קרל אובה קנאוסגורד

תרגמה מנורווגית: דנה כספי

הוצאת מודן סדרה לספרות יפה/ 550 עמ’

 

“…וכך נתקענו – עם האשמות שלנו הכעס שלנו והכמיהות שלנו באמצע החיים – החיים שלנו לא של אחרים איך אפשר לבזבז את החיים על כעס בגלל עבודות הבית? איך זה יתכן?”

האין הציטוט הזה הוא אחד הנהדרים?  מצד אחד כל כך יומיומי, כל כך טמון עמוק בגרעין הזה שנקרא חיים, כי ככה זה בדיוק עם שלושה ילדים קטנים הכי גדולה כבת חמש הקטן כבן שנה באמצע יש עוד אחת, על מה בדיוק הם יריבו? על משנתו של ניטשה? על גדולי הסופרים הרוסים של המאה ה19? על תורתו של פרויד? לא, בכלל לא, הם יריבו על מה שכל הזוגות בעולם רבים עליהם – על זמן פנוי ועל “סולם העבדות”.

לכאורה ציפינו מהם ליותר, האשה לינדה פרסמה ספר שירה שזכה לביקורות נלהבות למדי וכעת היא לומדת בבית הספר הגבוה למשחק, היא שבדית שמעורה עמוק בתוך חיי התרבות בשטוקהולם, כמי שאמה הייתה אחת מכוכבות התיאטרון שם.

הגבר הוא קרל אובה קנאוסגורד, הוא סופר נורבגי שמגיע לשטוקהולם לאחר שכבר פרסם רומן בנורבגיה רומן שזכה להצלחה, הוא מגיע לשטוקהולם במצב ירוד למדי, כשהוא הרבה מעבר למשקלו הרגיל איש שמן לאחר שמערכת יחסים של כשמונה שנים מסתיימת הוא ואשתו נפרדים וכל מה שהוא רוצה זה לעזוב להעלם להתחיל מחדש.

“גבר מאוהב” הוא הכרך השני מתוך שישה של סידרת “המאבק שלי”, לא קראתי את הכרך הראשון צללתי מיד לתוך תיאור חופשת הקיץ של קרל אובה אשתו לינדה ושלושת ילדיהם. נדמה לי כי התיאור הזה הוא אחד התיאורים האותנטיים בספרות של סיפור האימה הזה הנקרא “חופשה משפחתית”.

אחרי שלושה ימים ב”בקתת נופש” שניתן לתארם ככישלון צורב ואכזרי הם חוזרים לביתם ושם מצליחים לגייס איזושהי אופטימיות לחלוטין לא מציאותית ונענים להזמנת זוג חברים קרייריסטים אנשי העולם הגדול  נטולי ילדים לבקתת הקיץ שלהם “היא חשבה שתאפה עם הילדים ותיקח אותם לצוד סרטנים, ואנחנו נפלנו בפח” הביקור הזה הופך כמובן לקטסטרופה מוחלטת וגם את הבקתה הזו הם עוזבים הרבה לפני המועד המתוכנן, התיאור של המסע הביתה מן הבקתה, החיפוש אחר המקום המוצלח לאכול בו, האופן שבו הם מוצאים את עצמם באמצע שום מקום חמש נפשות רעבות עצבניות על סף התמוטטות “לינדה רתחה מזעם, עיניה היו שחורות אנחנו תמיד מגיעים למצבים כאלו, סיננה מבין שיניה, זה לא קורה לאף אחד אחר, אנחנו לא מצליחים בשום דבר, עכשיו היינו אמורים לאכול יחד, כל המשפחה, זה היה יכול להיות נחמד, ובמקום זאת אנחנו צועדים כאן ברוח הקרה על גשר מחורבן” התיאור הזה הוא תיאור מדויק של קטסטרופות משפחתיות והתהום הפעורה בין תוכניות הטלוויזיה האמריקאיות שעליהן התחנכנו ושבהן כל המשפחות מאושרות, לבין המציאות שבה אנו מוצאים את עצמנו מתמודדים עם ילדים רעבים איומים ובלתי נסבלים ובן זוג או בת זוג שאין לכם מושג מה בעצם חשבתם לעצמכן בזמן ששזרתם את חייכם יחדיו.

ב”גבר מאוהב” קרל אובה קנאוסגורד מתאר בשפה קולחת את מהלך חייו מרגע שהגיע לשטוקהולם ואת חייו שם. על הבדידות של הימים הראשונים על יחסיו עם גייר חברו אף הוא נורבגי שחי כעת בשבדיה, סופר איש אקדמיה, לא לחלוטין ברור מה בדיוק עיסוקו. בין גייר לבין קרל אובה יש מערכת יחסים חזקה העבר הנורבגי שלהם מקשר בניהם, מחבר אותם יחדיו.   קרל אובה מתאר את חייו לפירטי פרטים, הכול מתואר שם, תחילת יחסיו עם לינדה, המחשבות שעוברות עליו, יש שם תיאורים שמשאירים אותנו חסרי נשימה. תיאור הלידה הראשונה של ביתם הבכורה ווניה הוא תיאור שכדאי היה לקרוא אותו בקורסי לידה, כדאי היה שכל אחות ומיילדת תשנן אותו, כל רגש, כל ציר, כל נשימה מתוארת ללא מסננים ללא פילטרים שאמורים ליפות לנו את המציאות הכול זורם ממנו אלינו ואנו ניצבים מול תיאור הלידה הזאת כאילו אנו בעצמנו יולדים ממש כעת.

קרל אובה גם מפליא לתאר את יחסיו עם אמו שלו, את רגשותיו מול התנהגותה של לינדה אהובתו בת הזוג שלו אם ילדיו כלפי אמו, הוא מוצא את עצמו חסר אונים מול כעסה וסלידתה של לינדה מאמו, חוסר האונים שלו, ייאושו מול המצב הזה מכמיר את ליבנו.

גבר מאוהב הוא רומן וביוגרפיה, הוא תיאור אותנטי של חיים, כמו תיאור הלידה שמשאיר אותנו פעורי פה אף סיפור ההתאהבות והימים הראשונים של הרומן בינו לבין אשתו הוא אחד מתיאורי האהבה היפים ביותר, אפשר לחוש בגוף את טרוף האהבה את חוסר הרצון להיפרד אחד מהשניה הרצון העז להיות עוד ועוד יחד אחד בתוך השניה, הוא תיאור נפלא ומרגש. ובאותו אופן הוא מתאר את מה שצפוי לכולם, את המיאוס,את הרצון להיפרדות, את הקושי בזוגיות שהופכת לתלותית.

לכאורה רק לכאורה אלו יכלו להיות הסיפורים של כולנו, אבל הם לא, כיון שקרל אובה הוא לא איש נורמטיבי, אנו רואים זאת בהתייחסותו לכסף לאנשים אחרים לתדמית שלו בפני עצמו, הוא חווה משבר גבריות משפיל ומבזה בעיני עצמו בזמן שהוא מטייל ברחבי שטוקהולם עם העגלה, הוא פזרן ונדיב באופן מעורר השתאות, הוא ביקורתי וציני כלפי תושבי שבדיה הוא מתאר אותם כצדקנים מאוסים וזייפנים, האופן הקולח בו הוא מתאר את היומיומי, השגרתי גורם לנו כמעט ולראות את חיינו כזוהרים, כטובים יותר, כמה שמחה מתגנבת לליבו כשאנו שומעים שגם בשבדיה השכנים מעצבנים וההורים האחרים בגן הם בלתי נסבלים, והבירוקרטיה איומה. כמה נחמה יש בקריאה הזו הידיעה הזו שאנו כמו כולם.

לסיום אינני יכולה להתעלם משמה של הסדרה “המאבק שלי”  אי אפשר שלא לדבר על כך שמיין קמפף בעברית זה: “מלחמתי” או “מאבקי” האם זו התרסה? האם זו ילדותיות הגובלת בשחצנות? אולי אינני יודעת.

האם לקרוא? ודאי רוצו לקרוא כל כך הרבה נחמה בספר אחד.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה