הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

עדכונים:

פוסטים: 114

עוקבים: 13

החל ממרץ 2014

ההתנהלות המשפחתית המאוד נעימה שאנו חוזים בה היא שקרית, כי ברור לנו שיש כאן אשה שלא נותנת דרור גמור לרצונותיה מחשבותיה אישיותה. התנהגותה לאורך כל השנים היא התנהגות עצורה של מי שלא מעיזה לעורר מהומה.

22/12/2016

nadia

נדיה-שם זמני

בימאית:   טובה אשר

בסוף הסרט, באוטו שאלתי את בן הזוג שלי: “מה אתה היית עושה?” הוא לא מיהר לענות לי וגם כשהוא ענה לא מאוד אהבתי את התשובה למרות שלא ציפיתי לתשובה אחרת, ידעתי שזו התשובה שאקבל, אחרי עשרים שנים של חיים משותפים, את כבר יודעת את התשובות לדי הרבה שאלות.

ובכל זאת בסרט עצמו כשאנו עוקבים אחרי החיים בבית משפחת גולדווסר, לא יכולתי שלא לחוש עקצוצים של קנאה לאור מערכת היחסים המושלמת שמתנהלת בבית. זוג הורים שני ילדים, ולמרות החיכוכים שצצו בין האחות הגדולה לאחיה הקטן ובין האב לבתו, עדין מולנו מתנהלת משפחה שההרמוניה והיחסים הטובים והשלווה ממש מעוררים תהיות מהסוג של “מה רק אצלנו במשפחה הכול מתנהל בטונים הרבה יותר גבוהים ובאידיליה הרבה פחות ייצוגית” אחת הסצנות שהדהימו אותי היה ויכוח תרבותי ושקט במיוחד באסיפת ההורים: האבא שאיחר האמא שיצאה באמצע חזרות וכבר ממש לחוצה וחייבת לחזור לעבודתה, היא כועסת, בן זוגה מגיע לפייס אותה למחרת עם קפה ועוגות.

ברור שאני מקנאה – בן הזוג שלי היה מפייס אותי עם קפה ועוגיות? לעולם לא, הוא היה אומר שאני ילדותית ומחפשת סיבות לריב.

העניין הוא שהסרט הזה הוא בכלל לא על ‘זה’ הוא לא סרט על חיי זוגיות של עשרים שנים של חיים משותפים והוא לא סרט על משפחות ישראליות עם שני הורים קרייריסטים ועל ילדים שמתפקדים לא רע בכלל. הסרט הזה הוא על עניינים לגמרי אחרים, הוא מדבר על מה זה להיות ישראלי? ומה זה להיות פלשתינאי שגר בשטחים? ואיך זה לחיות תחת כיבוש ומה המחיר שאנשים משלמים על פשרות? ועל אידאלים? ועד כמה המעשים שלנו בצעירותינו ישפיעו על המשך החיים שלנו? ומהסרט הזה לפחות נדמה שלמעשים שלנו בגיל עשרים יהיו השלכות עמוקות לאורך כל חיינו. גיבורת הסרט לאחר סוג של עשייה פוליטית בשנות העשרים המאוד מוקדמות של חייה, נוטשת כל זיקה לפוליטיקה ולחלוטין מתעלמת מהמצב הפוליטי במציאות שבה היא חיה. היא מתעסקת אך ורק בכמיהה שלה לרקוד, בקריירה שלה כמנהלת להקת מחול  וככוריאוגרפית מוערכת למדי. לכאורה שלווה, אולם המציאות היא, שהיא חיה תחת זהות בדויה, היא מתנתקת מחייה הקודמים כאשה ערביה במזרח ירושלים, וחיה את חייה כישראלית, היא נשואה לישראלי, שכלל לא מודע לחייה הקודמים ולא יודע מהי הזהות המקורית של אשתו, של אם ילדיו, של חברתו לחיים.

היא חיה ככה עשרים שנים, כמובן שניתן לבקר ולשאול שאלות רבות עד כמה באמת הסיטואציה הזו אפשרית? עד כמה אשה בישראל יכולה לחיות ללא שורשים, ללא שום משפחה, ללא שום עבר, חסרים לה  הזיכרונות הקולקטיבים: טיולים שנתיים, תמונות מהטירונות, חברות מהתיכון.

המציאות הבדיונית שהסרט מראה לנו היא לעיתים בדיונית מידי, אין ספק שיש כאן אמירה ולכן יש התעלמות כמעט מוחלטת מהמציאות שלא אפשרית אלא רק בסרט, אולם לא יכלו שלא לעלות בי תהיות עד כמה מצד אחד סרט יכול לומר אמירה על מציאות חיים שלנו כחברה ומצד שני להתנתק לחלוטין מכל מה שמרכיב את החיים.

ולכן באיזה שהוא מקום, אף ההתנהלות המשפחתית המאוד נעימה שאנו חוזים בה היא שקרית, כי ברור לנו שיש כאן אשה שלא נותנת דרור גמור לרצונותיה מחשבותיה אישיותה. התנהגותה לאורך כל השנים היא התנהגות עצורה של מי שלא מעיזה לעורר מהומה.

העבר כמובן “דופק בדלת” ויש לכך השלכות, מה שהיה הוא לא מה שיהיה.

אני נהניתי מהסרט, הוא עניין אותי, הזמן חלף מהר ולאחריו אף היה לי ולבן זוגי דיון סוער למדי.

נדמה לי שזה די הרבה לקבל מסרט אחד. נטע שפיגלמן כשחקנית הראשית הייתה פשוט נפלאה, בכלל כל השחקנים היו נהדרים, האווירה הייתה ריאליסטית וקצבית. האם ללכת לצפות? כן בהחלט

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה