הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 176

החל ממרץ 2014

נשים הן הגיבורות של הסיפור הזה, נשים, נשיות, אימהות, חברות, פרנסה, מעמד. שנחאי היא הגיבורה הבאה בתור. שנחאי העיר והסמל. שנחאי עם העושר הרב והעוני הרב יותר, עם מאכליה וצבעיה עם אנשי העסקים הסינים והזרים.

21/05/2016

עמקעמק הפלאות/ אמי טאן

הספר רחב היריעה מתחיל בשנת 1905 כשויולט הדמות הראשית, היא בת שבע ומסתיים בשנת 1939, כשויולט בת 41 הסיפור הוא על חייה של ויולט  בכל השנים הללו. בשליש האחרון של הספר ישנה קפיצה אחורנית לשנת 1897 ואנו מתוודעים לסיפור ההכרות המרתק בפני עצמו של אמה האמריקנית של ויולט עם אביה הסיני.

בשנת 1905 ויולט בת השבע גרה בבית קורטיזנות, מדרגה ראשונה. מסורת ארוכת שנים ומלאת ניואנסים נמצא בצמד המילים “בית קורטיזנות”, ומביך כמעט לתמצת אותו להסבר קצרצר של “בית זונות”. קורטיזנות היו נערות ונשים צעירות שלרובן חייה של זונת צמרת היו כנראה טובים בהרבה מהחיים שהיו יכולים להיות להן. כזונות צמרת הן זכו לכמה שנים של פרנסה טובה מאוד, בגדים  מפוארים, מסיבות, משרתות, מזון ברמה גבוהה וחיים נוחים למדי. בתמורה הן היו צריכות לספק שרותי מין מכל הסוגים והמינים. היחסים בין הנערות לפטרונים שלהם היו מבוססים על הרבה מאוד כסף תכשיטים ומסורת ארוכת שנים.

אמי טאן אינה חוסכת בהסברים ומידי פעם הספר מתמלא בתיאורים מפורטים של תנוחות ומשגלים.

חיי הנשים הצעירות כקורטיזנות מהדרגה הראשונה היו קצרצרים להפליא ובגיל 25 הנשים הצעירות הללו שלא הצליחו לחסוך מספיק, יכלו למצוא את עצמן לאט ובטוח במסלול המהיר להיות זונות פשוטות עניות ומכורות לאופיום.

בשנת 1905 שנחאי היא עדין עיר שהקיסר שולט בה וההתייחסות אליו היא כאל אל. לולו אמה של ויולט היא אשה אמריקנית המנהלת בית קורטיזנות שהמיוחד בו הוא עירוב בין סינים לזרים. בית הקורטיזנות שלה הוא מדרגה ראשונה ונחשב לטוב ביותר בשנחאי, היא מנהלת את הבית הזה יחד עם “יונת זהב” הסינית ושתיהן יחד הופכות את המקום למכרה זהב. זה אינו בית זונות רגיל זהו בית שבו נסגרות עסקאות במיליונים ועיקר פרנסתן של הצמד הסיני האמריקני הזה אינו רק בשרותי מין של הבנות היפות ביותר, אלא בשרותי תיווך בין אנשי עסקים וסיפוק מרחב למפגשים חשאיים ועשיית עסקים. בית שכזה הוא מן הסתם לא מקום מומלץ לילדות קטנות, אולם נסיבות חיים הוא משהו שלא ניתן תמיד לתכנן.

אולם אלו שנים לא פשוטות אנו נמצאים בתחילת המאה הקודמת וסין עוברת תהליכים, אחרי מאות שנים של שלטון קיסרי מתחילות לנשב רוחות אחרות בסין ולולו ויונת זהב מבינות שלא תוכלנה להמשיך ולהתעלם מהשינויים המתרחשים בעיר. המהומות מחריפות ולולו מחליטה לחזור לאמריקה.

בנקודת הזמן הזאת חל שיבוש, וויולט בת ה14 מוצאת את עצמה לבדה בשנחאי ללא האם הכל יכולה שלה.

חייה של ויולט עוברים תפניות רבות, מי שמשמשת לה כבת לוויה חברה ואחות גדולה היא דלעת קסם, מי שהייתה קורטיזנה בביתה של אמה של ויולט, בזכות התושייה של שתיהן חוכמת החיים של דלעת קסם וקריאת מצבים נכונים של ויולט הן שורדות שוב ושוב בעולם הקשה המאוד של שנחאי.

הסיפור נע ונד בין שנחאי ובין כפריה הנידחים של סין, בין סין ובין אמריקה.

חיים שלמים מקופלים בתוך  34 השנים שבהם מתרחש הסיפור.

הסיפור עצמו יש לו עליות ומורדות, יש בו חלקים מרתקים וכתובים נפלא, ויש חלקים שנדמה שחלה התרופפות בריכוז של הסופרת.

לעיתים תיאורי המין כל כך עשירים ומפורטים שלרגע נדמה כי אנו קוראים ספרות זולה במיוחד. האם התיאורים הללו הכרחיים לסיפור? אפשרי שלולא התיאורים האלו לא היינו מצליחים להבין עד כמה חייהן של אותן קורטיזנות לא היו פשוטים בכלל.

נשים הן הגיבורות של הסיפור הזה, נשים, נשיות, אימהות, חברות, פרנסה, מעמד.  שנחאי היא הגיבורה הבאה בתור. שנחאי העיר והסמל. שנחאי עם העושר הרב והעוני הרב יותר, עם מאכליה וצבעיה  עם אנשי העסקים הסינים והזרים.

הספר צולל לתוך תקופת חיים שיכולה להיות מרתקת למי שיש את היכולת לשרוד זאת. אנו מלווים את מי שלמרות הקשיים הענקים מצליחה למצוא את מקומה, מן הסתם נערות רבות לא הצליחו ולא שרדו.

הספר משמש זרקור לתקופה חיים ודאי מעניינת ודאי לא פשוטה,

הסיפור יפה קולח מרתק ואף מרגש לעיתים.

כדאי לקרוא? כן, אמי טאן היא סופרת מוכשרת ביותר, אף שהספר אינו שומר על רמה אחידה לכל אורכו עדין הוא מעניין מאוד קולח ומרגש, בוודאי כדאי לקרוא.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה