הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 145

החל ממרץ 2014

לואיזה קלרק -  היא בריטית צעירה בת עשרים ושש. בית הקפה בו עבדה בשנים האחרונות נסגר והיא מוצאת את עצמה מובטלת. ללואיזה יש בן זוג כבר שבע שנים, פטריק – פטריק בוגד בלואיזה בגלוי לעיני כל ובלי שום נקיפות מצפון, הסיבה שפטריק בוגד בקלילות שכזאת ומול פני כל העיירה היא שפטריק אינו בוגד בה עם בת זוג אחרת הו לא, פטריק בוגד בה עם קבוצת ריצה שלמה וגדולה, בעצם פטריק בוגד בה על ידי כך שאימץ לעצמו אורח חיים, כזה שללואיזה אין הרבה מקום בו.  פטריק מכור לעשיית כושר ודמותו מייצגת את שיגעון הריצה הרכיבה והכושר שסוחף את העולם כולו. כושר הוא כמובן דבר חיוביי ומבורך – אישית אני בעדו, אבל נראה שפטריק לא קרא שום ספר של מודעות אישית, ואינו יודע שמה שבאמת חשוב זה שמירה על שיווי משקל, איזונים פטריק, צריך איזונים בחיים – שתדע.

לואיזה ופטריק לא חיים יחד באותו הבית, הם לא נשואים ואין להם ילדים. לואיזה גרה יחד עם הוריה: אביה שעובד במפעל לרהיטים ונמצא תחת האיום של חרב הפיטורים כבר זמן רב, עם אמה שאינה עובדת בעבודה כזאת שמקבלים עליה שכר, כיון  שהיא עסוקה בטיפול באביה שככל הנראה זקוק להשגחה כל הזמן.

בבית גרים גם טרינה אחותה החכמה והצעירה, ובנה הקטן תומס. טרינה היא המחוננת, מחוננת באמת, זאת שבילדותה קפצה שתי כיתות כי היא השתעממה בשיעורים. טרינה היא האחות המוצלחת, זו שכולם צופים לה עתיד מזהיר. למרות שבתחילתו של הסיפור על אף חוכמתה ולמרות הציפיות הרבות ולמרות כל האפשרויות שהיו ועדין עומדים לפניה, טרינה עובדת בחנות פרחים מרוויחה פרוטות גרה עם הוריה וכמו כל שאר בני המשפחה תלויה לחלוטין במשכורת של אחותה.

וכיון שטרינה זקוקה לחדר הגדול – בכל זאת יש עימה פעוט שגם הוא צריך לישון היכן שהוא, לואיזה מוצאת את עצמה ישנה במחסן.

לא כל כך נעים למצוא את עצמך בגיל 26 מובטלת ללא השכלה ולא שום עתיד ברור ונעים, גם לא בבריטניה. לואיזה מתייצבת בלשכה, ובמסגרת זכאותה לדמי אבטלה היא כמובן צריכה להתייצב בכל העבודות שמציעים לה – נדמה לי ששם בבריטניה המנגנון הזה מעט קשה יותר מאשר אצלנו, מצד שני תמיד מה שמוכר נראה קל יותר, אז לא בטוח שאכן מסובך שם יותר אולי סתם שונה. אחרי שבועיים בבית חרושת לעופות לואיזה מכונה לקבל על עצמה כל עבודה אחרת רק שלא יהיו כרוכים בה עופות מדממים.

או אז לואיזה מוצאת את עצמה בארץ פלאות רחוקה – טוב לא באמת, לא באמת ארץ פלאות רחוקה, היא קרובה למדי אולם אין ספק שהיא ארץ פלאות. לואיזה מוצאת את עצמה באחוזה הקטנה זו שליד הטירה, מסתבר שבארץ האגדות זו שמצד השני של הגבעה, זו שהייתה שם תמיד תמיד כל ילדותה ובגרותה, גרה משפחת אצולה, אצולה מהסוג של אמא שופטת אבא מנכ”ל ובן – איש עסקים יפה תואר הרפתקן מצליח עשיר, יש גם אחות אולם היא באוסטרליה.

אז איך בכל זאת מוצאת את עצמה לואיזה חסרת ההשכלה והמובטלת בטירת הקסמים לצידו של הגבר יפה התואר העשיר החכם המשכיל והמצליח?

קרתה תקלה – הגבר הוא עדין יפה תואר משכיל חכם עשיר – הוא בשלב שהכסף עובד עבורו – אך הוא אף עבר תאונת דרכים איומה ונוראית (שהוא כמובן לחלוטין לא אשם בה). וכעת הוא משותק בארבעת גפיו.

בשנת 2014 בבריטניה אינך יכולה להיות מובטלת ענייה חסרת השכלה ולהסתובב עם גברים עשירים משכילים ומצליחים, לעיתים אף את יכולה להיות לא מובטלת לא ענייה ועם מלא השכלה ועדין סיכוייך להסתובב עם בני אצולה הם לא מאוד גבוהים. לא רק בבריטניה, אם כבר אנו מדברים, אלא בכלל בחיים  - אלא אם כן – קרתה תאונה ובסיפור הזה קרתה תאונה.

ולואיזה שלנו מוצאת את עצה כבת לוויה לגבר החכם והמשותק הזה.

ללכת בדרכך – הוא רומן רומנטי והוא שומר על כל כללי הטקס:

היחסים בין לואיזה הפשוטה לויל האציל מתפתחים לאורך העלילה, יש קונפליקט שהולך ונפתר, גם כאן למרות מצבו האומלל של הגבר  אין בכלל ספק מי כאן שולט בעניינים למי יש את הכוח ואת הכסף, ומי לפיו יישק דבר.

אם אתה עשיר מאוד חכם מאוד משכיל מאוד אתה יכול להיות משותק ארבעה גפים ועדין להיות שליט על – מסתבר.

יש גם אהובה ודאי שיש, שגם היא עומדת  בכל כללי הז’אנר – ובהצלחה: היא יפיפייה היא משכילה היא מצליחה, והיא כמובן דמות  הרבה פחות מוסרית מלואיזה שלנו הגיבורה.       יש עוד דמויות בסיפור הזה, יש את ההורים של ויל השופטת ובעל האחוזה.  יש את המטפל המסור האיש שצריך לרחוץ ולהחליף, ולנקז ובכלל לעשות את כל הפעולות האלו שמשאירות את ויל בחיים, להיות משותק בארבעה גפים זה מצב מסוכן באופן תמידי פרט לזה שהוא מאוד לא נוח וקשה ועצוב ונוראי.

ובכלל כמיטב המסורת יש חתונה אחת ולוייה אחת, וגיבורה אחת שבארבע מאות עמודים הופכת מאשה צעירה ענייה חסרת השכלה מודעות ואמביציות, לנערה מלאת אנרגיות רצונות רעיונות וכמובן בעלת רכוש. ככה זה כשאת חיה ברומן רומנטי, גם הוא מתרחש בבריטניה בשנת 2014.

האמת היא “ללכת בדרכך” הוא סיפור מדליק, יש בו עלילה שמתפתחת וזורמת, כל הזמן קורים בו דברים למרות שהגיבור הראשי של הספר לא יכול לזוז בכלל. יש המון אמפטיה ואהדה בסיפור יש בו גם המון אהבה, לא רק אהבה רומנטית בין גבר ואשה אלא אהבה בין בני משפחה, אהבת שנוצרת מקרבת דם, אהבה של הורים לילדיהם אהבה ומסירות של אחיות ושל בנות.

אי אפשר כמובן שלא להשוות בין החום במשפחה הענייה  לבין הקור המופרש מקירות האחוזה ונדמה שחדר לכל אחד מבני הבית שם. אולם גם אם נדמה שהם קרים במיוחד, לא כך הוא,  לכל אחד מהם יש רגשות וכמובן הגינות וג’נטלמניות בריטית לתפארת המדינה הכמובן.

האם כדאי לקרוא את הספר הזה? כמובן שכדאי ורצוי ומומלץ זה ספר קליל מלא אופטימיות כזו שאנו כל כך זקוקים לה בימים אלו, זה ספר מלא אנרגיות מלא אמפטיה מלא בדברים טובים.

עדיף לקרוא אותו על מיטת שיזוף עם קוקטייל מתוק ליד, אבל כשאין ברירה גם במרחב הדירתי המוגן , בחדר המדרגות ואפילו במקלט הוא עושה את העבודה – כדאי בהחלט לקרוא(:

 ללכת בדרכך

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה