הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

מוטיב הבגידה – השאלות שהכי הרבה שאלו אותי היו “רגע, אז, לבן זוגך, לא הפריע שכתבת את ‘זה’?” וגם ” ‘זה’ קרה באמת?” וגם ” את מאמינה שיש דבר כזה ‘רק סקס’”?

11/02/2016

שגרה  הרהורים על מוטיבים  מרכזים בספרי “שגרת נישואים”

 

לפני כחודש  “שגרת נישואים” הספר שכתבתי עלה לרשת. מה שמאוד שימח וריגש אותי. כעת אחרי חודש שהוא נמצא ברשות הרבים ושנה לאחר שסיימתי לכתוב אותו ובהיותי בעצמי אשה נשואה, אני רוצה לכתוב על כמה מוטיבים  מרכזים שמוזכרים  בספר, ומאפיינים  (איך לא)

“שגרת נישואים”.

 מוטיב הבגידה -  השאלות  שהכי הרבה שאלו אותי היו “רגע, אז, לבן זוגך, לא הפריע שכתבת את ‘זה’?”  וגם ” ‘זה’ קרה באמת?” וגם ” את מאמינה שיש דבר כזה ‘רק סקס’”?

האושר על ששאלו אותי שאלות על הספר שכתבתי היה כל כך גדול שבכלל לא היה אכפת לי מה שואלים העיקר ששואלים(:  ולעניין, אז לא, לבן הזוג שלי  לא הפריע בכלל, הוא שמח שאני כותבת לא משנה מה – כיון  שכשאני כותבת אני מאושרת. האם יש דבר כזה “רק סקס” ?האם זה אפשרי? יש כל כך הרבה אנשים בעולם מן הסתם יש גם כאלו שעבורם זה אפשרי. האם אפשר לבגוד ולהישאר נשואים? נשאלת כמובן השאלה מהי בגידה? ושוב אני מניחה שיש כל כך הרבה תשובות ודעות לשאלה הזאת.

אני חושבת שדפנה גיבורת הסיפור באמת האמינה מעומק ליבה שמה שהיא עושה זה בכלל לא בגידה, היא באמת לא חשבה שהיא עושה מעשה לא מוסרי או לא ראוי, נהפוך הוא ,היא חשבה שבסך הכול היא אפילו תורמת לנישואים שלה, מיכון שאם היא מאושרת אז כל המשפחה מאושרת. היא לא לקחה בחשבון שיש אפשרות שאמיר בעלה חושב בצורה שונה ממנה.

כשקוראים את הסיפור לעומק, בכלל לא בטוח שאמיר חושב באופן מאוד שונה מדפנה. הוא הבין שהוא אמור לכעוס ולהיעלב, אולם בעצם אמיר לא עושה כלום הוא אפילו לא ממש מתעמת עם דפנה על העניין. יש איזו שהיא שיחה כועסת ואיזו אנרגיה מינית שונה מהרגיל, אולם הבגידה כלל לא הופכת לנושא המרכזי של הספר, היא מניעה את העלילה, אולם אני מאמינה שבכל מקרה העלילה הייתה נעה גם ללא גילוי הבגידה. ולכן נדמה לי שבעניין הזה דפנה ואמיר חושבים באופן דומה למדי, נדמה לי ששניהם מודעים לכך שהקשר בניהם חזק מידי ועמוק מידי בשביל שמשהו כמו “רק סקס” יפגע בו.

 מוטיב עקרת הבית והקרייריסט -  באחד הוויכוחים שחוזרים על עצמם אמיר מאשים את דפנה שהיא כל הזמן מתווכחת ומתעצבנת  ודפנה עונה לו שברור “שרק היא מנקה את הבית הזה ורק היא עושה את כל עבודות השירות בבית הזה אז ברור שרק היא מתווכחת כי לו בכלל אין שום סיבה להתווכח, על מה הוא יתווכח?” ואמיר סוף סוף מראה סימנים של עצבנות ואומר “שהוא זה שעובד ומה היא חושבת שכל היום הוא משחק?…….והם רבו בטח שרבו”

אכן אין ספק שדפנה מתוסכלת היא לא מבינה איך זה קרה שהיא שהייתה כל-כך בסדר, והתנהגה ‘לפי הספר’ הלכה לצבא ואח”כ לאוניברסיטה, וסיימה תואר אחד ומיהרה להירשם לתואר נוסף, ואיך זה שהיא מוצאת את עצמה בעבודה כל כך לא מספקת. אולם זה לא רק עניין העבודה הלא מספקת שלה,  היא מוצאת את עצמה בעלת תפקידים שהיא בכלל לא תכננה אי פעם לעסוק בהם: השגחה על ילדים, הזנת ילדים, טיפול בבית. היא מבינה מאוד מהר שחייבים לטפל בדברים האלו, היא רוצה שהילדים שלה יגדלו איתה היא לא באמת רוצה שמישהו אחר יגדל אותם. היא מבינה שבית עם ילדים צריך לתפקד- או שהיא תעשה זאת או שמישהו אחר יעשה זאת, ודפנה לא מעוניינת להוציא את הילדים והבית ל’מכרז חיצוני’. דפנה כנראה ציפתה שבן הזוג שלה יהיה הרבה יותר שותף בשגרה של הטיפול היומיומי המתיש.

נדמה שדפנה ואמיר מעולם לא עשו שיחה של “איך אנו רואים את חיינו בעתיד” וכמובן נשאלת השאלה מי כן עשה שיחה כזאת? כמה זוגות באמת ישבו ודיברו על ‘מי יהיה זה שיטפל בבית, ויעשה קניות ויבשל’.

אני מעולם לא ניהלתי שיחה שכזו עם בן הזוג שלי – ורבנו ברור שרבנו……

מוטיב  רכישות הנדל”ן – “הדירה הראשונה שרכשה הייתה איומה, אין דרך אחרת להגדיר אותה”, נדל”ן – נדמה שזה הנושא הכי חם של השנים האחרונות, נדמה שכולם מתעסקים בנדל”ן, מן לחש כשפים שכזה נ ד ל “ן. דפנה בתוך עמה היא יושבת, היא משועממת, השגרה הורגת אותה, היא לא מצליחה ליהנות מכל השפע שהיא מוקפת בו. יש לה בן זוג מוצלח, יש לה משפחה חמה ותומכת, (היא אומנם מתייחסת אליהם כאל אוסף של מטורפים) והיא מחפשת דרכים לצאת מהשגרה הזאת שהיא כלל אינה יודעת להעריך. לדפנה נדמה שכולם נהנים חוץ ממנה, שכולם כל היום מבלים חוץ ממנה, היא רוצה גם. כשהמאהב שלקחה לעצמה על מנת לשבור את השגרה מתחיל לשעמם אותה היא מחליטה לעבור לנושא החם הבא, לנושא שנדמה שמרגש את כולם – הנדל”ן.

“רכשת הרבה דירות?” שאלה אותי מישהי שקראה את הספר, עניתי  לה את האמת – שלא. האמת היא שאני רוכשת בגדים וספרים. ברכישות של בגדים וספרים אני טובה למדי(:

בגדים משמחים אותי, וספרים הם אוויר לנשימה, דירות זה לא התחום שלי(:

האם הדירות באמת שמחו את דפנה? האם הם באמת האירו את ימיה? האם באמת חומר יכול למלא חסך רגשי?

אינני חושבת כך.

יש בשגרת נישואים עוד מוטיבים רבים שניתן לדבר עליהם: הורות, יחסי חברות, משפחות, ילדים,

וכל שאר הדברים שמהם החיים בנויים. האם שגרת נישואים הוא ספר שכדאי לקרוא?

בטח שכן:

הנה הקישור:

http://booxilla.com/?id=bookinfo&fname=routinemarriage.epub

עוד מהבלוג של Karen Agmon

Thumbnail

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים