הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 186

החל ממרץ 2014

…..ושניהם יחד פולשים אל תוך הבועה הפסטורלית של רותי וגיורא. יחד איתם מגיח העולם החיצוני, הישראליות, שרותי כל כך עמלה להתרחק ממנה, הדיבורים על כסף על נדל”ן, על קריירה… “חשד לשיטיון” הוא סיפור על התבגרות, על הזדקנות, על הגוף שבוגד בנו, על קנאה , על חרדות קשות, על נדיבות ועל כסף, ובעיקר על יחסים. זהו סיפור יפיפה וכדאי מאוד לקרוא אותו. ממליצה בחום.

12/11/2015

חשד

חשד לשיטיון/ מאיה ערד

 רותי וגיורא הם זוג ישראלי אשר חי בארה”ב כבר למעלה מארבעים שנה.

הם אינם זוג נורמטיבי ודאי לא במושגים ישראלים.

הוא פרופסור להנדסת אווירונאוטיקה, היא אקדמאית במדעי הרוח שבשלב מוקדם מפסיקה לעבוד ומתמסרת לא ברור בדיוק למה: לטיפול בבעלה הפרופסור? לטיפוח הבית?

על מנת להקצין אף יותר את הסיטואציה, לזוג הזה אף אין ילדים.

הסיפור נמסר לנו מנקודת המבט של רותי, ונקודת המבט שלה היא קשה, ביקורתית ומלאת חרדות. אט אט אנו מגלים עליה יותר ויותר פרטים.

אנו מבינים שמדובר באשה יפה, אנו לומדים זאת מהסובבים אותה. אנו לומדים זאת תוך כדי ביקורה בארץ. אחרי די הרבה שנים, היא מגיעה לישראל כדי להשתתף  בחתונתו של בן אחותה. היא כלל אינה מכירה אותו, הקשר שלה עם אחותה הוא שטחי למדי. ודאי שאינה בקשר עם ילדי אחותה, האחיינים שלה. האנשים הפוגשים אותה מתפעלים כולם מהמראה הצעיר והמטופח שלה. בארוחת הערב  בערב שבת של לפני החתונה אומרת לה אחותה : “‘איך את נראית, יחשבו שאת האחות הצעירה, מה הסוד שלך תגידי?’  ’אמריקה’ היא עונה ושתיהן צוחקות”.

אנו פוגשים את רותי וגיורא, בשנה משמעותית בחייהם, גיורא בדיוק יוצא לשבתון שלאחריו הוא מיד יוצא לפנסיה.

התנהגותו שונה מהרגיל, שקט יותר, ממוקד פחות, שתקן אף יותר מתמיד. רותי בחרדה, היא דואגת, היא תוהה האם זו התחלתה של המחלה השיטיון הנוראית?

החששות של רותי מתפרצות לאחר ששניהם בילו בקרוז לא מתוכנן, גיורא מילא מקום של מרצה חבר, שנאלץ לוותר על השייט. הדיל הוא שגיורא נותן הרצאה ובתמורה הוא ואשתו מקבלים את השייט כולו, על פניו יופי של עסקה, אולם רותי וגיורא אינם נהנים בשייט התענוגות הזה. החדר שקיבלו נדמה יותר לתא כלא סגור ללא חלונות, האונייה גדולה מידי, אין הם מוצאים את מקומם בה, הם מסתבכים במסדרונות האינסופיים. הקהל הרב אף מפתיע ומטריד אותם, הם אינם רגילים להיות מוקפים כל הזמן בכל כך הרבה אנשים, ונוסף לכך ישנו איזו שיבוש בסדר הקבוע, קורה אירוע לא רגיל עם גיורא, ולרותי נראה שהאירוע הזה מצביע על  תחילתו של השיטיון.

אל תוך הימים האלו השונים שאינם כמו תמול שלשום מגיחה נטעלי הישראלית, דוקטור להיסטוריה, מרצה חדשה לגמרי באוניברסיטה של גיורא, חדשה באוניברסיטה חדשה בקליפורניה. מסתבר שיש איזו קרבה בין גיורא אליה, קירבה שהולכת אחורנית לדורות הקודמים, משהו שקשור להצלת חיים בזמן השואה, וככזה הרי לא ניתן להתעלם ממנו. נטעלי מגיעה יחד עם בן זוג, ושניהם יחד פולשים אל תוך הבועה הפסטורלית של רותי וגיורא. יחד איתם מגיח העולם החיצוני, הישראליות, שרותי כל כך עמלה להתרחק ממנה, הדיבורים על כסף על נדל”ן, על קריירה, בן זוגה של נטעלי מצטייר בעיני רותי כאיש גס, המוני, חמדן. .בכלל המפגש הראשוני עם הזוג הזה לא מתחיל טוב בכלל: “….מה לעשות ככה זה, כשחמישים שנה את יושבת בבית ואופה עוגות….אז המוח שלך הופך לבצק….”

הדיבורים הללו הופכים את רותי לגוש של קרח היא סולדת מנטעלי ומבן הזוג שלה, אולם להפתעתה הגדולה גיורא כרוך אחריה וממשיך לקרב אותה אליו, ולמרות התנגדותה של רותי על קרבה הזאת הוא אינו מוותר, ממשיך בה. מתעקש עליה.

ככל שרותי מרחיקה גיורא מקרב, בתחילה רותי מנסה לשתף פעולה לקבל, להסכים, אולם עם הזמן נדמה לרותי שגיורא שבוי בידיה של נטעלי. היא אינה מצליחה להבין או להסכים לרוחב הלב שמגלה בעלה כלפי האשה הצעירה הזאת, בסופו של דבר יגיע הפיצוץ. הכרזת המלחמה, הזעם והקנאה ירימו את ראשם. זהו זמן קשה לרותי היא מרגישה שהעולם שבנתה לעצמה קורס ושאין לה שליטה על מה שקורה. היא אינה מבינה איך ככה פתאום אחרי חמישים שנות נישואים בעלה האהוב החכם היקר משנה את פניו.

זהו סיפור על התבגרות, על הזדקנות, על הגוף שבוגד בנו, על קנאה , על חרדות קשות, על נדיבות ועל כסף, ובעיקר על יחסים. זהו סיפור יפיפה וכדאי מאוד לקרוא אותו. ממליצה בחום.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה