הבלוג של Karen Agmon

בעיקר ספרים

ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. [email protected] https://www.facebook.com/karen.agmon

עדכונים:

פוסטים: 171

החל ממרץ 2014

ברונו

פקד יונה מרלין, נשוי למורה לספרות וככזה הוא מיד מקבל נקודות זכות. ולא רק שהוא נשוי למורה לספרות הרי שזואי נחושתן, הגיבורה הנשית של הסיפור, אף היא נמצאת בצד של אוהבי ספרים סופרים שירה ותרבות – או בקיצור בצד של הטובים.

זואי נחושתן היא נערה צעירה מעט זועמת ולרגע אחד בהתחלה נדמה לנו שלפנינו נערה במצוקה ובסיכון. די מהר מתוקן הרושם ואנו מבינים שלפנינו בת טובים שאולי מחפשת הרפתקאות אבל בהחלט שתי רגליה יציבות על הקרקע והיא יודעת יפה למדי לשמור על עצמה. עתידה של זואי נחושתן מובטח, ובעוד כמה שנים יש אפשרות שנפגוש אותה ככותבת רבי מכר או כפסיכולוגית נערצת.

אולם כעת יחד עם ראי ציטרין ופקד יונה מרלין, עסוקים השלושה בפענוח של שרשרת מקרי רצח.

שתי עלילות יש בספר הזה. הראשונה היא ההרפתקה הקלילה מאוד – סיפור המסגרת של הרציחות ומציאת הפושעים. והסיפור של ברונו שולץ הסופר והצייר היהודי שנרצח באכזריות על ידי הנאצים.

פקד יונה מרלין, כמו המכשף הקסום ניכן בחוכמה, בחשיבה, במוסריות ובלב רחב.

הוא מודע לחסרונותיו, יודע לעשות הקשרים, ומקבל את זה שנערה יפיפייה בת 17 שגורמת לו למחשבות בגוון כחלחל, יש לה את המפתח לפתרון התעלומה.

העלילה לא מאוד מסובכת: מתבצעות רציחות בתל אביב בנתניה שוב בתל אביב וכנראה גם באמריקה הרחוקה. גרוד קל של פני השטח מגלה שכל הנרצחים קשורים זה לזה, גרוד מעט מעמיק יותר מגלה מי הרוצחים וכל מה שנותר זה לעצור אותם.

תוך כדי הקריאה אנו מתוודעים למשפטים מתוך הספרים של ברונו שולץ, יש משהו מאוד רומנטי בהבאתו של הסופר היהודי הזה לתוך עולמנו העכשווי, ברונו שולץ למרות היותו סופר טוב  שספריו צלחו את השנים שעברו והם בהחלט מעניינים אף בימינו, הוא לא דמות מאוד ידועה אף לא אצל חובבי ואוהבי ספרות. לברונו שולץ יש בהחלט יבול ספרותי מרשים ברמתו וכדאי מאוד להכיר אותו. (נראה כי יצירות רבות שלו אבדו במלחמת העולם השנייה)

ראי ציטרין אף הוא דמות מעניינת לטעמי, עיתונאי צעיר איש שחי בשוליים מתוך עיקרון לא מתוך חובה. הוא בן להורים צפון תל אביבים נורמטיביים ומן הסתם יכול היה לחיות במעט יותר רווחה. אולם הוא איש צעיר שלוקח את תפקידו ברצינות שיש לו מוסר עבודה והוא מתלבט מה הוא בדיוק? מי הוא בדיוק? האם הוא כתב? האם הוא עובד כפיים? האם הוא אוהב נשים? גברים?  ובתוך העולם המטורף שאנו חיים בו ראי ציטרין מרשה לעצמו להתמקד בחיים שלו, במה שמעניין אותו בהוויה שלו.

היכולת להתרכז בעצמך היא יכולת מושמצת ועדין יש בה יתרונות כשזה נעשה ממקום כנה של חיפוש עצמי. אני דווקא חיבבתי את ראי ציטרין ונראה שגם זואי נערתנו הצעירה היפה החכמה והמותשת קמעה, מחבבת אותו למדי כך שאינני לגמרי לבד בחיבה הזו.

גוטפרוינד מצליח אף להעביר לנו את רוחות הפוליטיקה שנושבות במשטרה, מזכיר לנו שלא תמיד הטובים מקודמים אלא דווקא ה”שועלים”  הם אלו שעולים מעלה מעלה בארגון, ובכל זאת הפוליטיקאי שמקודם בספר הזה יש לו צדדים הוגנים באישיות, והוא מנסה – לשמור אמונים לפקד יונה מרלין הגיבור שלנו, וחברו עוד מקורס השוטרים.

בישראל כמו בישראל לא משנה כנראה מתי ייכתב ספר שמזכיר את הפוליטיקה המשטרתית ותמיד הוא יראה רלוונטי לתקופתו, ככה זה שבמשטרה שלנו כל הזמן יש התרחשויות –  אולם כל זמן שניתן לכתוב עליהם אנו עדין במצב טוב.

אגדת ברונו ואדלה, הוא סיפור חביב מאוד, הקריאה זורמת, נעימה, בערב בדקות האלו לפני שנרדמתי שמחתי לפגוש אותו – כל פעם מחדש כשנזכרתי שזה הספר שאני קוראת כעת חייכתי לעצמי.

כדאי לקרוא.

עוד מהבלוג של Karen Agmon

תצוגה מקדימה

סוס אחד נכנס לבר/ דויד גרוסמן

פעם בכמה זמן מגיע ספר כזה, ספר שתוך כדי הקריאה בו, הלב שלי נדחס פנימה. מתקפל לתוך עצמו, והעור הופך לגבשושי, עוקצני, ואין אוויר.  אני קוראת את הספר ואין לי אוויר, ומועקה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תמרה/גאולה שינה

תמרה/גאולה שינה ספר דיגיטלי – הוצאת Booxilla את הנובלה תמרה, התחלתי לקרוא בסקייטפארק בהרצליה, בן התשע וחצי שלי ביקש שוב להתאמן ואני מצוידת בנעלי התעלמות וקסדת האופניים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פגישה עיוורת - או איך הכרתי את בעלי

    את אבירם היכרתי בגיל 29 וחצי. בפגישה עיוורת. הפגישה ההיא נערכה ב 1/1/97 ואנו עדין ביחד. שני ילדים נוספו ואני עדין מאושרת....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה