הבלוג של חוה ברק

ברקים

עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד

עדכונים:

פוסטים: 264

החל מפברואר 2013

“תחזיר לנו את הים, ואל תהפוך את כיכר אתרים לשכונת עשירים” כך דורשים תושבי תל אביב מראש העיר רון חולדאי ,כשבפיהם זעקה “לא למגדלים בכיכר אתרים” !! הפנים שמאחורי המאבק!!

05/06/2018

ארתור

ארתור רשקובן

קשה להתעלם לאחרונה ממאבק תושבי תל אביב המתנגדים בכל תוקף לתכנית הבנייה של עיריית תל אביב בכיכר אתרים. מדובר בעמותת “לא למגדלים בכיכר אתרים“, שכבר הגיעה לאלפי עוקבים בפייסבוק, ובחודשים האחרונים נאבקים התושבים במרץ באמצעות פעולות הסברה, לובינג ועתירות משפטיות במטרה אחת פשוטה – עצירת השתלטות הטייקונים בחסות העירייה על הנוף התל אביבי ושיפוץ שטח הכיכר כשטח פתוח לרווחת הציבור, באמצעות תכנית אלטרנטיבית שתבחר בשיתוף מלא של ציבור תושבי העיר.

אליך ארתור הוגה ומייסד:

“הכל החל כאשר בשנת 2015,  ,כשהחליטה עיריית תל אביב מסיבות לא מובנות לזנוח את תכנית שיפוץ הכיכר של פרופ’ יעל מוריה שאושרה ב 2014 והחלה לקדם במקומה תכנית להריסת הכיכר, שהעלה היזם עמיר בירם העומד בראש חברת JTLV. הוא חבר לאדריכלים נורמן פוסטר ואבנר ישר, ויחד הם הציעו לעיריית ת”א תכנית לבניית שלושה מגדלים למגורים ותיירות בשטח כולל של יותר מ-80,000 מ”ר וגובה של עד 40 קומות כמו גם מרכז מסחרי. הפרויקט מוערך בשווי של כ-8 מיליארד ₪ שמתוכם צפויה העירייה לקבל הכנסות מהיטלי השבחה ומכירת חלקה בכיכר בסך כ-2 מיליארד ₪, סכום כפול מהתקציב השנתי הבלתי רגיל (תב”ר) של העירייה. ללא ספק מדובר בסכום משמעותי.

התכנית שאושרה ומקודמת על ידי עיריית תל אביב, פוגעת באופן בלתי הפיך באיכות החיים של כולנו ובצביון העיר תל אביב: מגדלי ענק שישמשו למלונאות ודירות יוקרה במקום שטחים ציבוריים ; הים ייחסם לטובת העשירים; ניתוק רצועת החוף משדרות בן גוריון באמצעות שישה נתיבי תנועה.

ומה מטרת העמותה?

מטרת העמותה היא לעצור את התכנית הזו ולהציל את הים ולמעשה – להחזיר אותו לתושבים! מדובר לא רק בבעיה של תושבי תל אביב אלא של כל אזרח במדינת ישראל שהים חשוב לו. בניית מגדלים על חוף הים יכולה להוות תקדים לאורך כל רצועת החוף ולשנות את הצביון החופי בצורה משמעותית. העמותה נאבקת בעירייה ודורשת ממנה – אפשרו לנו למצוא תכנית חלופית וראויה: שיפוץ הכיכר כשטח פתוח לרווחת הציבור, תוך שמירה על החיבור ההיסטורי הרציף של שדרות בן גוריון לים.

ארתור בילדותו והבן של ארתור

ארתור רשקובן  בילדותו ,ובנו,

ארתור רשקובן מייסד ארגון surf אing 4 peace ובעלים של חברת Doctor surf, הוא בן לעולים מרוסיה שהגיעו בשנת 78 לארץ והחליטו לנסות את מזלם בתל אביב. ארתור נולד שנה לאחר מכן בביתם אשר בבן יהודה פינת בן גוריון. “את הצעדים הראשונים שלי צילמו בכיכר, מקום מהי הבילוי המשפחתי הקבוע. עוד בימים שהייתה פיצה רימיני והייתה הגורילה המפורסמת שממש נחשבה לאטרקציה בעיני.

מה מסמלת  הכיכר  בעינייך?

הכול. בנעוריי הכיכר היוותה עבורי דרך אל הים, אל הסקייט פארק, אל בריכת גורדון, אל הגלים. כל עולמי היה בין חוף הילטון לחוף גורדון, והכיכר היתה המפרק המקשר בין החיים בבטון והמעבר על החופש בטבע.

במרוצת השנים התפתחתי בתחום הסקייט והגלישה וארחתי עשרות מקצוענים מהתחום. הם תמיד התלהבו מהמבנה הברוטליסטי הכל כך מיוחד על הים, שאי אפשר לשכוח ואפשר לראות את הגלים מכל מיני זוויות.

היום אני בן 39 וגם הילדים שלי גדלים בכיכר ונהנים ללכת איתי אל הים בלי לראות כבישים ולהנות מהשקט בדרך אל המים. אנשים מדברים על   מגדלים, אני מדבר על חול.

אתה יכול לחשוב על זה?

אם יקומו כאן מגדלים, כיכרות, רמזורים וכביש אחד שיבטל את המנהרה, החיים שלנו לא רק ישתנו אלא יהרסו. התוכנית הקיימת, לא מראה סימן אחד של התייחסות לתושבים ולא מכבדת את הסביבה, אלא מתעלמת מהסובב אותה בגסות רוח אגרסיבית, חסרת רחמים! פשוט סחיטה מקסימלית של הקרקע על חשבונם.

ומה אם כך אתם עושים? 

אני פונה לראש העיר שלי – רון חולדאי, אתה באמת רוצה להיות חתום על האסון הסביבתי הגדול ביותר בכל 100 שנות קיומה של העיר?   התכנית שלכם תחסום לנו את הים! ומה עם  הרוחות? המכוניות? הרעש? מה שנחשב בעייני ובעיני רבים ליהלום ופנינה סביבתית שיכולה לחגוג את החיבור לים ואת סגנון החיים הכל כך ייחודי שיש לנו בשכונה הזו ובעיר, יכול להמחק! רון חולדאי – תעזור לנו להציל אותה”.

עידו זיגלבוים, גם הוא פעיל בעמותה, הוא אדריכל צעיר. “נחשפתי לראשונה לתכנית המגדלים בכיכר לפני כשנה. היה זה בתקופה עמלתי על פרויקט הגמר שלי במסגרת לימודי אדריכלות, מספר שבועות לפני סיום התואר. בדומה לרוב חברי למחזור, גם אצלי המחאה החברתית של 2011 שיחקה תפקיד משמעותי בבחירת מסלול הלימודים, משהו שנע בין אידיאליזם לתמימות מהחשיבה שהדור שלנו הוא זה שעליו מוטלת האחריות לתיקון החברה הישראלית. אני ודניאל סימן טוב, חברי ללימודים, החלטנו לחבור לקבוצת תושבים שהייתה אז בשלבי גיבוש ראשוניים, ובעשרת   חודשים שעברו מאז אנחנו משקיעים כולנו את מיטב זמננו ומרצנו במאבק וחברים בעמותה.

ומהי דעתך בעניין?

אני מאמין שאדריכלים נושאים באחריות ציבורית בכל הנוגע למאבק בעוולות תכנוניות, ואל מול המתרחש בכיכר פשוט אסור לעמוד מנגד – תכנית מגלומנית, גסה ומנוכרת, כזו המבקשת למקסם רווחים ליזמיה על חשבון המרחב הציבורי בו ממוקמת.

אולי המאבק שלכם הוא עניין של איכות חיים?

הרבה פעמים טועים לתייג את המאבק שלנו כ”מחאה של שכנים שדואגים לאיכות החיים שלהם”, כאלו שלא היו כלל מתעניינים בנושא אילו היה מתרחש בצידה השני של העיר. בתור אחד שאינו מתגורר בקרבת הכיכר, אני יכול לומר בפה מלא – המאבק הזה הוא של כולנו! תושבי השכונה, תושבי ת”א, חובבי הים באשר הם וכל אזרח במדינה שמאמין שהאינטרס הציבורי צריך להיות הראשון במעלה בסדר העדיפויות של נבחרי הציבור. תל אביב תמיד הייתה חלוצה בתהליכים ציבוריים וקבעה תקדימים שסחפו אחריהם את שאר המדינה, עובדה שהופכת את מאבק כיכר אתרים לקו פרשת המים – ניצחון יתן רוח גבית לשורה ארוכה של מאבקים בהם דורשים תושבים לקחת חלק פעיל בקבלת ההחלטות על סביבתם; הפסד, אם חלילה יקרה, יסמל שפל חדש בתהליך ההדרה של תושבים מעירם שלהם והפקרת עתידנו בידי יזמים בעלי אינטרס כלכלי טהור, תהליך שרק ילך ויחריף. לא ניתן יד למכירת חוף הים. לא נסכים להריסת ערינו עבור בצע כסף. נמשיך ונאבק עד שננצח”.

רותי גוטר-תמונה

רותי גוטר, פעילה מרכזית בעמותת “לא למגדלים בכיכר אתרים”, בכלל לא נולדה בתל אביב, אלא בין שדות משתפלים ותחומים בהרים. את הים היא למדה להכיר במשך שנים ארוכות, בכל פעם קצת. “התקנאתי ביושבי החוף שהרגישו בנוח עם חול בין הבהונות, עם מלח שמתייבש על העור וגלים שמתנפצים בפנים; הערצתי נשים מבוגרות, שזופות וחזקות שחזרו יחפות מהים אחרי שחיית בוקר.

 את שוחה?

כבר 30 שנים שאני שוחה כמעט מדי יום בבריכת גורדון. בהתחלה הייתה רק הבריכה, ללא קשר ואפילו כמפלט מהים שלצידה בימי חורף סוערים שהתרנים במרינה מצלצלים. עם הזמן התרחבה הפרספקטיבה מערבה, אל הים, שלמדתי לשחות גם בו, בכל פעם קצת יותר רחוק, שובר גלים אחד אחרי רעהו; צפונה, לחוף הילטון ומשם עד לנמל ומזרחה, אל כיכר אתרים, שמדרגותיה מוליכות אותי אל החוף, לצעידה וריצה. מה שהבנתי ב-30 שנה של צפייה יומיומית בים, שמהרגע שהוא מתגלה מראש המדרגות של כיכר אתרים או בירידה מהילטון, הים הוא תמיד הבטחה והזדמנות למשהו חדש ומרתק שיקרה, סוער ומציף את החוף עד לטיילת או מנומנם ומנצנץ ועליו יושבות להקות שחפים. ההבטחה הזו מושכת בני אדם אל הים כמו   במגנט:  גולשים, רוחצים, שחיינים, מאוהבים, הוגים או עצובים. זו הסיבה שהתגייסתי לעזור במאבק נגד הקמת המגדלים על כיכר אתרים.

ומה את חושבת?

עירייה שאוהבת את תושביה לא לוקחת מהם את האפשרות לצאת אל הים. לא חוסמת להם את השמיים עם מגדלי ענק מאיימים ומסדרונות ממוזגים של קניונים. לא מערימה מכשולים על דרכם של הורים הפוסעים בשדרה עם ילד, דלי וכף. ערי חוף גדולות ועשירות מתל אביב כבר השכילו להבין זאת וגנזו פרויקטים מגלומניים של גורדי שחקים לטובת הקשר האנושי והקשר בין אדם לטבע”.

ארתור, עידו ורותי הם קמצוץ מתוך עשרות התושבים שהתגייסו לעמותה. מעבר לכך פעילים רבים מבינים שהמאבק אינו רק של תושבי האזור ומצטרפים מדי יום למען מטרה חשובה זו. “תל אביב היא העירייה העשירה בישראל. היא תמשיך להיות כזאת גם ללא מגדלי ענק שיאכלסו תיירים ותושבי חוץ עשירים שמגיעים לארץ לשבועיים בשנה”, מסכמת רותי את תמצית המאבק. “אך לעירייה לא די. הניתוק מתושביה יהיה בעוכריה ואנו נמשיך להיאבק נגד הקמת המגדלים”, היא מבטיחה!

 

עוד מהבלוג של חוה ברק

תצוגה מקדימה

גיבור ענק!!

 עו"ד ד"ר יריב וינצר עם מיכל כל הזמן אשתו  עם קבוצה של סמנכ"לים ממשרד החינוך   עם האלוף קובי ברק ראש אטל. ע יודע לנאום...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

תיקשור זה הסיפור!

חנה גל היא תושבת רעננה. ב', תושבת המרכז, מספרת לי עליה בהערצה. אני בסיפורים כאלה לוקחת צעד אחד, אפילו שניים, אחורה. אבל היא כל כך מבקשת ממני לראות, שאני נגררת לא ברצון. טוב...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אורית פוגל -שפרן אשה עם הרבה קצב !! אחת על אחת עם חוה ברק !!

    רגע או יותר ,אחרי שאנחנו נפרדות, אני בעצם חושבת שיש לי  עוד המון שאלות אליה,ולא הספקתי לשאול אותה עוד שאלות שרציתי ,כי צריך להבין שאורית פוגל -שפרן מי שאוחזת בתפקיד...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה