הבלוג של חוה ברק

ברקים

עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד

עדכונים:

פוסטים: 288

החל מפברואר 2013

אמילי בירן ,מטפלת זוגית ,בראיון חדשני ומעודד ,שיטה שתופסת יותר ויותר תאוצה טיפול זוגי ממוקד-רגש (EFT-Emotionally Focused Couples’ Therapy) טיפול ממוקד קצר-מועד המאפשר תקווה חדשה להשבת הקרבה והביטחון בזוגיות

05/12/2016

Emily picture 90      אמילי בירן 

פתאום התחיל איזה באזזזז כזה בשכונה. החברה שאמרה לחברה, שסיפרה לחברה , ואז הזמינו אותה להרצאה ” באם המושבות” בפתח תקווה,שכונת היוקרה בה היא מתגוררת .אז הגענו לשמוע מה יש לה לחדש ,יחד עם כל המוזמנות, וז הלא בגלל הקפה והעוגה, כי זה ממש עניין לשמוע על הכוכבת עולה בתחום .

כבר אחרי ה” נעים מאוד אני אמילי”,כשכולן אמרו שהן כאן בשביל לשמוע , ואין להן בכלל בעיות , אבל בכלל , ורק בגלל ששמעו עליה הן באו. משפט שלישי כולן, כולל הגברים שהתפלחו , פערו פה, ופקחו עיניים. למה? כי זה ממש עניין, היה לעניין, ומה עוד? עוד שאחרי ההרצאה, ממש חיכו לה ליד הדלת, וכל השאר היסטוריה. כי היא ממש,אבל ממש טובה!!אז קבלו את אמילי בירן מטפל זוגית ומשפחתית :

אליך אמילי ,מה חדש בתחומך, ובמה את עוסקת? זה לאלה שלא הגיעו?

 אני עוסקת בטיפול זוגי ממוקד-רגש (EFT-Emotionally Focused Couples’ Therapy)

שזה מה בדיוק?

זהו טיפול ממוקד ,קצר-מועד המאפשר תקווה חדשה להשבת הקרבה והביטחון בזוגיות.

יש דברים כאלו?

אכן כן.

מהי השיטה שבה את משתמשת?והאם היא מבוססת על מתקר כל שהוא?

השיטה מבוססת על כ 30 שנות מחקר ,ומציעה תקווה חדשה לזוגות ולהליכים טיפוליים. עבודות המחקר הרבות שהתפרסמו מראות כי כ-75% מהזוגות המטופלים בגישה מתאוששים מהמצוקה, וכ-90% משפרים את איכות הקשר.

מי פתח את השיטה?

השיטה פותחה ע”י פרופ’ ג’ונסון בשנות ה-80 ונמצאה כשיטה האפקטיבית ביותר ליצירת שינוי מערכות יחסים במצוקה.

מהי משדרת לנו?

הצורך בקשר הוא אחד הצרכים הבסיסיים של האדם. נולדנו מחווטים להיזקק למערכות יחסים בחיינו ולקשר זוגי בפרט. המחסור בתשומת לב וחום אנושי משפיעים לרעה על תינוקות ואף על התפתחותם השכלית. מחקרים רבים מראים שאחוזים גבוהים של אנשים החיים לבדם לאורך זמן רב סבול מדיכאונות, פגיעים יותר למחלות, תוחלת החיים שלהם קצרה יותר, יעילותם במקומות עבודה פחותה ועוד.

ומה זה אומר עלינו?

אנחנו כמהים לקרבה עם מספר דמויות משמעותיות בודדות בחיינו ומציאת שותף לחיים היא אחד המניעים המרכזיים בחיינו.

אבל למרות זאת אחוז הגירושין בעלייה?

נכון, למרות זאת אנחנו עדים לאחוזי גירושים הולכים וגדלים, כמות הולכת וגדלה של  זוגות שלאחר מספר  שנים של חיים משותפים מקיימים ביניהם יחסים מלאי אהבה, ריגוש, הבנה וכבוד הדדי.  עבור אנשים רבים הזוגיות, במקום להעניק כוחות ושמחת חיים, מהווה מקור של אכזבה וכאב. למרות הכמיהה שלנו לזוגיות קרובה שמחה ומאושרת, איננו יודעים איך לשתף את מה שאנחנו מרגישים או לבקש את מה שאנחנו זקוקים באופן שהאחר יוכל לשמוע וישמח להעניק לנו את זה. לעתים אנחנו לא מאמינים שהצורך לקרבה, לאהבה, לשיתוף והבנה יקבל מענה ולא מעזים לבקש.

למה זה קורה לנו?

בני הזוג נלכדים במעגליות (cycle) שלילית עקב איום על צרכי ההתקשרות. איום זה מוביל את בני הזוג להגיב באופן שמטרתו לשמר קרבה לאחר, אולם תגובות אלו מהוות בעיקר את הטריגר לפחדי ההתקשרות של האחר. עפ”י ד”ר סו ג’ונסון עניין זה הוא זה שיוצר את הקונפליקטים הזוגיים;
כשאחד מבני הזוג לא נמצא שם עבור האחר באופן שהאחר זקוק לו, הדבר מעורר חרדה קיומית בסיסית של האדם לצורך שלו בקשר. כשאין אפשרות לבטא את הצורך או החרדה, לעתים אנחנו נפגעים ומתרחקים, או כועסים, מאשימים ומנסים לאלץ את האחר לספק את הצורך. סו ג’ונסון מכנה אותם “דיאלוגי שטן”.
בטיפול, ההבנה כי לרוב, ההתנהגויות הפוגעות בין בני הזוג, באופן מפתיע נועדו דווקא לשמר את הקרבה והקשר ביניהם, מאפשרת ליצור מרחב רגשי חדש.

מה קורה בטיפול?
טיפול זוגי ממוקד-רגש היא שיטה פורצת דרך, ממוקדת וקצרת-מועד לטיפול זוגי, המשלבת בין טיפול ממוקד רגש, תיאורית ההתקשרות וגישה המערכתית לטיפול זוגי. השיטה מתווה דרך להבנת קשרי אהבה ומאפשרת להבין את דפוסי הקשר הכובלים והמחבלים שמביאים את בני הזוג לפנות לעזרה. החיבור עם המטפל וברית טיפולית טובה חשובים מאד כדי שבטיפול יוכלו בני הזוג להרגיש מוגנים ולחקור את הרגשות והצרכים שלהם.

ההתמקדות ברגשות, בביטוי ושיתוף של הצרכים הבסיסיים שלנו באהבה, קבלה וביטחון מאפשרת לבני הזוג להיחלץ ממעגל הרסני של פגיעה הדדית אל תוך תהליך התקרבות ויצירת אינטימיות. המטפל מנחה את הזוג להתבונן על דפוסי ההתנהגות הפוגעים בקשר ולזהות את הרגשות הפגיעים של עצמם והאחד של השני שמניעים התנהגות זו. בפגישות בני הזוג לומדים לבטא ולהפנות זה אל זה את הצרכים הרגשיים שלהם וקיימת עבודה מתמדת על בניית יכולת זו. בתהליך זה בני הזוג מתחילים להתבונן אחרת על הדינמיקה ביניהם וגם לנוע בתוכה באופן שונה. באמצעות שיטה זו מתאפשר לכל אחד מבני הזוג לחוות את צרכי ההתקשרות הבסיסיים שלהם, לבטא אותם, למצוא דרכים חדשות להניע את ה ‘ריקוד’ הזוגי וגם לנוע בתוכו.

מהי המטרה?וכיצד היא באה לידי ביטוי?

המטרה היא ללמוד לזהות ולבטא את הכמיהה העמוקה לקשר, שלרוב קיימת, אך לעתים מוסתרת תחת מעטה של הגנות וכעסים. ההתקשרות הבטוחה באה לידי ביטוי בזוגיות בתחושה של מקום רגשי בטוח ובאמונתו של האדם שבן או בת הזוג נמצא/ת שם בשבילו. בטיפול זוגי השאיפה היא ששני בני הזוג יאמצו עד כמה שניתן התקשרות מסוג זה. ברגע שמושגת תקשורת המאפיינת התקשרות בטוחה, בה בני הזוג יכולים לבטא את צורכיהם, מתרחבות ומתבססות יכולות ההתמודדות שלהם בפתרון קונפליקטים.
לאור כוחה המוכח של הגישה ליצור שינוי משמעותי ויציב לאורך זמן, היא זוכה להצלחה רבה ברחבי העולם, מצויה בחוד החנית של הטיפול הזוגי ונמצאה כאחת השיטות האפקטיביות ביותר ליצירת שינוי במערכות  יחסים במצוקה.

מהי שיטת EFT? וכיצד היא עושה אינטגרציה בין שלוש גישות:

  1. גישת ההתקשרות של בולבי, אשר מספקת את הבסיס להבנת צרכי ההתקשרות בתוך קשרי אהבה בבגרות.
  2. הגישה ההומניסטית של קארל רוג’רס התורמת את הדגש על עבודה רגשית ותוך-אישית ממוקדת-תהליך.
  3. הגישה המערכתית של מינושין, התורמת את הדגש על הבנייה-מחדש של אינטראקציות

מהי שיטת EFCT – כטיפול זוגי ממוקד רגש? 

טיפול זוגי ממוקד רגש, EFT, הוא אחד מסוגי הטיפול שבאמת עוזרים לזוגות במצוקה ליצור חיבור, ביטחון ותחושת אהבה במערכת היחסים שלהם למרות שנים של קונפליקטים, ריחוק חוזר אמון וחוסר תקווה.

 למי היא מיועדת?

היא מיועדת אם אתם חלק מזוג שנכלא באותם וויכוחים ישנים שוב ושוב או שאתה מרגיש ריחוק מבן זוגך, EFT יכול לעזור. זהו מודל שנוגע בדיוק בלב העניין.

 זו  שיטה ברורה לייעוץ במערכות יחסים שפותחה על ידי ד”ר סו ג’ונסון, מבוססת מחקר ותאוריה שנחקרה במשך 30 שנה.

כמה מפגשים לדעתך בשיטה זו, יזדקקו לבני זוג לטיפול?

מדובר בתהליך קצר מועד 10-30 מפגשים, תלוי ברמת המצוקה, שעוזר לזוגות לנוע ממצוקה להבראה. הטיפול מבוסס הווה, ללא האשמות, הומניסטי והמטופל נמצא במרכז.  בטיפול זה המטפל מעורב מאוד, מאוד אקטיבי ויוצר תחושת ביטחון.

על מה מבוססת השיטה?

שיטת EFT  מבוססת על ההבנה שכבני אדם כולנו נולדנו “מחווטים חזק” להרגיש מחוברים לאחרים משמעותיים. הצורך הזה בביטחון, הגנה וקרב הוא חלק מלהיות אנושי וזהו צורך שמלווה אותנו לכל אורך חיינו. זו הסיבה העיקרית בגללה אנחנו מחפשים אהבה ומערכת יחסים. הקרבה והנחמה, אחר “מיוחד” מרגיע אותנו ומאפשר לנו עם הביטחון שאנחנו צריכים, לצמוח  ולשגשג. המחקר שבעקבותיו נוצרה שיטת EFT  זיהה שמצוקה במערכת יחסים נובעת מתחושת איום על הצורך הבסיסי בתחושת ביטחון, הגנה וקרבה במערכת יחסים אינטימית כשבני זוג מוצאים את עצמם מתווכחים על אותם דברים שוב ושוב, יש להם קושי בתקשורת או שהם מרוחקים, זה בדרך כלל נובע מסוג מסוים של מחאה מצד אחד מבני הזוג לשני על זה שהוא לא מרגיש חשוב, אהוב, מוערך, בטוח או מוגן במערכת היחסים. כשהאדם החשוב לנו ביותר לא זמין לנו או לא עונה לצרכים שלנו לתמיכה וחיבור אנחנו עשויים להרגיש כעס, פגיעה, פחד, אדישות, לבד, או ריחוק. אנחנו עשויים למצוא את עצמנו חוזרים על אותם דפוסים של רדיפה או נסיגה שמקבלים חיים משל עצמם.

כמעט מתחת לכל דאגה שבני זוג מביאים כשהם מגיעים לטיפול זוגי עומדות השאלות המרכזיות הבאות לגבי בן זוגם:

בקצרה אנחנו אומרים: A.R.E. you there for me?  (Accessible, Responsive, Engaged).

נגישות: אנחנו זקוקים לדעת שאנחנו יכולים לפנות לבן זוגנו, להיות פתוחים אתו ולשתף את הרגשות הפגיעים והצרכים שלנו.

תגובתיות: כל אחד מאתנו כמהה להיות מסוגל לסמוך על בן זוגו שידע להתכוונן לסימנים הרגשיים שאנחנו מראים, במיוחד כשאנחנו עצובים. שכשנפנה לבן זוגנו הוא ידע להגיב בצורה מנחמת, מרגיעה ולקבל את המסר אנחנו יחד ונעבור את זה.

מחוברים: כשיש לנו את היכולת לפנות ולשתף וכשבן זוגנו מגיב אלינו באופן שמרגיע ומנחם אותנו אנחנו מצליחים להרגיש מחוברים. אנחנו מרגישים שאנחנו חשובים ומשמעותיים לבן זוגנו.

באופן נואש אנחנו רוצים לדעת..

האם אכפת לך ממני ותהיה שם בשבילי כשאזדקק לך?

האם אני יכולה לסמוך עליך?

האם אני חשובה לך?

האם אתה באמת אוהב אותי ומקבל אותי?

כשאנחנו לא יודעים עמוק בלב אם נוכל לפנות לבן זוגנו כשניזקק לו ולקבל תחושה שהוא מבין את הקושי שלנו, יגיב לנו ויהיה מעורב במה שעובר עלינו, זה גורם לנו לחוסר נוחות ואנחנו עושים מאמצים רבים כדי לזכות להרגיש שהוא מקבל אותנו. לעיתים הדרכים בהם אנחנו מנסים למצוא את הביטחון מכניסות אותנו למעגל שלילי ואנחנו נתקעים. בתהליך הטיפולי, המטפל בשיטת EFT  מסייע להגיע לצרכי האהבה, התמיכה, הנחמה וההגנה שנסתרים או מוסווים על ידי מעגלי התגובה השליליים. על ידי יצירת מפגשי חיבור מיוחדים, EFT  בונה מחדש את המעגלים השליליים כך שבמקומם יבנו חיבורי התקשרות חזקים לכל אחד מבני הזוג. התקשרות חזקה משמעותה היא שאתם מרגישים בטוחים ביחד. אתם יודעים שאתם חשובים זה לזו, אתם יותר גמישים בתהליך פתרון הבעיות והתקשרות ומרגישים קרובים יותר זה לזו – שוב כמו צוות. מעל הכול, האהבה, האמון והחיבור שפעם היו חלקכם יחד מופיעה ומחדש ומאפשרת לכם לצמוח לרמה עמוקה יותר מאשר אי פעם לפני כן.

    את השאר תצטרכו לשמוע בעצמכם ,מפיה של אמילי. ממנה זה נשמע הרבה יותר שווה . 

  www. healthyrelationship.co.il

עוד מהבלוג של חוה ברק

תצוגה מקדימה

גיבור ענק!!

 עו"ד ד"ר יריב וינצר עם מיכל כל הזמן אשתו  עם קבוצה של סמנכ"לים ממשרד החינוך   עם האלוף קובי ברק ראש אטל. ע יודע לנאום...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תיקשור זה הסיפור!

חנה גל היא תושבת רעננה. ב', תושבת המרכז, מספרת לי עליה בהערצה. אני בסיפורים כאלה לוקחת צעד אחד, אפילו שניים, אחורה. אבל היא כל כך מבקשת ממני לראות, שאני נגררת לא ברצון. טוב...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אורית פוגל -שפרן אשה עם הרבה קצב !! אחת על אחת עם חוה ברק !!

    רגע או יותר ,אחרי שאנחנו נפרדות, אני בעצם חושבת שיש לי  עוד המון שאלות אליה,ולא הספקתי לשאול אותה עוד שאלות שרציתי ,כי צריך להבין שאורית פוגל -שפרן מי שאוחזת בתפקיד...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה