הבלוג של חוה ברק

ברקים

עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד

עדכונים:

פוסטים: 289

החל מפברואר 2013

בלעדי במוזיאון מגדל דוד בירושלים, בילוי תרבותי ,פתיחת הקישלה ,הפתעות,סיורים, משחקים בשילוב מדיה ,חוויה לכל המשחה מומלץ!! חוה ברק .

04/03/2015
מגדל דיגיטל. צלום יחסי ציבור  (3)-001
הבריכה המלאה.ק מגדל דוד. צלום יהודה וקנין (1)צלום יחצ. AugmentiGuideצילום: יח”צ.

 פורים כבר כאן, פסח בפתח ,אתם מחפשים מה לעשות, איך לבלות,מבוגרים,ילדים,וגם האורחים מחו”ל. יש מה להציע! 

החל  מהשבוע  בילוי תרבותי, מהנה ,חוויה לכל המשפחה ,עושים היסטוריה במגדל דוד- בירושלים – פתיחת הקישלה והחפיר לקהל הרחב ,

השקת אתר אינטרנט חדש, חידושים וחדשנות דיגיטלית לילדים ולכל משפחה משחקים בתוך המוזיאון.כל מה שצריך לבילוי משפחתי, ואפילו בין חברים. בלעדי במוזיאון מגדל דוד .

                            הקישלה

   אחרי שנים רבות בהן היה חפיר המצודה נטוש ומוזנח, זוכה חלקו הדרומי של החפיר ההיסטורי של ירושלים לעדנה. בוני המצודה הקיפוה בחפיר שנועד לשמש קו הגנה ראשון נגד אויבים. אך לימים שימש החפיר לצרכים  אחרים  כמו שוק רוכלים, דרך מעבר ואף מזבלה מאולתרת לתושבי העיר העתיקה. בחפיר המצודה נחשפים השרידים הארכיאולוגיים שבו: המחצבה הקדומה, מקווה הטהרה מימי בית שני, תעלת מים חצובה מעברי סתרים וגרם  מדרגות אבן  ענק וברכות מים מהתקופה החשמונאית ומימי הורדוס.

 בקצה החפיר נפתח כעת מעבר חדש למבנה שהיה עד כה סגור ומסוגר ויפתח לביקורי קבוצות – הקישלה – בית הסוהר העות’מאני, שנחפר במהלך העשור האחרון ולאורך קירותיו, מן המסד עד הטפחות, מתקיים סרגל הזמן של  ירושלים למן ימי בית ראשון ועד העת החדשה, טרום הקמת המדינה. בית המעצר של מתחם הקישלה הוא מבנה קשתות ענק שבו נכלאו  גם עצורי המחתרות. עדות מוחשית לכך הן החריטות הקירות ושניתן  לראותם עד היום.  בקישלה ובחפיר יתקיימו סיורים ואירועי תרבות ייחודיים.

 ’מארמון הורדוס לבית העצורים’ סיורי חפיר וקישלה

 סיור מודרך בחפיר המצודה ובאחד החללים המרתקים המסתתרים מתחת לפני האדמה במתחם מוזיאון מגדל דוד – מקום קטן האוצר בחובו את כל תולדותיה של ירושלים. בסיור יוצג סיפורו של המבנה הידוע בשם “הקישלה”  שנבנה בשנת 1834 על ידי איברהים פשה, השליט המצרי בארץ ישראל, והמשיך לשמש כמתחם צבאי גם כאשר חזרו העות’מאניים לשלוט בעיר (1841). בתקופת המנדט שימש המבנה כתחנת משטרה וכבית סוהר, ובין השאר   נכלאו בין כתליו אסירי האצ”ל. בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום בעשור האחרון התגלה “סרגל הזמן” של ירושלים- מימי בית ראשון, שרידי ארמון הורדוס ומפעל בורסקאי מימי הביניים ועד לאסירי המחתרות. הסיור עובר  בדרכו בחלקו הדרום מערבי של חפיר המצודה בו נחשפו שרידים ארכיאולוגיים ייחודיים וגילויים מרתקים.

הקישלה. מוזאון מגדל דוד. צלום עודד אנטמן (12)-001הקישלה בתקופת המנדט  באדיבות אוסף מטסון(2)

 אורך הסיור כשעתיים.

  לפני 25 שנים, כשנפתח מוזיאון מגדל דוד, הוא היה המוזאון המודרני ביותר שסיפר את סיפורה של ירושלים. מתכנני המוזיאון השתמשו בטכנולוגיות החדישות ביותר כדי לספר על ההיסטוריה של העיר המיוחדת הזאת, וכדי  למשוך אוצרים ואנשי מקצוע מתחום המוזיאונים מכל רחבי העולם. באותה תקופה, טכנולוגיה חדשנית במוזיאונים כללה שימוש בדגמים, בהעתקים, במודלים תלת-ממדיים, בסרטים ובהולוגרמות במסגרת התצוגה הקבועה.

 כעת, בשנת 2015, חוזר מוזיאון מגדל דוד לעמוד בחזית הטכנולוגיה של המוזיאונים והאתרים הארכיאולוגיים בישראל, ויוצר נוכחות דיגיטלית שמעצימה את חוויית המבקרים בין חומותיה של המצודה המשוחזרת להפליא.  ירושלים בנויה משכבות על גבי שכבות של היסטוריה, והעובדה הזו מורגשת יותר מכול כשצועדים בין שבילי המצודה, וכל צעד לוקח אתכם כמה מאות שנים אחורה, דרך תקופות שונות בהיסטוריה של ירושלים. המימד הדיגיטלי  שמתווסף כעת אל האוצרות הפיזיים הקיימים במוזיאון מגדל דוד הוא התרומה הנוכחית להיסטוריה של העיר השנה. השילוב אמנם מפתיע, אך החיבור שבין העידן הדיגיטלי לבין האבנים העתיקות יוצר חוויה ייחודית במוזיאון  מגדל דוד.

 מנהלת המוזיאון, אילת ליבר, מכירה בחשיבות השילוב של טכנולוגיות חדשות בחוויה של מבקרי המוזיאון. אך ליבר לא הסתפקה בשילוב טכנולוגיות קיימות, והציעה את המוזיאון ואת אוצרותיו הן כמקור השראה והן כאתר  ניסיונות ליזמים ולאנשי טכנולוגיה. הקריאה הזו לשיתוף פעולה תרמה גם למפתחים אשר קיבלו אתר ניסיונות עבור הפרויקטים שלהם ללא תשלום נוסף, וגם למבקרי המוזיאון, שיוכלו כעת להכיר את אתר המורשת הלאומי מגדל  דוד, את ההיסטוריה של ירושלים ואת השרידים הארכיאולוגיים המרשימים תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות. ליבר מוסיפה שזו רק ההתחלה, ושהיא, יחד עם עינת שרון, מנהלת תחום ניו-מדיה במוזיאון, מקוות למשוך יזמים  רבים נוספים שייענו לקריאה הזו, שכן המצודה העתיקה מציעה שפע אפשרויות למוחות יצירתיים.

 חידושים נוספים שנגלו לנו בסיור במוזיאון :

 שנת 2015 נפתחת במוזאון מגדל דוד בחידושים והתחדשות טכנולוגית ודיגיטלית – החל מהחודש יוכלו המבקרים במוזאון מגדל דוד להנות משפע של אמצעים דיגיטלים חדשניים שכמותם אין באף מוזאון ישראלי ואלה מרחיבים  ומגוונים את חוויית הביקור בו: משחק אייפד חווייתי ייחודי לכל המשפחה שפותח במיוחד עבור המוזאון ונקרא מצודה בטאצ’ המשלב קטעי וידאו ואנימציה ומאתגר את המבקרים ברחבי המצודה (בשיתוף חברת The   Gamers); אפליקצייה חדשה לילדים וצעירים המלווה אותם בתעלומה הבלשית ‘של מי המגדל הזה?’ (בשיתוף חברת Quesity), סיור QR למבוגרים בעקבות הממצאים הארכיאולוגיים במצודה (בשיתוף אוניברסיטת חיפה),  סיור QR “חפש את המטמון” לילדים דרך הצריחים, המגדלים ומעברים סודיים (בשיתוף אוניברסיטת חיפה) וסרטון תלת-מימד ייחודי מסוגו בארץ המוקרן בשעות היום ובו שחזור בריכות וארמון הורדוס מלפני 2,000 שנחשפו  לאחרונה.

 המוזאון משיק  גם את “מגדל דיגיטל” ומציע למבקרים חידושים והתחדשות טכנולוגית שאין כמותם באף מוזאון בארץ! כל החוויות הדיגיטליות מתאימות לילדים אך כמה מהם נוצרו במיוחד לקהל המבקרים הצעיר ולפעילות  משפחתית משותפת.

  לדברי אֵילַת ליבר מנהלת מוזאון מגדל דוד “כל מי שבילה בחברת ילדים ונערים צעירים יודע שכיום קשה הרבה יותר לגרום לילד ליהנות מביקור במוזיאון שלא דורש השתתפות פעילה. לנו במוזיאון מגדל דוד יש מזל שתולדות  ירושלים “התיישבו” בתוך מצודה שיש בה צריחים ומגדלים של ממש שאפשר לטפס אליהם, ומעברים נסתרים שאפשר לגלות. עם זאת, לעתים אנחנו עדיין מתמודדים עם אותם אתגרים כמו אתרים אחרים, ומתקשים לגרום  לילדים להתעניין בהיסטוריה. כעת, בזכות האפליקציות, משחקי “חפש את המטמון”, משחקי האייפד והצפייה בטאבלט, אנחנו מדברים בשפה משותפת עם הילדים של היום, והם יכולים כעת ללמוד היסטוריה תוך שימוש בכל  האמצעים המודרניים הקיימים, ולהתחבר להיסטוריה של ירושלים תוך כדי סיור במצודה. הטכנולוגיה לא מחליפה את התצוגה או את האתר, אך אפשר להשתמש בה כמתווכת כדי להעשיר את החוויה”.

מצודה בטאץ’ כל המצודה בכף ידכם – משחק אייפד חווייתי לכל המשפחה. The Gamers

שזהו משחק אינטראקטיבי מבוסס אייפד אשר כולל מציאות רבודה, אנימציה וסרטים ברחבי המצודה ומיועד לכל המשפחה,שאומר בואו לגלות את ההיסטוריה של ירושלים וגם לצאת להרפתקה ברחבי המצודה. באמצעות המחקריון יכולים הילדים לעזור לארכיאולוג למצוא את בתו שהלכה לאיבוד בנבכי המצודה. בני המשפחה חולפים על פני תקופות היסטוריות שונות, מתמודדים עם משימות ועם אתגרים ומוצאים רמזים, ותוך כדי כך חוקרים את המצודה המשוחזרת להפליא מראשי המגדלים והצריחים, דרך מעברים נסתרים הבנויים מאבנים עתיקות, עד שבסופו של דבר הם מפגישים בין האב לבתו.

 אגב זהו המשחק הראשון מסוגו בישראל, שמציע תוכן אינטראקטיבי מבוסס-מקום.

 משחק האייפד “מצודה בטאצ’” פותח בסיוע מימון של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. המשחק הופק על ידי The Gamers – חברה צעירה למשחקים דיגיטליים הפועלת בתל-אביב ושואפת להוסיף עוד תוכן למשחק.  The Gamers היא חברה צעירה המתמחה ביצירת תוכן למשחקים דיגיטליים. בראש החברה עומדים שלושה אנשים המגיעים מרקע שונה: רותם לוין, שמגיעה מתחום הקולנוע ומתמחה כיום בניו מדיה, חובב שושן, בעל  ניסיון בשיתוף קהל ובבימוי וכן בהפקות תיאטרון, וניר מירצקי, בעל ידע נרחב בעולם המשחקים הדיגיטליים והיו”ר בהתנדבות של עמותת תעשיית המשחקים הדיגיטליים בישראל (GameIS). יחד הם יצרו הרפתקה התפורה  בדיוק למידותיהם של המבקרים במוזיאון ומשלבת משחק, וידאו ומציאות רבודה, כולם מוטמעים במחקריון, גרסה ארכיאולוגית של האייפד, אשר סוחפת את המבקרים להרפתקה ברחבי המצודה.

 מתאים לילדים בני 7–12.שפות: עברית; אנגלית (בקרוב).

מגדל דיגיטל. צלום יחסי ציבור  (3)-001

 ניהול תוכן: מחלקת חינוך, מוזיאון מגדל דוד. ניהול פרויקט: מחלקת אינטרנט וניו-מדיה, מוזיאון מגדל דוד

 הפקה:  TheGamers.BIZ בשיתוף: המועצה לשימור אתרים

   ‘של מי המגדל הזה?’ תעלומה בלשית במצודה  Quesity

 אפליקציה חדשה מבוססת-מקום אשר מציגה תעלומת בילוש מרגשת לכל המשפחה ברחבי המצודה, ונקראת “של מי המגדל הזה?” וכך מתחיל החיפוש ברחבי המצודה:

 ”שלושה שליטים מתקופות שונות צעדו בחצר המצודה אמש, ודנו בשאלה מי בנה את מגדל דוד. השכנים מיד הזעיקו משטרה והבלש קיו מונה לאחראי על החקירה… ובעזרתכם הוא יוכל לפתור את התעלומה. רק אתם תוכלו  למצוא את הפתרון, ועכשיו הזמן להתחיל: צאו לדרך!” במהלך המשחק יכירו הילדים אחדות מהדמויות המרכזיות שבנו את ירושלים ויחקרו את המצודה מראשי המגדלים ועד קרקעית החפיר.

 חברת Quesity, שהביאה אל מוזיאון מגדל דוד את הפלטפורמה לניהול תוכן, היא פרי מוחו של מנכ”ל החברה, תומר צימרמן (30). תומר הוא חובב הרפתקאות מושבע כבר מגיל 14, אז הלך לאיבוד ברכבת התחתית של  לונדון, אך הוא נאלץ לרסן את תשוקתו למשך מספר שנים נוספות. תומר סיים בהצטיינות את לימודי התואר הראשון שלו בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון. הוא שירת כמפקד טייסת בחיל האוויר והיה מנהל פרויקטים במפקדת  חיל האוויר לפני שהשתחרר מצה”ל לאחר שש שנות שירות בדרגת סרן. כיום, יחד עם הצוות הקריאטיבי, תומר מקדיש את מירב זמנו לפיתוח מסעות חיפוש באתרים מעניינים.  שפות: עברית, אנגלית, צרפתית

 ”חפש את המטמון” במצודה – משחק QR לאייפון ולאנדרואיד. אוניברסיטת חיפה

 ילדים יכולים לחפש את המטמון המסתתר ברחבי המצודה באמצעות משחק פשוט לשימוש, אשר פועל באמצעות סריקת קודי QR המפוזרים בנקודות שונות ברחבי האתר. בסוף המשחק זוכים הילדים בסיכת תג ורוכשים ידע לגבי  מבנה המצודה והאופן שבו הוא מגן על יושביו.

 שפות: עברית, אנגלית (בקרוב)

 המשחק פותח בשיתוף החוג למערכות מידע באוניברסיטת חיפה.

 ואחרון אחרון חביב :

 מוזאון מגדל דוד משיק גם אתר אינטרנט חדש מותאם מובייל הכולל מדריך קולי להורדה בחינם ב- 6 שפות, סיור וירטואלי 360 מעלות בליווי אודיו וטקסט, חנות אונליין של קטלוגים ומוצרים הקשורים לירושלים, מערך הזמנות  און ליין ידידותי והוא חושף את פני ופנים מוזאון מגדל דוד כפי שלא נראו עד כה. לאחרונה נכלל המוזאון וחדרי תצוגת הקבע ב-  Google Street View. למבקרים במוזאון רשת אלחוטית חינמית.

 המוזאון פותח את שעריו בפני מפתחים, יזמים, חברות סטארט-אפ, אנשי הייטק וכל מי שמעוניין לפתח מוצרים שפונים לקהל רחב ובינלאומי ומחברים בין תוכן וחוויה, במקום שמחבר בין עבר הווה ועתיד ויש בו סיפורים של אלפי  שנים שרק מחכים להתפרץ. בקשות והצעות לשיתופי פעולה ניתן להעביר לעינת שרון מנהלת תחום אינטרנט וניו-מדיה במוזיאון מגדל דוד [email protected]

           מגדל דיגיטל’ פעיל במוזאון בכל ימי השבוע, כולל שישי ושבת.

  •  החפיר פתוח לקהל הרחב כחלק מהביקור במוזאון
  • הקישלה נפתח בעיקר לקבוצות מאורגנות במסגרת סיורים מאורגנים שהם מקיימים באופן שוטף ולקבוצות מאורגנות.

 

 

 רחל המדריכה 

מוזיאון2

                                                                         אילת ליבר מנכלית המוזיאון                                                                            מוזיאון1-002

      

  צילום: חוה ברק

 

 

כל המידע באתר מוזאון מגדל דוד www.tod.org.il  ובדף הפייסבוק

פרטים והזמנת מקומות בטל. 6265333- 02 וגם 2884* הזמנת קבוצות בטל. 6265327 -02

שעות פתיחה: כללי: ראשון-חמישי 09:00-16:00 שישי ושבת: 09:00-14:00

סיורים מודרכים ליחידים בעברית: שני ורביעי בשעה 10:30 באנגלית: בימים ראשון-שישי בשעה 11:0

 

 

 

 

עוד מהבלוג של חוה ברק

תצוגה מקדימה

גיבור ענק!!

 עו"ד ד"ר יריב וינצר עם מיכל כל הזמן אשתו  עם קבוצה של סמנכ"לים ממשרד החינוך   עם האלוף קובי ברק ראש אטל. ע יודע לנאום...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תיקשור זה הסיפור!

חנה גל היא תושבת רעננה. ב', תושבת המרכז, מספרת לי עליה בהערצה. אני בסיפורים כאלה לוקחת צעד אחד, אפילו שניים, אחורה. אבל היא כל כך מבקשת ממני לראות, שאני נגררת לא ברצון. טוב...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אורית פוגל -שפרן אשה עם הרבה קצב !! אחת על אחת עם חוה ברק !!

    רגע או יותר ,אחרי שאנחנו נפרדות, אני בעצם חושבת שיש לי  עוד המון שאלות אליה,ולא הספקתי לשאול אותה עוד שאלות שרציתי ,כי צריך להבין שאורית פוגל -שפרן מי שאוחזת בתפקיד...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה