הבלוג של גלאדיס

מפה ומשם

אז הנה אני כאן,אבל גם שם ,ובית יכול להיות גם כאן וגם שם. גרה בשטוקהולם, כן פעם קראו לזה יורדת,ויש שאומרים רילוקיישנית,אבל אני אני גרה בכפר הגלובלי הזה,וכמה טוב גם כאן ,וגם שם. הכי הכי בעולם אני אוהבת לקרוא והמון,ואז לחבר... +עוד

אז הנה אני כאן,אבל גם שם ,ובית יכול להיות גם כאן וגם שם. גרה בשטוקהולם, כן פעם קראו לזה יורדת,ויש שאומרים רילוקיישנית,אבל אני אני גרה בכפר הגלובלי הזה,וכמה טוב גם כאן ,וגם שם. הכי הכי בעולם אני אוהבת לקרוא והמון,ואז לחבר מילים משלי ,לחלומות הקטנים שלי. כן אני אכתוב על ספרים, דברים יפים ,אוכל טוב,וברור גם על דברים שברומו של עולם, כי אם יש לי מה להגיד אז אני אגיד! כן אני מאלו שבוחרות את הדרך שלהן, גם אם הדרך לא תמיד נוחה,ומשתדלת להצמד לאמת שלי .

עדכונים:

פוסטים: 53

החל ממאי 2014

 

 

יש המאמינים שכל מה שקורה לנו, קורה לא בגלל שכך אנחנו רוצים או כי כך החלטנו, יש משהו גדול מאיתנו שקובע את גורלנו  ,קוראים לזה “מכתוב “,כן הכל משמים, ככה זה ,וזהו.

יש משהו מנחם, מקל ומשחרר בלקבל את הדברים כמו שהם ,להאמין באמת ובתמים ,שהכול כתוב למעלה בשמים,ואין אנו יכולים לשנות דבר.

אני שייכת לאנשים שמאמינים שהכל בידיים שלנו, שהרשות נתונה לנו .

וכן ,כן אנחנו יכולים לשנות הכל ,טוב נו, כמעט הכל.

איריס אליה כהן בספרה “מכתוב” פורשת בפנינו את סיפורה המורכב של החברה הישראלית זהו סיפור על אהבה ובגידה השוזר בתוכו יחסי שכנות מורכבים, אהבה בין ישראלים וערבים ,האפשרי הדבר?

זהו סיפורם של העולים ממדינות ערב, סיפורו של ציון מדמשק ,אביה של עירית, זהו סיפורה של השפה הערבית ,השירה  הערבית ,זהו סיפורה של הילדה עירית שמבינה ,כמו שרק ילדה יכולה להבין  שצריך להסביר לאבא, שלא ממש כדאי שידבר איתה בערבית,ובטח לא בפרהסיה.

“מכתוב” מספר את סיפורם של ניצולי השואה,שלא ממש ניצלו מהתופת ,מהזוועות .

הזיכרונות רודפים את הניצולים, ואנחנו ,אנחנו לא ידענו איך לעזור להם ,איך לנחם ,רק מילמלנו בשקט, הם באו משם .

“מכתוב” הוא  סיפורם של האשכנזים והמזרחים, של ערבים וישראלים ,זהו הפסיפס מימנו מורכבת החברה הישראלית.

גיבורת הספר”מכתוב” המורה עירית ,מתאהבת באחסאן הגנן הערבי  מהכפר השכן .

אחסאן עוזר לעירית  להשלים עם עברה ,עם שפתו ותרבותו של אביה .

בעזרת האהבה והתשוקה לאחסאן מבינה עירית מדוע  “הילדה עירית ” התביישה במוצאו של אביה ,ומדוע “הילדה עירית” חזרה והדגישה בפני אביה “אתה ערבי,אני ישראלית”.

“מכתוב” מתחבט בשאלת השאלות ,מיהו ישראלי?

האם להיות ישראלי  משמעו אימוץ הקודים הנכונים,ואם כן ,מהם הקודים הנכונים ?

זהו סיפור אהבה חוצה גבולות, שובר מוסכמות, בצילה של האהבה הגדולה הזו, התשוקה האלוהית , חוסה הילד שאמו נטשה ובגדה בו , אריק, בעלה הנבגד של עירית .

אריק כאמור מבין שדבר נפל בחייו ,אך הוא בוחר “לא לבגוד בילדיו” להשאר עוד קצת ,רק בשביל הילדים.

ביקום מקביל, זהו בוודאי סיפור אהבה טרוויאלי,שאינו ממש תלוש מהמציאות ,במציאות הישראלית  הטעונה, זהו סיפור אהבה עם סוף “כמעט” ידוע מראש .

לסיכום ממליצה בחום !

“מכתוב” הוא אחד הספרים המעניינים והמרתקים שקראתי לאחרונה, ברור לי שאקרא את ספרייה של  איריס אליה-כהן.

 

 

 

 

עוד מהבלוג של גלאדיס

תצוגה מקדימה

התמונות שעל הקיר

התמונות שעל הקיר בתמונות שעל הקיר מאפשרת הסופרת ציונית פתאל קופרוואסר לקורא להצטרף למסע בעקבות משפחתה ושורשיה, מסע בעקבות מורשת עתיקת יומין. ההתרחשויות ההסטוריות,...

תצוגה מקדימה

אני מתגעגעת, ברור שמתגעגעת .

אני לא ברילוקיישן ואני לא "יורדת", אני פשוט מהגרת. אני גרה בשטוקהולם בשבדיה בממלכת איקאה וולבו וממש כמו באגדות יש לנו מלך מלכה . החיים דבש בממלכה הנורדית, נשבעת לכם ! הכל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"גלבי" - החיים הם האלוהים.

"החיים הם האלוהים".    ידעתי שיהיה לי קשה לקרוא להכיל ולהבין את  "גלבי" ספרה החדש של הסופרת המצויינת איריס אליה כהן. במהלך הקריאה הבנתי שגלבי הוא אנחנו. אני זוכרת כתבות...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה