הבלוג של גלאדיס

מפה ומשם

אז הנה אני כאן,אבל גם שם ,ובית יכול להיות גם כאן וגם שם. גרה בשטוקהולם, כן פעם קראו לזה יורדת,ויש שאומרים רילוקיישנית,אבל אני אני גרה בכפר הגלובלי הזה,וכמה טוב גם כאן ,וגם שם. הכי הכי בעולם אני אוהבת לקרוא והמון,ואז לחבר... +עוד

אז הנה אני כאן,אבל גם שם ,ובית יכול להיות גם כאן וגם שם. גרה בשטוקהולם, כן פעם קראו לזה יורדת,ויש שאומרים רילוקיישנית,אבל אני אני גרה בכפר הגלובלי הזה,וכמה טוב גם כאן ,וגם שם. הכי הכי בעולם אני אוהבת לקרוא והמון,ואז לחבר מילים משלי ,לחלומות הקטנים שלי. כן אני אכתוב על ספרים, דברים יפים ,אוכל טוב,וברור גם על דברים שברומו של עולם, כי אם יש לי מה להגיד אז אני אגיד! כן אני מאלו שבוחרות את הדרך שלהן, גם אם הדרך לא תמיד נוחה,ומשתדלת להצמד לאמת שלי .

עדכונים:

פוסטים: 53

החל ממאי 2014

אהבתה של הסופרת איריס אליה-כהן לשפה העברית נכרת בכל מילה ומילה, איריס אליה -כהן היא מספרת סיפורים מופלאה המעניקה לקורא חוויה ספרותית בלתי נשכחת ומצעידה את הקורא אל עולמה הנפלא של השפה העברית.

25/12/2015

מכתוב

 

יש המאמינים שכל מה שקורה לנו קורה לא בגלל שכך אנחנו רוצים או כי כך החלטנו, זה קורה לנו בגלל משהו שהוא גדול מאיתנו, המשהו הזה נקבע מראש על ידי כוחות נסתרים ואין לנו שליטה על המשהו הזה, קוראים לזה “מכתוב “.

כן הכל משמים ככה זה, וזהו.

יש משהו מנחם מקל ומשחרר בלקבל את הדברים כפי שהם, להאמין באמת ובתמים שהכול כתוב למעלה בשמים, ואין אנו יכולים לשנות דבר.

אני שייכת לאנשים שמאמינים שאנו בהחלט יכולים לשנות ולהשפיע על מהלך חיינו כן לכל החלטות שלנו יש השלכות.

כן אנחנו יכולים לשנות הכל, כמעט הכל.

איריס אליה כהן בספרה “מכתוב” פורשת בפנינו את סיפורה המורכב של החברה הישראלית, זהו סיפור על אהבה ובגידה השוזר בתוכו יחסי שכנות מורכבים.

אהבה בין ישראלים וערבים ,האפשרי הדבר?

זהו סיפורם של העולים ממדינות ערב, סיפורו של ציון מדמשק אביה של עירית, זהו סיפורה של השפה הערבית והשירה הערבית.

זהו סיפורה של הילדה עירית שמבינה כמו שרק ילדים מבינים, שצריך להסביר לאבא שלא ממש כדאי ורצוי שידבר איתה בערבית, בטח לא בפרהסיה.

“מכתוב” מספר את סיפורם של ניצולי השואה, שלא ממש ניצלו מהתופת ומהזוועות.

הזיכרונות רודפים את הניצולים, ואנחנו שהיינו שם לידם לא ידענו איך לעזור להם איך לנחם ,היינו ומלמלנו בשקט הם באו משם.

“מכתוב” הוא  סיפורם של האשכנזים ,המיזרחים, הערבים והישראלים “מכתוב” הוא כאמור הפסיפס הזה שנקרא החברה הישראלית.

גיבורת הספר”מכתוב” המורה עירית , מתאהבת באחסאן הגנן הערבי  מהכפר השכן.

אחסאן מלמד את עירית להשלים ולהכיל עם השורשים שלה עם תרבותו של אביה.

האהבה והתשוקה לאחסאן מעירות ומאירות את “הילדה עירית” הילדה שדאגה להבהיר לאביה שהוא ערבי והיא ישראלית, הילדה הקטנה שהתביישה באביה במוצאות ובשפתו.

“מכתוב” מתחבט יחד עם הקורא בשאלת השאלות מיהו ישראלי?

מה עושה אותנו לישראלים?

מהי תרבות ישראלית?

האם להיות ישראלי משמעו אימוץ הקודים הנכונים?

מה נכון ומה אינו נכון בלהיות ישראלי?

זהו סיפור אהבה חוצה גבולות שובר מוסכמות ובצלה של האהבה הגדולה הזו התשוקה האלוהית, חוסה הילד שאמו נטשה ובגדה בו, אריק, בעלה הנבגד של עירית.

אריק כאמור מבין שדבר נפל בחייו, אך הוא בוחר “לא לבגוד בילדיו” להישאר עוד קצת ,רק בשביל הילדים.

ביקום מקביל זהו בוודאי סיפור אהבה טריוויאלי שאינו ממש תלוש מהמציאות, במציאות הישראלית הטעונה זהו סיפור אהבה עם סוף ידוע מראש, בשל המשקעים, הניגודים וההיסטוריה המשותפת והמפלגת, ההיסטוריה ובני האלוהים אשר קובעים שמה שאפשרי ביקום מקביל אינו בר קיימא עבור עירית ואחסן.

“מכתוב” ספרה של איריס אליה-כהן הוא הספר הטוב ביותר שקראתי השנה. סיפור המעמיד בפני הקורא מראה ומוביל את הקורא בשבילי החברה הישראלית. ”מכתוב”מאיר את הפינות שאנחנו מייחלים לשכוח, מזכיר לנו שאנחנו כל הזמן לומדים להיות בני המקום הזה, להיות חלק מההוויה הישראלית שעדין מנסה לקרום עור וגידים.

אהבתה של הסופרת איריס אליה-כהן לשפה העברית נכרת בכל מילה ומילה, איריס אליה -כהן היא מספרת סיפורים מופלאה המעניקה לקורא חוויה ספרותית בלתי נשכחת ומצעידה את הקורא אל עולמה הנפלא של השפה העברית.

איריס אליה -כהן זכתה בשבוע האחרון בפרס ראש הממשלה לספרות ללא ספק בחירה ראויה.

ממליצה לכל הקוראים בשפה העברית לקרוא את ספרה של איריס אליה -כהן “מכתוב”.

 

 

עוד מהבלוג של גלאדיס

תצוגה מקדימה

התמונות שעל הקיר

התמונות שעל הקיר בתמונות שעל הקיר מאפשרת הסופרת ציונית פתאל קופרוואסר לקורא להצטרף למסע בעקבות משפחתה ושורשיה, מסע בעקבות מורשת עתיקת יומין. ההתרחשויות ההסטוריות,...

תצוגה מקדימה

אני מתגעגעת, ברור שמתגעגעת .

אני לא ברילוקיישן ואני לא "יורדת", אני פשוט מהגרת. אני גרה בשטוקהולם בשבדיה בממלכת איקאה וולבו וממש כמו באגדות יש לנו מלך מלכה . החיים דבש בממלכה הנורדית, נשבעת לכם ! הכל...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

"גלבי" - החיים הם האלוהים.

"החיים הם האלוהים".    ידעתי שיהיה לי קשה לקרוא להכיל ולהבין את  "גלבי" ספרה החדש של הסופרת המצויינת איריס אליה כהן. במהלך הקריאה הבנתי שגלבי הוא אנחנו. אני זוכרת כתבות...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה