הבלוג של גלאדיס

מפה ומשם

אז הנה אני כאן,אבל גם שם ,ובית יכול להיות גם כאן וגם שם. גרה בשטוקהולם, כן פעם קראו לזה יורדת,ויש שאומרים רילוקיישנית,אבל אני אני גרה בכפר הגלובלי הזה,וכמה טוב גם כאן ,וגם שם. הכי הכי בעולם אני אוהבת לקרוא והמון,ואז לחבר... +עוד

אז הנה אני כאן,אבל גם שם ,ובית יכול להיות גם כאן וגם שם. גרה בשטוקהולם, כן פעם קראו לזה יורדת,ויש שאומרים רילוקיישנית,אבל אני אני גרה בכפר הגלובלי הזה,וכמה טוב גם כאן ,וגם שם. הכי הכי בעולם אני אוהבת לקרוא והמון,ואז לחבר מילים משלי ,לחלומות הקטנים שלי. כן אני אכתוב על ספרים, דברים יפים ,אוכל טוב,וברור גם על דברים שברומו של עולם, כי אם יש לי מה להגיד אז אני אגיד! כן אני מאלו שבוחרות את הדרך שלהן, גם אם הדרך לא תמיד נוחה,ומשתדלת להצמד לאמת שלי .

עדכונים:

פוסטים: 53

החל ממאי 2014

לפעמים,ממש לפעמים מתחשק לי להיות רואה ואינה נראית ,משהו כמו זבוב על הקיר בעולמם של אחרים.

כן ,אני מודה אני סקרנית,אבל במובן החיובי של המילה .

זבוב כבר לא אהיה וטוב שכך,אבל עדין מסקרנים אותי עולמות אחרים,כמו למשל מי הם באמת המתנחלים ?

האם הדעות המוצקות שדאגתי במשך שנים לטפח,על כל דבר שקשור בדרך כזו או אחרת במתנחלים בהתנחלויות ,האם הדעות שלי עומדות במבחן המציאות,או שמא בדיוק כמו כולנו התקשורת הסביבה מעצבים את דעותי ,השקפותי ?

עם יד על הלב ברור,שאני מושפעת ,בדיוק כמו כולנו מהתקשורת ,מהסביבה ,ובוחרת להיצמד לאמת שלי .

אפשר ורצוי להכיר עולמות מקבילים ,אחת הדרכים לפחות עבורי,היא פשוט לקרוא ספר הפורש בפני הקורא את העולם המקביל לעולמו שלו,נותן לקורא הזדמנות להציץ לעולם השונה משלו,עולם שקיים שם בעיתון,ועל מרקע הטלוויזיה.

ספרו של אסף גברון “הגבעה “מאפשר לקורא להתלוות למסע אשר אורך כשנה בהתנחלות מעלה חרמש  גימל.

אסף גברון פורש בפנינו את עולמם של המתנחלים,את חיי היום יום,את השגרה, את טרדות היום,את השמחות הקטנות, ואף את רגעי האינטימיות.

איום הפינוי פורש בפנינו את שיטת ההתנהלות של המתנחלים מול הממשלה, את תפקידו של הצבא ,את מערכת הנהלים, את האנשים המשפיעים ,את המקושרים כן אלה שבכוחם לשנות הוראות, לבטל את רוע הגזירה,את משחקי הכוחות ,את השריף השכונתי ואווירת המערב הפרוע ביהודה ושומרון.

אסף מתאר בספרו את מערכת היחסים העדינה, השבירה והנפיצה של המתנחלים והצבא,את חוסר האמון והסלידה של המתנחלים ממערכת התקשורת.

איך עיתונאי אחד מארצות הברית ,וכתבה אחת על מעלה חרמש גימל ,מגיעה עד החלונות הגבוהים עד מאוד,כן פתאום נשיא ארצות הברית לומד להכיר את מעלה חרמש גימל,יש שיקראו לכך חוסר מזל, ויש שיגידו “תיקון”.

פתאום שאלת הקיום, ההשרדות ,השיטה ,החלום ,האידאולוגיה ,איך הכל פתאום עומד להעלם ,כי יש נהלים,ויש חוקים שלפעמים גם השריף החזק, לא יכול להם.

אנו למדים להכיר את את תושבי מעלה חרמש גימל ,לא,אנו בעצם לומדים להכיר את האנשים מאחורי ההגדרה “מתנחלים”.

גם במעלה חרמש גימל יש שכנים,בדיוק כמו בכל מקום אחר.

שכנים אשר בדיוק כמו עתניאל עסיס וחבריו ממעלה חרמש גימל,חווים שמחות קטנות ,דאגות,רגעי אושר,חלומות, אז אם הכל כך דומה ,מדוע כה שונה ?

כן השכנים הם האנשים שנקראים “הפלסטינים” אלה המאמינים שזוהי נחלתם,ואילו השכנים המתנחלים ,מאמינים זוהי “נחלת האבות”.

הגיבורים בגבעה אינם רק המתנחלים,לא רק עתניאל עסיס השריף התורן הוא הגיבור,הגיבורים האמיתיים  בעיני לפחות, הגיבורים הם רוני וגבי .

רוני וגבי האחים אשר התייתמו מהוריהם וגדלו כילדי חוץ בקיבוץ.

איך מוצאים הקיבוצניקים רוני וגבי את דרכם למעלה חרמש גימל?

המקום השונה,ההוויה הזרה לחלוטין לעולמם.

האומנם ?

המקום שונה,האם באמת הכל זר ?

המקום אכן זר,אך הרקע,ההיסטוריה ,חיי הקהילה ,האידאולוגיה המשמשת כבסיס ומשענת לההאחזות ברעיון,האמונה בצדקת הדרך,הם המכנה המשותף בין הרעיון הקיבוצי בעבר, ומאפייני רעיון ההתנחלויות.

גבי ורוני גיבורי “הגבעה” הם למעשה הפסיפס ממנו החברה הישראלית מורכבת.

רוני הוא הישראלי החזק ,המצליח בכל,שחקן הכדורסל המוכשר,הלוחם האמיץ, המאצו שהבנות כרוכות אחריו,הישראלי שמצליח בעסקיו,ואוטוטו מגשים את החלום האמריקאי, ואז כמו בחיים דברים משתבשים ורוני מוצא את דרכו למעלה חרמש גימל .

גבי, האח הביישן,העדין הזאב הבודד ,גבי הוא הישראלי האחר אשר מחפש תשובות לשאלות החיים, מחפש את הדבר האמיתי,ותסריט החיים ונסיבות חייו מובילים אותו למעלה חרמש גימל.

אסף גברון בספרו “הגבעה”מתאר בצורה הוגנת מאוד את ההוויה,את עולמם של המתנחלים, וההתנחלויות.

הקורא אכן מקבל הזדמנות להכיר עולם אחר.

לסיכום ממליצה בחום לקורא הישראלי לקרוא את ספרו של אסף גברון “הגבעה” ,סיפורה של החברה הישראלית.

 

הגבעה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של גלאדיס

תצוגה מקדימה

התמונות שעל הקיר

התמונות שעל הקיר בתמונות שעל הקיר מאפשרת הסופרת ציונית פתאל קופרוואסר לקורא להצטרף למסע בעקבות משפחתה ושורשיה, מסע בעקבות מורשת עתיקת יומין. ההתרחשויות ההסטוריות,...

תצוגה מקדימה

אני מתגעגעת, ברור שמתגעגעת .

אני לא ברילוקיישן ואני לא "יורדת", אני פשוט מהגרת. אני גרה בשטוקהולם בשבדיה בממלכת איקאה וולבו וממש כמו באגדות יש לנו מלך מלכה . החיים דבש בממלכה הנורדית, נשבעת לכם ! הכל...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

"גלבי" - החיים הם האלוהים.

"החיים הם האלוהים".    ידעתי שיהיה לי קשה לקרוא להכיל ולהבין את  "גלבי" ספרה החדש של הסופרת המצויינת איריס אליה כהן. במהלך הקריאה הבנתי שגלבי הוא אנחנו. אני זוכרת כתבות...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה